Геймърска конфигурация с i3-8100 Coffee Lake и GTX1060
Геймърска конфигурация с i3-8100 Coffee Lake и GTX1060

Геймърска конфигурация с i3-8100 Coffee Lake и GTX1060

Nov 30, 2017 Home , Андро влог

Здравейте, хора, най-сетне дойде времето да сглобя първата си конфигурация с процесор от новото осмо поколение на Intel, а именно Coffee Lake.

Нека първо се спрем на частите, които съм подбрал.

 

Конфигурация с процесор i3-8100 и видео карта GTX1060

 

На първо място това е i3 8100 първият четириядрен i3 процесор. За тези от вас, които не са разбрали, в осмото си поколение процесори, Intel направи безпрецедентно увеличение на броя физически ядра.

За дъно съм избрал възможно най-бюджетният вариант, който е наличен в момента за Coffee Lake процесорите Asrock Z370 PRO4. На този етап единствените дъна, които стават за процесорите от осмото поколение са тези с чипсет Z370. Сега някои от вас биха попитали, защо тогава не избрах отключен процесор, след като взех  дъно, което така и така позволява овърклок и отговорът е, че i3 8350K e значително по-скъп, той е в момента над 400 лв. и идва без боксово охлаждане, така че ще ви се наложи да дадете още поне 100лв. за охлаждане. Всичко това значително би увеличило цената, нещо, което исках да избегна.

 

Дънна платка със сокет LGA1151 Coffee lake

 

В крайна сметка купуването на 8350К за мен лично е леко безсмислено при положение, че ако искате по-мощен процесор от 8100 за по-малко пари можете да вземете i5 8400 с боксово охлаждане и да си решите проблема.

Имайте предвид, че Asrock Z370 Pro4 е хубаво дъно с по-висок клас кондензатори и четири слота за памет, така че реално не е толкова  безсмислено това че давате със 100лв повече в сравнение с по-ниския клас дъна, които са за около 150лв.

И така след като инсталирахме процесора, е време да поставим боксовото охлаждане.

 

Монтиране на процесор i3-8100

 

Ето я и оперативната памет. В случая поставям една плочка от 8GB на Team Group Delta работеща на 2400Mhz.

 

RAM памет с червена подсветка Team Group Elite

 

Това, както ще се види по-късно е светеща плочка. Имахме в наличност само 8GB версии за това не сложихме 2х4, но в крайна сметка за такава конфигурация е добре да се помисли в бъдеще да се сложат 16 и тогава ще се ползва и дуъл ченъла.

Време е да вземем нашата кутия. Тъй като правим една конфигурация от среден клас, реших да не се изхвърляме прекалено много в бюджета тук. RaidMax Vortex V4 е една относително евтина кутия с добра визия и не лошо качество.

 

Raidmax Vortex V4

 

Едно от нещата които е препоръчително да си вземете е поне един преден 120мм вентилатор, тъй като кейсът идва само с един вграден заден вентилатор. Като оставим това на страна, Vortex V4 си има всичко необходимо.

Raidmax vortex V4 разглобена

 

Махаме предния и задния капак и поставяме 580 ватовото захранване на DeepCool.  

 

Монтаж на захранване в компютърна кутия

 

Съветът ми е винаги поставяйте първо захранването. Преди и аз завинтвах първо  дъното, но  опитът ми показа, че така всъщност си затруднявам работата. Прехвърлям кабелите отзад. Сега вмъквам дъното в кутията и свързвам основния захранващ кабел преди да завинтя дъното, защото така мога да си го хвана хубаво и да го поддържам отдолу без да се страхувам, че ще натисна прекалено силно и ще изкривя платката.  

 

Конфигурация с i3-8100 на дънна платка Z370

 

Завинтвам платката за дъното и след това слагам вече прехвърления захранващ кабел за процесора.

Време е за най-трудната част за повечето хора - свързването на малките кабелчета на дъното. Лесно се свързва USB 3.0, USB 2.0 и Аудио кабела. По-сериозно предизвикателство представляват кабелчетата за power и reset бутона и LED индикаторите.

 

 

За да ги свържа правилно гледам внимателно схемата в книжката на дъното.

Поставям харддискът. 1TB на Seagate. Тук нямаме специални вадещи се шасита, ами завинтваме хадра директно в съответният метален модул.

 

Монтиране на Хард Диск

 

От задната част на кутията свързваме захранващият и SATA кабелът.

Дойде време и за другата съществена част от нашата конфигурация, а именно видеокартата! Тук сме подбрали нещо много сериозно – Nvidia GTX 1060 шест гигабайтовата версия в изпълнение на Aorus.

 

Видео карта Gigabyte GTX1060 AORUS

 

Това както знаете е най-новата серия на Gyiabyte, с още по-добър фабричен овърклок. Цената на картата е близо 700лв това е повече от една трета от бюджета на цялата конфигурация, която е на стойност 1600лв.

Картата се захранва от един осем пинов кабел.

 

Монтиране на Видео карта GTX1060

 

Завинтваме пластинката, която придържа картата и сме готови за нашият тестов буут. Всичко върви повече от нормално.

 

Готова конфигурация с процесор i3-8100 и видео карта GTX1060

 

Ето как сглобихме първата си конфигурация с новият i3 8100 Coffee Lake и GTX 1060 6GB. Нямам търпение да разбера как тази конфигурация ще се представи на бенчмарковете и игрите. Очаквайте подробна статия по въпроса съсвсем скоро!