Ревю на екшън камера POPcam V8S 4K
Преди около една година направих ревю на част от продуктовата гама на екшън камери PoPcam, които се предлагат от моите партньори от Йон Компютърс. Днес ще се спра на новия подобрен модел POPcam V8S 4K екшън камера.
Първото, което ни прави впечатление е, че тя идва в много по-изискана опаковка, което е заявка за доста по-добро качество. Самата камера идва в солидно изглеждащ водоустойчив кейс, който позволява снимане на до 30М под вода, което е забележително.
Камерата им два дисплея един малък преден и един по-голям заден. Предният - наречен още “статус дисплей” показва режимът на снимане и кадрите в секунда, докато задният дава възможност за Live preview и опериране с менюто.
Камерата има три бутона. Предният служи за включване и изключване, както и за опериране с менюто. С горният бутон се снима, а страничният задейства Wi-fi сигналът. Това е важно, защото POPcam дава възможност за пълен контрол посредством вашия смартфон. С помощта на безплатно приложение за андроид или iOS можете да свържете смартфона си и да получавате live preview и достъп до менюто, докато камерата ви стои закачена някъде, където имате труден достъп или лети на дрон.
Поддържаните резолюции са Full HD с 60 кадъра за секунда, 2К с 30 кадъра за секунда и 4К със съответно 25 кадъра за секунда.
Предишните модели на POPcam, също предлагаха на теория 4К, но както установихме с тестове - записът беше прекалено насечен и дори не можеше да се каже, че поддържа 25 FPS. Дали имаме подобрение при новия модел и може ли наистина да се ползва за 4К ще разберем след малко при тестването на модела.
Преди това обаче нека видим какво още има в кутията?
Това което винаги ми е харесвало при POPcam е, че идват със страшно много аксесоари, които при по-скъпите марки се продават oтделно.
Тук може да видите почти всички необходими крепежни елементи (известни още като маунтове).
- Имаме резервно вакуумиращо стъкло за кейса, което служи ако решим да си залепим непотъващия аксесоар на POPcam https://www.ioncomputers.bg/product/7337/popcam-nepotavasht-aksesoar.html, когато отиваме на лодка, за да не загубим камерата си, така с другото капаче ще да може да използваме задния екран, защото залепването е еднократно и следтова не е желателно да се маха непотъващия аксесоар.
- Имаме държач ( Frame ), за да сложим камерата на статив без водоустойчивия кейс, когато ще използваме камерата в сухо време или закрити помещения, за да може звукът да е по-ясен на клиповете.
- Имаме аксесоар да поставим водоустойчивия кейс на статив с ¾“ стандарт на винта
- Имаме и нещо много удобно - дистанционно с две функции за запис на видео и за снимки
И като стана дума за снимки, изображенията, които могат да се заснемат с камерата са с резолюция 14 мегапиксела.
А сега нека излезем навън и тестваме камерата. Използваме последните хубави есенни дни, за да покараме малко колело. Студено е, но все още не вали, нито дъжд, нито сняг, така че става. При снимане на Full Hd с 60 кадъра за секунда, бих казал, че останах доволен от представянето на камерата.
Нека качим резолюцията до 2К или 2560х1440 пиксела. Тук без проблеми камерата успява да поддържа обещаните 30 кадъра за секунда.
Изобщо не се усещаше никакво насичане или забавяне. Накрая качих настройката на 4К, което са цели 3840х2160 пиксела. Камерата обещава 25 кадъра за секунда при тази резолюция и от това, което видях смятам, че спази обещанието си.
Прави впечатление, че есенните цветове са достатъчно наситени и естествени. Обективът е широкоъгълен със 170° ъгъл на виждане. Наблюдава се типичният Fisheye ефект, но деформациите по краищата на екрана не са значителни и не дразнят.
След като свалих кадрите на компютъра си, ми направи впечатление, че звука е изключително тих, като съвсем леко се долавят някакви околни звуци. Оказва се, че водоустойчивият кейс изолира доста добре шумовете. Направих си малък експеримент, като реших да говоря пред камерата първо с, а после без водоустойчивият йекс. Оказа се, че когато камерата се намира извън кутийката, микрофонът е доста качествен.
До тук всичко беше добре, но нека видим как се справи камерата в условия на ниска осветеност. Реших да направя малко вечерно шофиране и въртене на огнен пой.
Като цяло снимането при ниска осветеност не е силата на никоя екшън камера. И тук виждаме, че както може да се очаква качеството намалява. Все пак обаче смятам, че в случай на необходимост камерата може да се ползва и при такива условия.
В заключение мога да кажа, че новата POPcam V8S 4K се справи успешно с нашите тестове. Тя е малка, здрава, издържа до 30М под вода и идва с цял куп аксесоари, които иначе трябва да купувате отделно и струват не малко пари. В добавка може успешно да снима на по-високи резолюции като 2К с 30 кадъра за секунда и 4К с 25 кадъра за секунда.
Надявам се това ревю да е било интересно и полезно за Вас. Ако е така не забравяйте редовно да посещавате блогът на Йон Компютърс, където ще публикуваме и други интересни материали от света на технологиите.