Как да изберем компютърна кутия с AndroVlog?
Как да изберем компютърна кутия с AndroVlog?

Как да изберем компютърна кутия с AndroVlog?

Oct 24, 2017 Home , Андро влог

Здравейте, хора,

говорили сме много за процесори и видеокарти, но до сега не сме се спирали сериозно на темата за избор на кутия за вашия компютър. В това видео ще ви представя основните неща, които трябва да имаме предвид, а след това ще направя бърз преглед на няколко модела кутии.

Първото и най-решаващо нещо при избора на кутия е… нейният външен вид. Това е доста логично, като се има предвид, че кутията е това, което ще гледате през всичките тези години, в които конфигурацията ще се намира в стаята ви. Тук е въпрос на лични предпочитания, ако обичате нещата да светят поитнересувайте се дали кутията има светещи вентилатори или възможност да се виждат такива.

 

Кутия за компютър Spire Spitzer 20

 

Някои модели имат допълнително LED осветление. Повечето геймърски кутии идват с прозорец на капака, така че да може да се наслаждавате на красивия си хардуер и също да следите за запрашаване. Но прозорците са различни, като някои осигуряват по-голяма видимост от други. Напоследък са модерни кутиите със закалено стъкло, където целият капак е прозрачен и това дава дори още по-голяма видимост.

 

Кутия за компютър Azza Onyx 260X, бяла /RGB

 

Предните панели на повечето кутии са от пластмаса, но има и скъпи модели от алуминии. Цветовата гама също е въпрос на избор, като в днешно време разнообразието е голямо. Не без значение е начинът, по който излгежда и се чувства при натискане старт бутона.

Второто по значение е функционалността. Поставям го на второ място, защото повечето кутии от най-скъпите до най-евтитните изпълняват горе долу едни и същи функции, но все пак има малки различия, които могат да са от значение за вас. За вас може да е от значение, къде точно са разположени USB портовете, буксите за слушалки и бутоните.

 

Кутия за компютър Zalman Case ATX Z1 NEO

 

В повечето случай те са отпред, но може и да са отгоре на кутията. Какви видове USB портове са включени.

Има кутии, които притежават SATA порт и възможност да свържете харддиск като външен диск.

От значение е колко места за вентилатори има кутията и с колко вградени вентилатора идва. Някои кутии идват с пълен комплект вентилатори, други само с по един два.

 

Кутия за компютър DeepCool KENDOMEN RD

 

Не е задължително да запълвате всички места за ветнилатори, но ако го направите ще имате по-добро охлаждане.

Поитнересувайте се с какви филтри е кутията и лесно ли се махат и почистват. По-скъпите кутии имат хубави капачета с филтри, които могат да се свалят и изтръскват.

 

Кутия за компютър DeepCool KENDOMEN RD

 

По-хубавите кутии имат система за бърз монтаж на харддискове и SSD-та, това са тези добре познати пластмасови чекмеджета.

 

Кутия за компютър DeepCool KENDOMEN RD

 

Третото основно нещо, за което трябва да внимавате е техническата съвместимост на кутията. Повечето кутии би трябвало да са съвместими с повечето части, но има и изключения.

Например далеч не всички кутии имат възможност за инсталиране на доста популярните в последно време водни охлаждания за процесора. Ако изберете от най-малките модели, чиито радиатор е с размерите на единичен 120мм вентилатор, то тогава можете да го инсталирате в почти всяка кутия. Но ако искате от тези с големите радиатори с двоен вентилатор, тогава трябва да си вземете кутия предназначена за това.

Същото е в сила и ако сте от тези хора, като мен, които все още държат компютъра им да има DVD записвачка. Поради все по-намаляващото търсене на този тип устройства много кутии вече не предвиждат място за DVD.

За някои от вас може да е важно колко места за харддискове и SSD-та има в кутията. Също така добре е харддисковете да се намират точно зад един от предните вентилатори, защото особено ако сложите два-три харрдиска един над друг, те ще започнат да се топлят помежду си и е важно да има един вентилатор, който да ги обдухва.

Ако ще си купувате някоя от върховите модели видеокарти каквито са 1070, 1080, RX Vega, изобщо някоя от онези големи видеокарти, трябва да прецените дали тя ще може да се смести. При някои кутии разтоянието между видеокартата и модулът, в който се поставят харрдисковете е прекалено малко. Има модели, където тези модули могат да се премахват и по този начин да се освобождава повече пространство.

Сега ще се отбием за малко до магазина на Йон Компютърс, където ще се спра на няколко конкретни модела и ще споделя с вас какво ми прави впечатление за всеки един от тях.  

 

Магазин Йон Компютърс ООД

 

Започваме със Zalman Z1 NEO.

 

Кутия за компютър Zalman Case ATX Z1 NEO USB 3.0

 

Именно тази кутия използвах за първата си конфигурация с партньорите ми от Йон Компютърс. Какво можем да кажем за нея, идва на цена от около 70лв. и предлага повечето от характерните за геймърските кутии екстри. Като този широк прозорец, даващ видимост към по-голямата част от вътрешността на РС-то. Отвътре Zalman-ът e окомплектован с един 120мм заден вентилатор и два също 120мм предни вентилатора, които светят в синьо. Това ще е достатъчно за осигуряване на добър въздушен поток, а също така подобрява визията. Имаме три подвижни чекмеджета за харддискове, което е добре. Предния панел е доста стандартен, с два добре обособени бутона за старт и рестарт. Един USB 3.0, два USB 2.0 портове и стандартните букси за микрофон и слушалки.

Следващата кутия е дори още по-бюджетна, тя идва на цена от едва 38лв. Това е Segotep BayMini.

 

Кутия за компютър Segotep BayMini

 

Тя е предназначена за хората, които искат да спестят място. Има два големи предни бутона за старт и рестарт, а портовете и буксите са малко по-отгоре. В горната задна част имаме и вентилационен отвор за 120мм вентилатор. Капакът също е с прозорец, което подчертава геймърската природа на кутията. Отвътре пространството е освободено от голяма част от нещата с цел да се спести място. Нямаме  секция за поставяне на харрдискове, за да може да се поберат по-големите видеокарти. Отдолу имаме едно малко пространство, за да се монтира един харддиск. Кутията идва в комплект с един преден вентилатор, но аз лично бих ви посъветвал да си купите поне още един за задната част.

Продължаваме със Spire X2.

 

Кутия за компютър Spire Spitzer 20

 

Веднага се вижда, че тя има два предни светещи вентилатора. Страничният капак има интересен “Г” образен прозорец, който предоставя все пак някаква видимост към вътрешността на кутията. Когато го отворим виждаме, че пространството е доста открито. Отново име само едно малко местенце за харддиск тук горе, останалото пространство е празно. Двата предни вентилатора ми направиха добро впечатление, като качество на изработка, но кутията не идва с трети заден и е препоръчително да си сложите. Друго интересно нещо е, че мястото на захранването е горе, а не долу като на повечето съвременни кутии.

Следващата кутия е DeepCool Kenomen RD.

 

Кутия за компютър DeepCool KENDOMEN RD

 

Тя се отличава с доста по-цветен дизайн издържан в  червено и черно. Имаме широк страничен прозорец, а от вътре е наличен пълен комплект от подвижни шасита за харддискове, SSD-та и приспособления за бърз монтаж на оптични устройства. Тези елементи са от червена пластмаса, която контрастира на черната кутия. Интересно при Kenomen RD е, че тя идва с пълен комплект от 5 вентилатора, така че няма да ви се налага да добавяте нищо. Предната решетка се сваля за почистване от прах и разкрива двата предни LED вентилатора, които светят в червено.

AZZA Onyx 260x е може би най-модерната кутия която ще ви представя днес.

 

Кутия за компютър Azza Onyx 260X, бяла /RGB

 

Тя има капак направен изцяло от закалено стъкло. Освен светещият в бяло преден вентилатор имаме отделно LED осветление, което може да се настройва с ето този контролер. Onyx 260x е от тези кутии, които имат физически отделено пространство, където да се разположи захранването и хард дисковете.

И накрая ще Ви представя една доста нестандартна кутия- Spire Samurai X2 с 2 сини вентилатора.

 

Кутия за компютър Spire Samurai X2 с 2 сини вентилатора

 

При нея цялото разположение на нещата е обърнато, като капакът се намира от дясно а не от ляво. От там ориентацията на всички компоненти е огледална спрямо стандартното. Процесорът ще се намира долу, а видеокартата горе. Може да видите къде се разполага отвора за дъното и за захранването.

 

Кутия за компютър Spire Samurai X2 с 2 сини вентилатора

 

Имаме и това интересно приспособление за подпиране на видеокартата.

 

Кутия за компютър Spire Samurai X2 с 2 сини вентилатора

 

То е необходимо, защото изглежа видеокартите не са предвидени да висят наобратно и без него те биха се изкривили или счупили.

Надявам се, че успях да хвърля достатъчно светлина по въпроса за избор на кутия за вашето РС. Не забравяйте да очаквате и следващите статии и клипове посветени на хардуерни въпроси, които заедно с партньорите ми от Йон Компютърс ще направим за вас.