Бюджетни механични клавиатури.
Бюджетни механични клавиатури.

Бюджетни механични клавиатури.

Oct 03, 2017 Home , Андро влог

Здравейте, хора,

 

Наскоро пуснах статия, в която направих ревю на три модела бюджетни геймърски клавиатури, като две от тях бяха на цена около 25лв., а най-скъпата цели 40лв. И тогава някои от вас предложиха да направя ревю на бюджетни механични клавиатури.

 

Хе-хе, механични...бюджетни, тук май някой си фантазира ми се струва.

 

Действителност обаче с моите партньори от Йон Компютърс се захванахме сериозно със задачата да представим пред вас съществуващите на пазара механични клавиатури на стойност под 100лв. И в крайна сметка успяхме да открием два модела, които ще представим днес пред вас!

 

Ето ги и тях.

 

Механични геймърски клавиатури Redragon и Natec Genesis

 

Това са Redragon Vara и Genesis Thor 300 TKL. Най-видимата разлика между двете е, че клавиатурата на Redragon е пълноразмерна, т.е. с нъмпад, докато Thor 300 на  Genesis е без нъмпад и има по-компактни размери. Разликата в цената между двете е само 10лв. Като по-малката Thor струва 80лв., докато Vara е на цена от 90лв.

 

Преди да продължим със спецификите на двата модела, нека кажем няколко думи за механичните клавиатури и откъде идва цялата мания по тях в геймърските среди.

 

Повечето клавиатури в днешно време са мембранни, като клавишите натискат гумена мембрана, която пружинира и така работи копчето.

 

Какво представлява мембранната клавиатура

 

Предимството е, че гумената мембрана е много евтина за изработка. Всички евтини клавиатури са мембранни, но много от скъпите геймърски клавиатури също се правят с мембрана, като например моята собствена Roccat ISKU. Качеството на клавиатурата до голяма степен се определя от качеството на мембраната.

 

 

За сравнение при механичните клавиатури всяко едно копче се състои от самостоятелен механичен ключ.

 

Видове механични суичове

 

Ето защо за разлика от мембранните, които са много тихи, при механичните такива се чува това характерно щракане. Разбира се има много видове механични ключове, като някои са по-тихи от други.

В нашия конкретен случай и двете клавиатури,  са направени с нещо, което наподобява сините MX Cherry ключове, които се характеризират с шумно щракане и висока сила на натискането.

 

Natec Genesis THOR 300 TKL

 

За тези от вас, които не знаят MX Cherry са производителят, който стои зад ключовете на много от марковите модели клавиатури. Различните цветове на ключовете, сини, зелени, кафяви и т.н. обозначават техните различни свойства (например звук и сила на натискането),  които определят и характера на клавиатурата. Сините най-щракащи копчета, като че ли са най-популярни.

 

 

Разбира се MX Cherry ключовете са много скъпи и това определя високата цена на повечето механични клавиатури, но вече имаме клонинги направени от други производители, които се предлагат на значително по-ниска цена. Това е и случаят с нашите две клавиатури.

 

Аз самия никога не бях използвал механични клавиатури и сега имах възможността да тествам тези два модела, включително ги използвах за продължително писане. Знаете, че освен с цъкане на игри аз лично се занимавам и с писане, в момента подготвям моята втора книга, продължението на “Звездни Асове”, тъй че имам сериозно отношение към клавиатурите.

 

Първото нещо което ми направи впечатление освен звука при натискане, е самото усещане за механично щракане на ключовете. Имайте предвид, че ако ще използвате механична клавиатура по време на стрийм трябва много внимателно да изберете микрофона си, защото повечето микрофони ще улавят страничния шум от щракането.

 

Механична геймърска клавиатура Redragon Vara K551B

 

Иначе двете клавиатури имат цветни подсветки, при Thor 300 тя е зелена, докато при Vara e червена. Направи ми впечатление, че Thor има доста повече ефекти на подсветката си, като можете да настроите и само определени копчета да светят. Не че това има голямо практическо приложение, но е готина екстра, която си заслужава да се спомене.

 

И двете клавиатури имат функцията за заключване на Windows бутона, което може да се окаже важно, за да не минимизирате по погрешка играта си. И двете клавиатури нямат допълнителни бутони за макроси или медийни такива, което лично за мен не е недостатък, но това което по-скоро бих отбелязал като минус е липсата на удобна подложка за ръка, с която доста свикнах през последната година ползвайки собствената си клавиатура. Разбира се компактният стил съществува дори при супер скъпите клавиатури, което означава, че някои хора може би го предпочитат, тъй че в случая това го отнасяме по-скоро като лично предпочитание.

 

Същото може да се каже и за отсъствието на нъмпад при Thor 300. Аз лично съм свикнал да го ползвам и бих предпочел да го има, но за други хора по-компактния размер може да се окаже преимущество.

 

И двете клавиатури са доста тежки за размерите си, което се дължи на металните шасита, придаващи им здравина. При Thor 300 металната повърхност на горния панел, върху който са бутоните може да се почувства, докато при Vara той е скрит под пластмасови плоскости.

 

Механична геймърска клавиатура Natec Genesis THOR 300 TKL

 

Хареса ми, че Thor 300 има стабилни гумирани крачета, включително и изправящите крачета.

 

Vara от своя страна, въпреки че е по-голяма има по-малки предни гумички и изобщо липсват задни. Повдигащите крачета обаче са гумирани.

 

В двата комплекта са включени инструметни за вадене на копчетата при почистване, което е много приятна екстра. Копчетата се вадят и поставят много лесно.

 

Като цяло харесвам изработката и на двете клавиатури. Създават усещането за нещо скъпо и добре направено, което не е изненадващо като се има предвид цената им от 80 и 90лв. Вярно, че тази цена е нищо в сравнение с марковите механични клавиатури достигащи до цени от по 300лв, но е доста повече от мембранните, които разгледахме миналия път.

 

Финалното ми заключение е че Genesis Thor 300 и Redragon Vara са два много качествени продукта. На мен лично ми хареса, че Thor има повече светлинни ефекти и като цяло копчетата са сложени с една идея по-на широко. От друга страна Vara притежава нъмпад, с който съм свикнал да работя. Коя от тях ще предпочетете до голяма степен е въпрос на вкус.