Ревю на 3 бюджетни геймърски клавиатури
Ревю на 3 бюджетни геймърски клавиатури

Ревю на 3 бюджетни геймърски клавиатури

Aug 15, 2017 Home , Андро влог

Здравейте, хора, както Ви обещах днес ще разгледам в подробности три предложения за бюджетни геймърски клавиатури.

Първо нека отговорим на въпроса по какво се различава една обикновена офис клавиатура от геймърската такава и дава ли ни някакво предимство използването на геймърска клавиатура в игрите?

Честно казано съм леко скептичен по втория въпрос смятам, че за успеха особено в компетитив игрите от решаващо значение са способностите на играча и той може да постигне своя резултат независимо от избора на клавиатура.

Все пак обаче геймърските клавиатури имат някои предимства например възможността за макроси, това са бутони които запомнят клавишни комбинации - улеснение за някои игри особено MMORPG-тата. Някои гейм клавиатури имат така наречения Anti-ghosting ефект, който позволява ефективното натискане на множество бутони едновременно нещо, при което нормалните клавиатури блокират. Има и други екстри, за които ще говорим след малко.

Но може би най-важното отличително качество на геймърската клавиатура е нейният външен вид. Тя е устройство, което от пръв поглед казва, че предназначението му е за забавление, а не за работа в офиса. Ето защо много от предлаганите продукти съдържат различн видове цветни подсветки, готин дизайн и други визуални ефекти.

Днес съм подбрал за вас три продукта, които както казах са бюджетно ориентирани. Две от тях, Adjudication на производителя Aula и Spitfire на Fury идват на цена от около 25лв. а Harpe на Redragon e малко по-скъпа около 40лв. И трите клавиатури са Full size т.е. съдържат всичките стандартни бутони.

Започваме със Spitfire на Fury. Първото нещо, което привлича окото ни още от опаковката е подсветката, която изглежда сякаш прави RGB ефект на преливащи се цветове.

 

Ревю на Геймърска клавиатура Fury SPITFIRE RGB

 

До колко това е така, ще видим след малко. Самата клавиатура съдържа всичките стандартни клавиши. В описанието пише, че притежава дванадесет мултимедийни бутони, но всъщност се има предвид “F” бутоните, които могат да изпълняват тази функция. Когато включим клавиатурата виждаме, че тя започва да свети в преливащ се нюанс, точно като на снимката от опаковката.

 

Ревю на Геймърска клавиатура Fury SPITFIRE RGB

 

С помощта на специален клавиш, можете да включвате и изключвате подсветката, да регулирате силата на светене и да включите специалния “дишащ” или Breathing режим. Подсветката не е пълно RGB, както някой би си помислил цветовете, с които свети са фиксирани и не могат да бъдат променяни. Въпреки това, когато свети клавиатурата наистина изглежда добре.

 

Ревю на Геймърска клавиатура Fury SPITFIRE RGB

 

Светлината се вижда не само между копчетата, но и самите букви на клавишите също прозират.

По отношение на ергономията, Spitfire има задни повдигащи се крачета и предни доста широки гумирани крачета, които позволяват тя здраво да се закрепи за масата. Общо между трите клавиатури, които ще разгледаме днес е, че са устойчиви към заливане. Отзад може да видите отвеждащите канали, през които течността да се изтече в случай, че залеете клавиатурата с някаква напитка.

 

Ревю на Геймърска клавиатура Fury SPITFIRE RGB

 

Според описанието имаме anti-ghosting ефект на повечето клавиши, което предполагам означава, на тези които се ползват най-често при игрите. Имате някои удобни геймърски функции, като заключване на windows, бутона, така че да не ви изхвърли от игра, ако по случайност го натиснете, както и възможност за размяна на популярните a,s,w,d бутони с курсорите за на горе, на долу, на ляво и на дясно.

Като цяло смятам, че за цената си Spitfire на Fury предлага доста добри възможности и покрива повечето функции, които са необходими за една геймърска клавиатура, в добавка има доста приятен външен вид.

Преминаваме към най-скъпото предложение за днес, Harpe на Redragon. Първото, което ни прави впечатление е, че за разлика от Spitfire тук имаме няколко допълнителни контролни бутона, освен F-овете.

 

Ревю на Геймърска клавиатура Redragon Harpe K503

 

Когато се включи подсветката първоначално светва в червено. Тук нямате преливащи се светове, но за сметка на това можете да избирате между седем различни цвята. И тук можете да контролирате силата на светлината.

 

Ревю на Геймърска клавиатура Redragon Harpe K503

 

Имате отново Breathing ефект, при който с всяко “вдишване” се променя цвета на един от седемте възможни. От Redragon са доста по-конкретни в описанието, заявявайки, че anti-ghosting ефектът се поддържа за 19 бутона и дори са изредили кои са бутоните: Q,A,Z,W,S,X,E,D,C, ctrl-L/F; Alt - L/V; Space, Tab, up, down, left, right.

 

Ревю на Геймърска клавиатура Redragon Harpe K503

 

Също като при Fury имате заключване на windows бутона и възможност за  размяна на A,W,S,D клавишите със стрелките.

Ако обърнем клавиатурата отзад можем да видим, че разполага с повдигащи се крачета и три по-малки гумирани крачета в предния край. Светещи в червено ясно се виждат водо-отвеждащите канали в случай на заливане.

 

Ревю на Геймърска клавиатура Redragon Harpe K503

 

И накрая е ред на Adjudication, това сложно за произнасяне име в превод от английски означава “присъда”, на производителя Aula.

 

Ревю на Геймърска клавиатура AULA SI-832/EN Adjudication

 

Тази клавиатура определено най-много се отличава от другите две. Първо тя за разлика от тях не свети и в описанието, не открих никакви по-специални функции на клавишите или anti-ghosting ефект. Има ред от ярко сини мултимедийни бутони в горната час. Самото дъно на клавиатурата също е в ярко синьо. Виждаме, че подобно на другите две е устойчива към заливане и има съответните каналчета.

Интересното за Adjudication е, че идва с пликче от осем допълнителни ярко сини бутони, както и този инструмент за вадене на клавиши.

 

Ревю на Геймърска клавиатура AULA SI-832/EN Adjudication

 

Така при желание от ваша страна може да префасонирате клавиатурата си. Ето например аз замених често използваните A,S,W,D и стрелкичките със сините клавиши.

 

Ревю на Геймърска клавиатура AULA SI-832/EN Adjudication

 

И накрая искам да обърна внимание на още нещо, за което аз самия не си давах сметка, преди да започна да ползвам своята геймърска клавиатура преди около една година. До преди това ползвах най-обикновена офис клавиатура. Докато играете интензивни шутъри, MOBA или други игри, в които се налага китката ви да стои напрегната в едно положение, продължително време тя се изморява и напряга. Ето защо някои модели геймърски клавиатури разполагат със специално разширение напред, което представлява подложка, на която да поставите китката си.

 

Ревю на Геймърска клавиатура AULA SI-832/EN Adjudication
Ревю на Геймърска клавиатура AULA SI-832/EN Adjudication

 

И трите модела, които разгледахме днес имат такава подложка, като най-голяма и удобна е тази на Spitfire.

Като цяло и трите клавиатури се усещат много добре при работа и при натискане на копчетата, като Spitfire и Harpe имат гладка повърхност на бутоните, докато при Adjudication тя е малко по-грапава и е представена като противо-хлъзгаща се.

В заключение тук имам три чудесни предложения за геймърски клавиатури на достъпна цена. Коя ще изберете е донякъде въпрос на вкус. Ако трябва да избирам за себе си, аз лично бих се спрял на Harpe, защото има възможност за промяна на цветовете и ми харесва начина, по който свети. От друга страна, ако си падате по по-шарени и още по-светещи неща Spitfire e за вас. За мен лично е минус факта, че цветовете не могат да се променят. От гледна точка на удобството обаче, може би именно Spitfire e най-удобна поради голямата подложка.

Ако не искате светещи клавиатури, то Adjudication на Аula e чудесен избор. Кефи ме инструментчето, с което можете да си вадите капчетата, страхотно улеснение за почистване. Тя също е най-малка като размери, което е плюс, ако бюрото ви е тясно и искате да спестите място.