Benchmark - тестове за компютъра
Benchmark - тестове за компютъра

Benchmark - тестове за компютъра

Feb 26, 2016 Home , Хардуер

SiSoft Sandra Lite: Анализиране и тестване на компоненти

SiSoftSandraLite

Най-късно когато ви се наложи да надграждате компютъра си, ви се налага да се запитате какви части има в него. Със SiSoft Sandra Lite получавате детайлна информация за всички компоненти - данни както за работната памет, така и за твърдия диск, дънната платка, PCI-картите и мрежовите адаптери. В помощта на тестове (Benchmarks) тествате колко бърз е компютъра ви. В отделен модул са разположени различни специализирани тестове, в това число тестване на многоядрени процесори и  тестване на способността за криптиране.  Sandra оценява дори скоростта на WiFi и LAN връзката ви.

Сваляне на SiSoft Sandra Lite:
http://www.sisoftware.eu/download-buy/

HWiNFO32, HWiNFO64: Хардуер под лупата

HWInfo64

В зависимост дали ползвате 32 или 64-битов Windows се предлага HWiNFO32 или HWiNFO64 за инспекцията на компютъра. И за двата инструмента е общо, че предоставят един задълбочен поглед към работната памет, компоненти като USB портове, процесор или аудио контролер. Дава се също така информация дали компютъра поддържа така наречения UEFI Boot, който отговаря за по-бързото зареждане на Windows. Трябва да се има предвид, че само Windows 64 е достъпен за инсталация в бързия UEFI-режим. Дали сте включили обикновен твърд диск или SSD към бързия SATA порт ще ви бъде подсказано в прозореца System Summary.

Сваляне на HWiNFO32, HWiNFO64:
http://www.hwinfo.com/download.php

CPU-Z и GPU-Z: Изследване на процесора и графичната карта

CPU-Z

Особено важно за мощността на един компютър са процесора и графичната карта. Специално графичната карта не се използва винаги при изчисления, обаче тя постепенно увеличава значенето си не само що се отнася за игри. С помощта на технологията GPGPU се ускоряват някои жадни за изчислителна мощност програми. Кои модели се намират в компютъра и как са оборудвани ще ви подскажат програмите CPU-Z und GPU-Z. Въпреки името си програмите не показват информация само за процесора или графичната карта, а също така и за дънната платка. Интересна е функцията за показване на шейдъра с помощта на програмата GPU-Z. Колкото повече, толкова по-добре,  защото темпото е по-бързо. Става дума за малки процесори включени в графичния процесор на графичната карта.

Сваляне на CPU-Z и GPU-Z:
http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
http://www.techpowerup.com/gpuz/

3DMark: Подробна инспекция на Процесор & Co.

Натоварени игрови сцени, натоварващи процесорни тестове – това предлага Benchmark програмата на Futuremark. С помощта на програми като 3DMark или PCMark ще позагреете компютъра и ще установите той колко може да постигне. По време на тестовете компютъра реагира много забавено. Затова трябва по време на тестове да се откажете да го ползвате, за да не повлияете резултатите от тестовете. Накрая получавате едно число като краен резултат. Както при конкурентни програми, получавате възможността да  направите сравнение с други резултати онлайн. Ако ползвате еднакви тестове, бързо ще се установи кой хардуер е по-добър. Трикове като разчистване на Autostart менюто, актуализиране на драйверите и оверклокване на процесора са разрешени и подобряват шансовете ви да сте по-добри.

Сваляне на 3DMark:
http://www.futuremark.com/benchmarks

HWMonitor: Вентилатори и температура

HWMonitor

HWMonitor ни предоставя инструмент за наблюдение на температурата в компютъра. Ще намерите информация от температурните датчици за отделните процесорни ядра, твърдия диск и графичната карта. Има и информация за натоварването на тези елементи, за техни общи параметри, за консумацията им на мощност, а също така и за работата на вентилаторите.  

Сваляне на HWMonitor:
http://www.cpuid.com/softwares/hwmonitor-pro.html

Memtest: Интензивен тест на паметта

Ако зачестят сривовете на системата и преинсталирането на Windows  не ги прекрати, тогава много вероятно има хардуерен, а не софтуерен проблем. Определянето на дефектните модули RAM e задача точно за Memtest.  Програмата записва и чете обратно данни във всеки блок на оперативната памет и така открива евентуални дефекти. Ако компютъра се рестартира или има индикация за грешка – проблемът е в паметта. Препоръчва се плочките памет да се тестват поотделно. Ако проблемът се появява при една определена плочка, то сте идентифицирали причинителя.
 

Сваляне на Memtest:
http://www.hcidesign.com/memtest/download.html

 

Списък с програми за тестване на компютъра и компонентите му

  1. SiSoft Sandra Lite
  2. PC Wizard
  3. Speccy
  4. HWiNFO32, HWiNFO64
  5. SIW (System Information for Windows)
  6. CPU-Z и GPU-Z
  7. SSD-Z
  8. Fresh Diagnose
  9. SystemInfo
  10. 3DMark
  11. PCMark
  12. Cinebench
  13. NovaBench
  14. FurMark
  15. ComputeMark
  16. Heaven Benchmark
  17. Auslogics Benchtown
  18. CrystalDiskMark
  19. HD Speed
  20. AS SSD Benchmark
  21. ATTO Disk Benchmark
  22. Ashampoo HDD Control 2
  23. HDDlife, SSDlife
  24. Prime95
  25. Super PI Mod
  26. StressMyPC
  27. System Stabilty Tester
  28. Video Memory Stress Test
  29. Open Hardware Monitor
  30. HWMonitor
  31. SpeedFan
  32. Memtest
  33. Iometer
  34. Ondeso SystemInfo
  35. CyberLink BD & 3D Advisor
  36. RightMark Audio Analyzer
  37. Microsoft Hardware-assisted Virtualization Detection Tool
  38. BATExpert
  39. Joulemeter
  40. SysInfo
  41. Moo0 System Monitor
  42. W8 Sidebar
  43. DVDFab Inspector
  44. Nero InfoTool
  45. BGInfo
  46. Win Experience Index
  47. BootRacer
  48. Upgrade-Tools
  49. OSForensics