Ревю на мини проектор U9
Ревю на мини проектор U9

Ревю на мини проектор U9

Feb 22, 2017 Home , Андро влог

     Автор: AndroVlog

    Всички сме виждали проектори, които могат да се използват за презентации или за създаване на домашно кино. Обикновено те са с големи размери, захранват се само от електрическата мрежа и ви е нужен лаптоп или компютър, за да прожектирате през тях съответното съдържание. Спомням си, когато бях студент как преподавателят често влизаше в аулата и след него ходеха двама студенти единият носещ проектора, другият лаптопа и кабелите.

 

     Устройството, което ще Ви представя днес извежда нещата на следващото ниво.

 

     Това е проектор с размерите на смартфон. Освен че е преносим и компактен, той има собствена операционна система андроид, което прави излишно носенето на лаптоп. Възможните приложения на това устройство са страшно много, но нека видим първо какво идва в кутията? Комплекта включва самия проектор, миниятюрен трипод, дистанционно управление, което работи при включване на малък USB приемник, USB към USB mini кабел и зарядно.

 

Мини проектор

 

     Триподът изглежда здрав и направен от качествена пластмаса. Ако разгледаме отблизо самия проектор отпред, виждаме обектива и вентилационен отвор за охлаждане, от едната страна имаме въртящо се копче за настройване на фокуса, USB и HDMI порт. На задната страна имаме mini USB, четец за mini SD карти и буксата за захранването. От другата страна е бутонът за включване и изключване. На горната повърхност се намира тъч-пад, с който можете да управлявате устройството. Аз лично обаче намирам за по-удобно използването на дистанционното управление, с което лесно можете да прескачате през менютата. За да използвате дистанционното обаче първо трябва да включите миниятюрния USB приемник.

 

Мини проектор

 

     Устройството разполага с блутут 4.0, което позволява едновременното свързване на блутут колонка и клавиатура например.

 

Мини проектор

 

     От долу има малко изскачащо краче, което служи, за да поставите проектора върху висока плоска повърхност, ако имате такава, което е по-стабилно и по-удобно, в сравнение с трипода.

 

     Това което ми направи най-силно впечатление е размерът на екрана, който може да се достигне от относително малко разстояние. Максималният размер е 120 инча, като тогава проекторът трябва да се намиран а 5,2м от стената, на която прожектирате, но дори да се намира само на 3,4 метра получавате забележителните 100 инча. Ако отстоянието спрямо стената е само 1М, размера на екрана е 37 инча. . За сравнение най-големият плазмен телевизор, който успях да открия в българските вериги за битова електроника беше с размери 86 инча и цена от 15 000 лева. Общо взето единственият проблем е дали ще намерите достатъчно голяма бяла стена.        

  

     Екранът на проектора, обаче е видим само, когато се намирате на тъмно/сумрачно. Светлината на проектора идва от диодна лампа с гарантиран живот от 30 000 часа. Това грубо казано, означава, че ако ползвате проектора всеки ден по осем часа лампата ще се изхаби след 10 години.

 

Мини проектор

 

     Устройството има огромни възможности. Първото нещо което аз лично направих бе да го свържа към домашния си wi-fi и да си пусна клипче в youtube, което вървеше без никакъв проблем. Освен интернет връзката за вашето домашно кино можете да използвате USB и SD картата. Особено находчиво е ако инсталирате плъгинът Exodus към плейърът kodi. Той ви дава възможност да гледате филми чрез торент в реално време без да ви се налага да изчакате предварително сваляне на устройството. Отне ми не повече от 20-30 секунди, за да си пусна филма Mad Max със субтитри на български.

 

     За озвучаването на вашия домашен киносалон се грижат два вградени стерео-говорителя, които наистина не се справят лошо за размерите си. Ако искате по-качествен звук можете да свържете блутут колонка. За съжаление не е налична букса за 3,5мм стерео-жак, което ограничава възможността за свързване на различни музикални системи. Можете едновременно с това да свържете удобна клавиатура. С нейна помощ преодолявате единственото неудобство, а именно писането на текст с помощта на дистанционното.

 

     Не на последно място проекторът може да се превърне в пълноценен телевизор, ако имате някоя от платените услуги за онлайн телевизия, като “Булстатком” например. След логване в приложението пуснах телевизията и мога да си цъкам каналите с помощта на дистанционното. И с това не се изчерпват възможностите. Ако свържете телевизор, към HDMI порта, лампата на проектора угасва и менюто се появява на екрана на телевизора. Така устройството се превръща в androidbox трансформирайки обикновения в смарт-телевизор.

     Проекторът може да се свърже с друго андроид или iOS устройство в така наречения Screen Miroring. Тогава всичко, което се вижда на екрана на вашия таблет или телефон директно се прожектира и на стената. Това е особено подходящо за презентации, когато може да ви е по-удобно да използвате таблета си отколкото да цъкате с дистанционното на проектора.

 

     Най-якото е, че проекторът е напълно преносим. Малките му размери и високо-капацитетната литиево-йонна батерия дават възможността да го носите и използвате навсякъде. Чрез него дори може да заредите батерията на телефона си, когато сте на път като го свържете чрез USB към USB mini кабелът, който идва в комплекта. Иначе проекторът може да издържи само на батерия около 4 часа непрекъсната експлоатация.

 

     Като допълнителен аксесоар към проектора се предлага да закупите калъф/кейс, с който по-лесно можете да пренасяте целия комплект.

 

     В заключение ще кажа, че съм впечатлен от това малко устройство. Тъй като има собствена операционна система андроид, е трудно да се изредят всичките възможни приложения, които могат да се намерят, донякъде е въпрос на въображение и изобретателност. Определено си заслужава да се замислите, ако се оглеждате за проектор и си мислите да купите някой от традиционните големи проектори. Може би това малко устройство всъщност ще ви бъде много по-удобно и ще върши много повече работа.