Ревю на геймърската клавиатура Razer Deathstalker Chroma
Ревю на геймърската клавиатура Razer Deathstalker Chroma

Ревю на геймърската клавиатура Razer Deathstalker Chroma

Jan 26, 2017 Home , Андро влог

Автор: AndroVlog

Здравейте, Хора,

тази седмица ще си направим малко почивка от конфигурациите и ще ви представя малко периферия. Става дума за два продукта на не безисвестната геймърска марка Razer. В днешната статия ще разгледаме клавиатурата Razer Deathstalker chroma, а в следващата ще се спрем на специално предназначената за ММОRPG игри мишка на Razer - Naga chroma.

 

Геймърска клавиатура Razer DeathStalker Chroma ревю

 

И така нека започнем с ънбоксинга. Това което веднага ни прави впечатление е компактният размер и изчистеният дизайн. Клавиатурата е изключително тънка за своя клас.

 

Геймърска клавиатура Razer DeathStalker Chroma ревю

 

Казвам го, защото при споменаването на геймърска клавиатура в представите ни най-често изниква образа на масивно нещо с големи механични клавиши и цял куп допълнителни бутони. Тук имаме пълния набор от стандартни клавиши, но нямаме толкова разпространените мултимедиини бутони, нито допълнителните програмируеми бутони за макроси, които се намират от ляво на повечето геймърски клавиатури. Дизайнът очевидно е целял простота и изчистеност. Като при повечето геймърски клавиатури и тук имаме фиксирана подложка за ръце. В нашия случай тя е гладка и позволява лесно приплъзване на китката с цел достигане на различни бутони. Дали това е предимство или недостатък зависи от личните предпочитания, някои хора биха го оценили, докато други предпочитат тази повърхност да е гумирана или по-грапава, за да имат по-голяма стабилност, докато ползват основните бутони при 3D шутърите.

 

Геймърска клавиатура Razer DeathStalker Chroma ревю

 

Отдолу виждаме гумирани крачета в ъглите както и в долната средна част, където обикновено има голямо напрежение.

 

Геймърска клавиатура Razer DeathStalker Chroma ревю

 

Клавиатурата по начало се намира леко под наклон, но имате възможност да увеличите наклона чрез  отваряне на допълнителни крачета, които също са с гумирани повърхности. Това което прави най-силно впечатление и което отличава тази клавиатура от традиционните ни представи за геймърска такава са плоските бутони. Подобни копчета са характерни за лаптопите или за някои видове офис клавиатури. Но не се заблуждавайте, Deathstalker-a има възможност за натискане до 10 копчета едновременно (anti-ghosting ефект), когато е активиран Gaming mode и до 6 когато не е. Според производителите бутоните, които са дебели едва 2мм, дават по-добро време за реакция в сравнение с механичните такива, които трябва да изминат по-дълъг път чисто механично за активирането си. Дали това наистина е така, аз лично няма как да потвърдя или отрека. Едно е сигурно, натискането на тези клавиши е много тихо,  особено в сравнение с механичните. Шумът, от които може да се улавя от микрофона и е дразнещ за зрителите, ако например стриймвате, тук го няма.

 

Най-важното за тази клавиатура, тя е Chroma! Това означава, че като всеки продукт на Razer носещ тази класификация, Deathstlaker-a притежава RGB LED подсветка с възможности за 16,8 милиона цвята.

 

Геймърска клавиатура Razer DeathStalker Chroma ревю


Различните RGB ефекти могат да бъдат настройвани и къстъмизирани от менюто за настройка в универсалният софтуер на Razer - Synapse. Например имаме ефектът по подразбиране,  при който цеветовете бавно се преливат през целия спектър. Можем да изберем един цвят, можем да приложим след това “дишащият ефект”. Интересен е и ефектът вълна, който може да се пусне и в двете посоки. Чрез софтуера Synapse можете да зададете различен цвят на трите сектора от клавиатурата.

 

Геймърска клавиатура Razer DeathStalker Chroma ревю

 

При това положение обаче не можете да ги настроите на различните ефекти, например едното да е “дишане” другото да е “вълна”, а третото да е смяна на цветовете. Deathstalker за съжаление не притежава ефектите “React” и “Ripple”, които са познати от други модели на Razer например Black Widow. “React” е ефектът, при който клавиатурата е тъмна и бутонът светва при натискане, заедно с обкръжаващите го бутони, а “Ripple” e подобен, но реакцията се разпространява по останалите копчета като вълна. Яркостта на светлината, също може да бъде коригирана, по подразбиране тя е на максимум, като аз лично смятам, че няма нужда да се намалява, но кой знае на някой може да му се стори твърде ярка и да иска да я намали. Логото на Razer в средата няма подсветка, както някои може би биха очаквали.

 

Тук е момента да спомена, че съм впечатлен от софтуерът Synaps. Той предлага интегрирана система за къстъмизиране на всички периферни устройства на Razer, които имате. С помощта на един и същи софтуер успях да направя настройки и на двата си продукта, което е много удобно. Бихте могли да изберете режим на RGB подсветката на едното устройство и директно да зададете този режим да се повтори на всички други свързани устройства например. Това отличава Razer от други марки, където се налага да инсталирате отделни програми за всеки продукт.

 

Геймърска клавиатура Razer DeathStalker Chroma ревю

 

Нека се върнем към клавиатурата. В раздела за къстъмизиране можете да зададете отделни настройки на всеки един от бутоние с изключение на windows бутона и Fn бутона (за функция). Както казах, Deathstalker няма медийни бутони и за тази цел могат да се използват съответните F бутони в комбинация с Fn бутона. Ако не искате това да е така можете от тук да ги къстъмизирате директно в медийни бутони. Така няма да ви се налага да натискате Fn, но и няма да можете да ги ползвате като F бутони, освен ако не смените профила. Synaps ви дава възможността да запаметявате много различни профили с различни настройки. По подобен начин в различни профили можете да си задавате различни макроси за даден клавиш. Отново обаче така не може да използвате съответния клавиш за оригиналната му функция. Като цяло хората, които са свикнали да използват макроси и медийни бутони по-скоро биха намерили отсъствието на отделно предназначени за тази цел копчета като недостатък.

 

Малко внимание на гейминг мода. При включването му задължително се деактивира windows бутона. Причините са ясни, ако без да искате го натиснете по време на игра това може да доведе до отваряне на Start менюто, минимизиране на играта и смърт...в играта имам предвид. Като допълнителни опции може да дезактивирате клавишните комбинации alt+F4 и alt+Тab макар, че тука вече ми е малко трудно да повярвам как точно ще ги натиснете инцидентно.  

И така време е да кажа крайните си впечатления от срещата си с клавиатурата Razer Deathstalker Chroma. Както вече казах харесвам софтуерът Synapse, който е лесен за употреба и същевременно дава големи възможности за къстамизиране. Като всяка Chroma клавиатура и тази има възможност за различни светлинни и цветови ефекти, което е впечатляващо. Все пак липсва react и riddle ефектът, който е наличен при други модели на Razer. Deathstalker има класически, бих го нарекъл консервативен дизайн без излишни копчета характерни за толкова много други геймърски клавиатури. Дали ще приемете това като недостатък е изцяло въпрос на лично предпочитание. Аз например имам един ред с макроси и доста медиини бутони на клавиатурата си и никога не ги използвам, тъй че за мен отсъствието им не е проблем. По същият начин плоските бутони могат да се сторят изключително приятни на някого, аз лично не можах да свикна с тях и откровенно признавам, че не ми се сториха толкова комфортни колкото тези на собствената ми клавиатура, може би защото просто не съм свикнал. Цялостното усещане за Deathstalker е като на продукт, който е замислен да стои еднакво добре както в офиса, така в геймърски сет. Почти съм убеден, че от Razer са я замислили като продукт предназначен за геймъри на средна възраст, които ще я държат на бюрото си през работния ден, където тя успешно ще се слее с обкръжаващата среда, но когато никой не гледа, ще активираме гейминг мода, светещите ефекти и йейййй, ние сме дванадесет годишни отново!

 

Клавиатурата Razer Deathstalker Chroma, както и мишката Razer Naga Chroma, на която ще направя ревю в следващото видео са налични на сайта на моите партньори от Йон Компютърс и в момента са на промоционални цени.