ТОВА РС Е ПРОИЗВЕДЕНИЕ НА ИЗКУСТВОТО
ТОВА РС Е ПРОИЗВЕДЕНИЕ НА ИЗКУСТВОТО

ТОВА РС Е ПРОИЗВЕДЕНИЕ НА ИЗКУСТВОТО

Dec 09, 2024 Home , Андро влог

Здравейте, хора,

днес имам удоволствието да ви представя една от най-уникалните машини, които съм сглобявал някога тук в канала, особено по отношение на геймърската естетика. Машината е сериозна и като хардуер, но е особено насочена към тези от вас, които са ценители и търсят оригинална, готина, геймърска естетика.

 

 

Това РС е уникално по няколко начина. Първо това е първото РС с вертикален монтаж на видео картата, което съм правил някога. За мен беше интересно да се науча точно как се сглобява подобна конфигурация и малко по-надолу ще видим как се случва.

Второто уникално или поне много рядко срещано нещо е ориентацията на кутията, която е от типа “аквариум”, както аз бих го нарекъл, защото имаме не един ами два напълно прозрачни панела, което ни дава много по-добра видимост.

 

 

И накрая конфигурацията е бяла. Белите машини са винаги по-предизвикателни като избор на части и със сигурност са по-интересни на външен вид.
Така че нямам търпение да ви покажа частите, които използвах за това геймърско зверче и как точно протече сглобяването с всичките му уникални особености.

Малко необичайно, но ще започна с разглеждане на кутията, защото безспорно тя е най-интересната и уникална част на днешната конфигурация. Моделът е XPG Invader X, естествено бял вариант, съществува и черен. Нека отворим кутията, което се случва по-малко по-различен начин. Първо се маха горния капак, който също така е снабден с прахов филтър.

 

 

След като го откачим можем с подръпване нагоре да извадим и страничния панел от закалено стъкло.

 

 

След това, за да може да махнем предния стъклен панел, трябва първо да отстраним страничния метален панел, което се случва по обичайния начин с развиване на винтчетата и подръпване.

 

 

Тук се разкрива гледка към вентилаторите и първоначалния кабелен мениджмънт.

 

 

След това се налага да отвием  две малки винтчета и чак тогава можем с подръпване да откачим предния стъклен капак.

 

 

Едно от нещата, които много ме кефят при Invader X е, че идва не с три, не с четири, а с цели пет 120 милиметрови,  Addressable RGB вентилатори. Четири от тях, това са долният и трите странични вкарват свеж въздух отвън, а задния е изкарващ. Това може да ви се стори леко небалансирано, но когато монтираме и водното, което както ще видите малко по-късно е с три вентилатора, ще станат точно четири вкарващи и четири изкарващи. Нещо обаче прави впечатление. Вентилаторите на XPG, в тази кутия не са от обичайния вид. Ако имате по-опитно око и ги загледате, ще ви направи впечатление, че те изглеждат така сякаш са монтирани в една и съща ориентация, така че да изхвърлят въздух навън.

 

 

Какво имам предвид. Стандартните компютърни вентилатори имат предна част - нека я наречем лице и задна част - нека я наречем гръб. Въздушния поток винаги е от лицето към гърба. Тоест вентилатора всмуква през лицето и издухва през гърба. При вентилатори с естетическа стойност, особено такива с RGB e важно лицето на вентилатора да се вижда. т.е. Да е ориентирано напред.  При нормалните кутии, това не е проблем,  защото предните вкарващи вентилатори се виждат през предната решетка, докато задните са ориентирани да изкарват и пак с лицето си са обърнати към потребителя.

Заради особената си конструкция обаче, при XPG Invadert X, вкарващите вентилатори трябва да бъдат гледани отвътре по същия начин, както изкарващите и ако са от стандартния вид, би трябвало да им виждаме гърба, който не изглежда толкова добре.

 

 

Ето защо от XPG са намерили решение на проблема, като предните четири вентилатора са Reversed на английски, т.е. обърнати, докато единствено задния е стандартен.

 

 

Достатъчно за вентилаторите, в долната част имаме подвижен филтър, който лесно може да се премахва и почиства.

 

 

Интерфейсът на кутията се намира в предната долна част. Имаме триъгълен бутон за включване, до него е по-малкият рестарт бутон, който играе и ролята на LED индикиращ работата на хард-диска или ССД-то и до тях имаме два USB 3,2 , обща букса за микрофон и слушалки и USB Tipe-C. 

 

 

По-важното е какво идва в комплекта на кутията. Имаме пликче с болтчета и задни пластинки, това е добре, но след това започва интересната част. В комплекта влиза пластина за вертикален монтаж на видео картата.

 

 

Имаме този крепежен елемент с регулируема височина, за да подпираме с него по-тежките карти.

 

 

И което е по-важно в комплекта на кутията е включен кабел и слот за вертикален монтаж на видео картата. 

 

 

Това според мен е много яко от страна на XPG, защото и друг път съм показвал кутии, които имат възможност за вертикален монтаж, но без кабела нямаше как да го направим. В случая той е включен и ние ще се възползваме от това. 

Нека сега продължим с хардуера за днешната конфигурация. С част от него вече сме се сблъсквали. Конфигурацията ще бъде тествана в два варианта, с най-новия Ryzen 7 9700X и с малко по-бюджетния, но също последно поколение Ryzen 5 9600X.

 

 

Дъното ви е познато MSI PRO B650-S WiFi. Едно доказало качествата си дъно, което ползвах при първоначалния тест на първите процесори от 9000-та серия на Ryzen.

 

 

Същото може да се каже и за оперативната памет, две по 32 общо 64 GB DDR5 работещи на 6000MHz, от Kingston Fury. От възможните четири слота на дъното ги поставяме на А2 и В2. 

 

 

SSD-то за днешния билд е DYNAC REBEL PCI 4.0 SSD, с обем от 1ТВ, което ще бъде напълно достатъчно за предстоящите тестове. Поставям SSD-то в слота на дъното и монтирам термалната защита. 

 

 

Поставям задната пластина в кутията и монтирам самото дъно. Още от сега изглежда много красиво. 

 

 

Преди да правя каквото и да е, e време да инсталирам и свържа захранването. За днес съм ви приготвил две захранвания, които са модел Core Reactor II на XPG. Едното е 850 вата, златен сертификат и още при първото повдигане си личи, че е доста тежко. Това обаче е нищо в сравнение с другото, което е 1300 вата платинен сертификат.

 

 

Това захранване тежи сякаш един тон, което е свидетелство за доста скъпия материал, който е вложен в него. За целите на днешния билд ще ползваме 850W захранване. Като вид и брой на кабелите двете захранвания са идентични, единствената разлика е, че тези за процесора и за видео картата при 850 ватовото са 650мм дълги, докато при 1300 ватовото са с десет сантиметра по-дълги или 750 мм.

 

 

И двете захранвания са модулни, имат по цели три стандартни кабела за видео карта и три за процесор. И двете имат в комплекта си 600 ватовия 12 VH Power кабел, нужен за новите карти на Nvidia.

В крайна сметка на мен ще ми трябва 24 пиновия кабел за дъното, два осем пинови кабела за процесор и 12 VH Power кабела за видео картата, която ще видите след малко.

 

 

Време е да монтираме захранването и дори тук, кутията на XPG - Invader X, се отличава с по-улеснения монтаж. Измъкваме тази крепежна пластинка и първо завинтваме захранването за нея. После мушкаме захранването в отвора и лесно го закрепваме с ръчните винтове.

 

 

Свързвам захранването, а след това свързвам и кабелите на кутията.

 

 

Вентилаторите са навързани един за друг и нямат собствен контролер. Това означава, че както три пиновите кабели за подсветката, така и захранващите кабели за моторчетата ще се свържат към дъното.

 

 

Следващата ни стъпка ще бъде да монтираме водното охлаждане. Този път съм се спрял на този страхотен модел от Thermalright - Aqua Elite 360 V3, бяло.

 

 

Това е, както се вижда от името 360 милиметров радиатор. Радва ме, че трите вентилатора, са предварително монтирани, това ми спестява известна работа. Трите вентилатора на Thermaltake са 120 милиметрови, Addressable RGB и са поставени в изкарваща конфигурация, така че да издухват въздуха навън от кутията - точно това, което искаме. Монтирам радиатора отгоре. В комплекта, от многото крепежни елементи подбираме тези, които са необходими за сокет АМ4 или АМ5. Те са грижливо подбрани в отделно пликче.

 

 

Заслужава внимание и този сплитер за вентилатори, който позволява те да бъдат свързани с него и после директно към дъното.

 

 

За да монтираме водния блок, първо премахвам пластмасовите крепежни елементи. След това поставям тези спейсъри.

 

 

Накрая монтирам тези извити скоби, обозначени като AM4 заедно със специалните винтове идващи в комплекта. Както знаете АМ4 и АМ5 имат идентичен монтаж.

 

 

Поставям термо паста и завинтвам водния блок за скобите с помощта на два винта, стърчащи от него.

 

 

Сега идва интересната част, за първи път в моя канал ще направим вертикален монтаж на видео картата. Ето я и нея, това е RTX 4070 Super, бяла в изпълнение на MSI, модел Slim White.

 

 

Наистина много красива видео карта, което сега е от дори по-голямо значение, защото този път ще може реално да виждаме видео картата, а не само гърба ѝ, както е стандартният случай. 

Първо развивам панела със слотовете в задната част на кутията. По същия начин монтирам идващия в комплекта, алтернативен панел със слотове ориентирани за вертикален монтаж.

 

 

Следващата стъпка е монтиране на тези специални втулки на конкретно обозначени места.

 

 

Накрая е ред да монтирам лентовия кабел за видео картата. От едната страна той просто влиза в слота за видео картата. Нищо сложно. От другата самия той има слот, който трябва да се монтира върху втулките, които завинтихме.

 

 

Опитвам се да поприбера лентовия кабел, така че да не навлиза много в пространството, където се предполага, че трябва да е видео картата. 

 

 

Идва време да поставя самата видео карта. Тя си застана на мястото и аз бързо завинтих прикрепящия винт от другата страна. 

 

 

Остана само да се включи захранващия кабел. Добре, че е само един. При тази ориентация на картата нямам много избор, освен да пусна кабела отгоре. И ето може да видите как изглежда конфигурацията преди да сме затворили кутията и преди тестовото буутване. Според мен дори така, това е една от най-уникалните конфигурации, които съм билдвал някога. 

 

 

Започвам да поставям панелите обратно. И ето готови сме за първото ни тестово буутване. Всичко изглежда работи както се очаква.

 

 

Като цяло се получи една абсолютно, уникално изглеждаща машина. Безспорно една от най-красивите, които съм правил и първата с вертикален монтаж на видео картата.

Сега предстои с най-голямо удоволствие да тествам тази машина и другата седмица ще ви представя резултатите в двата варианта с Ryzen 5 9600X и с Ryzen 7 9700Х. Какво да кажа, на мен лично ми предстои скоро да сглобя моята собствена нова конфигурация и съм щастлив, че имам възможността да тествам голяма част от кандидате за моя бъдещ хардуер.

 

 

Това е и целта на този тип статии, да може да тестваме да видим от първа ръка различния хардуер как се представя, за да може както аз така и вие да имате реалистична представа за нещата. Ако искате да продължавате да сте добре информирани в света на хардуера и геймърската периферия, следете редовно блогa на Йон Компютърс.