КАК ДА “ОБЛЕЧЕМ” КОМПЮТЪРА СИ НА РАЗУМНА ЦЕНА?
КАК ДА “ОБЛЕЧЕМ” КОМПЮТЪРА СИ НА РАЗУМНА ЦЕНА?

КАК ДА “ОБЛЕЧЕМ” КОМПЮТЪРА СИ НА РАЗУМНА ЦЕНА?

Dec 09, 2024 Home , Андро влог

Има една народна мъдрост, че по дрехите посрещат, по ума изпращат и хардуерната версия на тази поговорка гласи: по RGB-то посрещат по FPS-a изпращат. Когато билдваме едно геймърско РС често пъти изпадаме в дилемата, каква част от бюджета си да инвестираме в хардуер, който реалното ни дава представяне в игрите - като процесор, видео картата, оперативна памет и дъното, и каква част да инвестираме в “облеклото” образно казано на нашето РС, което му придава атрактивната геймърска естетика, която много от нас търсят, а също и за неща, които са важни, но не се отразяват пряко на представянето в игрите, като захранването например.

Днес ще поговорим именно за това, как може едновременно да имаме красива геймърска естетика на нашия компютър, придържайки се към една разумна цена. За целта ще разгледаме няколко продукта на производителя Trendsonic, които като съотношение цена-качество застават в златната среда, която би била подходяща както за относително бюджетни билдове, така и за конфигурации от висок клас.

И така, ще започна с първия продукт, който ще разгледаме днес - компютърната кутия на Trendsonic, модел V-GAMING FC-C01 ARGB.

 

 

Със своята цена от 169лв. тя точно, както казах се поставя в златната среда между сравнително евтините кутии и по-скъпите, които са вече над 200лв. Да видим какво ще ни предложи за тази стойност. На първо място кутията има приятен външен вид и предпоставки за добър въздушен поток. Точно такива кутии харесвам с отворена предна решетка, така че въздухът да влиза безпрепятствено през предната част.

 

 

Единият страничен панел е от закалено стъкло, което е предимство в сравнение с плексигласовите панели на някои по-евтини модели. 

Най-голямото предимство на кутията по мое мнение е, че идва с четири 120 милиметрови вентилатора - три в предната част и един заден.

 

 

И четирите са Addresable RGB и Infinity Mirror Illumination ефект, за който ще поговорим след малко. 

Един от честите проблеми, с които хората се сблъскват, когато стане дума за RGB или особено за по-новото Addressable RGB както е в случая е, че не винаги дъното разполага със съответните хедъри особено, ако е по-стар или по-бюджетен модел. Тук това не е проблем, защото освен с четирите вентилатора, кутията идва със собствен контролер, към който те предварително са свързани.

 

 

Този контролер има както виждате букси за свързване на три-пиновото Addressable RGB, така също и за захранването на моторите на вентилаторите и има възможност за свързване на общо шест вентилатора. Както ще видим след малко, те обаче могат да бъдат и повече на брой, защото самите вентилатори са снабдени с двойни кабели с мъжки и женски накрайници, което позволява да се навържат едни за други.

 

 

Така към една букса на контролера може да се свържат повече от един вентилатори. Самия контролер се свързва към захранването посредством ето този кабел.

 

 

Отделно има контролни кабели както за осветлението така и за моторите, които могат да бъдат свързани към дъното, ако има съответните хедъри, но днес няма да правим това. 

Както казах при липса на хедъри на дъното, подсветката на вентилаторите може да се управлява чрез контролера и тук имаме две възможности, чрез бутон на кутията или чрез дистанционно управление, което също идва в комплекта на кутията.

 

 

И като сме на контролния панел на кутията, виждате имаме USB Tipe C, три USB 3.0 една комбинирана букса и двата бутона за смяна на режимите, който може да се свърже и като рестарт бутон и накрая големия старт бутон.

 

 

Иначе… в горната част на кутията имаме магнитен филтър, който разкрива място с възможност за инсталиране на три 120 или 140 милиметрови вентилатори.

 

 

 Може да видите двете успоредни монтажни улея за двата размера. Също така се поддържа радиатор за водно охлаждане с максимален размер 360мм. Това важи и за предния панел. Там също могат да се монтират от по-големите 140 милиметрови вентилатори или радиатор с максимален размер 360 мм. 

Леко необичайно, но отстрани също могат да се монтират два 120 мм вентилатора или един 240 милиметров радиатор. 

 

 

Нека сега си представим варианта, че сте харесали вентилаторите на тази кутия, но вече си имате компютър. Няма проблем, защото тук при мен имам ето този комплект от четири вентилатора на Trendsonic, които са идентични с тези от кутията.

 

 

В комплекта се включва също контролерът, който видяхме. 

 

 

Той идва с двойно-залепяща подложка. Както и дистанционното, с което може да контролирате от разстояние режимите на светене на вентилаторите. Комплекта от четири вентилатора и контролера с дистанционно идва на разумната цена от 109лв, в сайта на Йон Компютърс.

 

 

Нека обърнем малко внимание на Infinity Mirror ефекта, с който честно казано се сблъсквам за първи път.

 

 

Имаме огледална повърхност на кръглата част от вентилатора, създаваща интересен ефект, както и странично на рамката на вентилаторите. 

Тук може да видите как изглежда, когато съм монтирал три допълнителни вентилатора в горната част на кутията и имаме общо седем.

 

 

С демонстрационна цел използвам хардуера от старото ми РС. Може да забележите интересния ефект от Infinity Mirror-a.

 

 

Сега ще върна обратно предната решетка за да видите как изглежда и с нея.

 

 

Режимите на светене, които не са никак малко, може да се сменят с бутона на кутията или това може да се случи през дистанционното. Много лесно и удобно решение.

Като цяло много ми хареса как стана след като добавих три вентилатора от комплекта, така че сега са общо седем. Имаме шест гнезда на контролера но, както казах няма проблем защото вентилаторите могат да се навързват едни към други и така може да монтирате много повече. 
И за да завършим темата, представям ви трите нови захранвания на TrendSonic от серията ACE Power.

 

 

Имаме 650 и 850W с бронзов сертификат и голямото от 1000Wсъс сребърен сертификат. 

Като цени, захранванията са в горния ценови клас на TrendSonic, но на общия пазар те спадат по-скоро в средния ценови клас. Освен номиналната мощност друга разлика между трите захранвания са кабелите.

 

 

Най-мощното 1000W захранване е също така модулно.

 

 

То е и единственото от тях, идващо с новия 12 VH-Power кабел разчетен да може да понесе натоварвания до 600W.

 

 

Това разбира се би било необходимо само при високия клас видео карти на Nvidia, за които и би било необходимо да имате 1000W захранване. 

Останалите две захранвания не са модулни и нямат 12 VH Power кабела. 

Ами хора, видяхте няколко идеи за това как да “Облечете” вашето РС без задължително да счупите касичката. Мисля че примерното РС, което демонстрирахме тук, с кутията, вентилаторите и захранването на Trendsonic изглежда чудесно с подчертана геймърска естетика и също ме кефи Infinity Mirror ефекта на вентилаторите.

Не забравяйте редовно да посещавате блога на Йон Компютърс, за още полезни статии и съвети.