ПЕРФЕКТНОТО КОМБО RYZEN 9800X3D + RTX 4080 SUPER
Здравейте, хора,
миналата седмица се състоя една от най-важните премиери в последната година (ноември 2024), появи се новия Ryzen 7 9800X3D. Аз бях един от първите, които имаха възможността да тестват този процесор и в предишната статия ви направих свидетели на моите впечатления от неговото представяне. Изводът - безспорно това е новият геймърски цар, най-добрия процесор за игри, който можете да си купите към днешна дата и най-доброто съотношение цена-качество.
Това, което остана леко на заден план обаче, беше цялата останала част от тази прекрасна конфигурация, която създадохме, за да може да се тества процесора. Машината спокойно може да се определи като мечтата на всеки геймър и днес ще поговорим повече за хардуера и за процеса на сглобяването ѝ
Както вече стана ясно в сърцето на днешната конфигурация е най-новият процесор Ryzen 7 9800X3D.
Той е осем ядрен процесор с шестнадесет треда, направен е по 4 нанометровата Zen 5 архитектура и за тези, които са пропуснали предишното видео, ще кажа, че основната разлика с предишните X3D процесори е фактът, че 3D-V кешът вече се намира под ядрата на процесора, а не отгоре. Това позволява много по-добро охлаждане на процесора, по-високи тактови честоти и прави 9800X3D първия X3D процесор отключен за овърклок.
За да може да осигурим максимално доброто представяне при тестовете, използвахме дъно с най-новия и най-висок клас чипсет X870.
Дъното е на MSI, модел MPG X870E Carbon Wi-fi. Буквичката Е, след X870 означава, че дъното е Extended ATX, като размер. Имайте го предвид, ако избирате различна кутия. По принцип при повечето билдове, хората гледат да спестят откъм цена на дъното, тук е точно обратното, виждаме какво може да се постигне при наистина висок бюджет за дънна платка. Нека я разгледаме.
Най-важното нещо, дъното може да осигури необходимото захранване за висок клас процесор. Това се случва чрез два осем пинови конектора за захранване, така наречената Dual Rail Power System. Тя е подсигурена с необходимия брой качествени VRM-и, които пък са подсигурени от големи пасивни охлаждания, които може да видите от двете страни на горния ляв ъгъл на дъното точно до сокета на процесора.
Дъното разполага с голямо пасивно охлаждане на чипсета, както и термална защита на SSD-тата, която ще демонстрираме след малко. Но преди това, дъното разполага с глезотийки като вграден “Старт” и “Рестарт” бутони.
Подходящо, ако си правите тест бенч. Имаме LED дисплей показващ температури и кодове за грешки.
Има специална система за заключване на видео картата и този бутон тук за нейното освобождаване, което го прави много по-лесно отколкото стандартното пинче, което понякога трудно се достига, под видео картата, особено ако поставено вече голямо охлаждане.
Интересно изглежда интерфейса на дъното. Заслужава да се спомене, че две от USB-C портовете поддържат до 40 гигабита скорост, а останалите са десет гигабитови.
Дъното идва с 2,5 гигабитов ЛАН порт и 5 гигабитов. Имате отделен бутон за ъптейт на биоса, за рестарт на Cmos паметта и така наречения “Smart” бутон, който в зависимост от начина на натискане може да служи за рестарт, за рестарт на биоса до фабрични настройки, за стартиране в безопасен режим, за контролиране на RGB-то и т.н.
Продължаваме нататък с Trident Z5 NEO паметите.
Това са две по шестнадесет гигабайта DDR5 оперативна памет, работещи на 6000 Mhz, при активиране на EXPO профила. Тя има много ниска латенция от 28-36-36-96. Освен това паметта е украсена със собствена RGB подсветка.
Дойде и момента да ви покажа интересния начин, по който ще инсталирате нашето един терабайтово PCI 4.0 SSD. То е изпитания модел на Dynac Rebel. За да премахнем термалната защита се изисква просто да натиснем ето тук и да го повдигнем.
Поставяме ссд-то, закрепваме го с пинчето и след това просто кликваме термалната плочка, и тя си щраква на мястото.
Не са необходими инструменти, нищо не се отвинтва. По същия начин само с натискане и повдигане можем да премахнем по-голямата термална защита, под която се разкриват други три допълнителни М.2 слотове за ссд-та.
Така общо може да се сложат 4 М.2 ссд-та на това дъно, за разлика от обичайните едно или две.
След като имаме процесора, оперативната памети и ССД-то инсталирани е време да погледнем кутията.
Впрочем голяма част от днешния билд се състои от продукти на MSI. Дъното, кутията и както ще видите след малко видеокартата и водното охлаждане също. Всичко това създава една последователност в естетическия вид и дизайна на машината.
И така кутията, с която разполагаме е също от серията MPG Gungnir 300R Airflow.
Освен, че идва с три предни и един заден 120 милиметрови addressable RGB вентилатори, нека видим и някои от по-интересните неща, които може да се кажат за нея. Кутията разполага с този интересен слайдер държач за видео карта.
Неговото предназначение е да подкрепя видеокартата, така че да се намали напрежението на слота, когато видеокартата е от много големите и тежките. Точно, както е случая сега с RTX 4080 Super. Тъй като кутията, освен всичко друго поддържа и вертикален монтаж на видео картата, чрез допълнителна пластина идваща в комплекта, този държач има функцията да се премества и върти по различни начини, така че да може да поддържа видео картата независимо от размера и начина ѝ на монтаж. Като допълнителен декоративен елемент, към него имаме това светещо стъкло с логото на MSI.
Интерфейса на кутията се намира в горната част, където имаме и магнитен филтър, а долу имаме също филтър, който се маха и почиства лесно.
На гърба на кутията може да видите първоначалния кабелен мениджмънт.
Кабелите на вентилаторите са предварително свързани към този контролер, което значително ме улеснява при сглобяването.
В долната част има нещо, което доста често почна да се забравя в днешно време, две чекмеджета за монтиране на хард дискове.
Нашето Extended ATX дъно успява да се побере в кутията без проблем и е време да свържем първите кабели.
Ще ни е по-лесно сега преди всичко друго да се сложи. И като стана дума, най-лесно ще е сега да свържем и кабелите на захранването. То ще бъде също един изпитан модел - 850W Core Reactor 2 на XPG със златен сертификат.
То е модулно и тука виждате кабелите които си подбирам. Имаме 24 пинов кабел за дъното, два по осем захранващи кабели за процесора и новият 12 VH POWER кабел за видео картата. В последствие се оказа, че трябва да свържа и един SATA захранващ кабел за контролера на вентилаторите.
Следващият ни логичен ход е да инсталираме водното охлаждане. То е познатият и изпитан в други билдове модел на MSI - MAG Coreliquid M360.
От името се познава, че това е 360 милиметров радиатор, на който се монтират три 120 милиметрови вентилатори.
Когато ги монтираме много внимаваме кабелите да са ориентирани така, че когато инсталираме радиатора, те да сочат към гърба на кутията. В противен случай ще трябва да свалим радиатора и да разменим вентилаторите. Впрочем, никого няма да учудя като кажа, че те са поставени в издухваща конфигурация, тоест заедно със задния вентилатор ще издухват въздуха навън от кутията.
В монтажа на водния блок няма нищо сложно. Конкретно този модел сме го виждали няколко пъти. Пластинката за АМ4 или 5 се монтира на водния блок.
После се завинтват тези специфични винтове.
Поставяме малко термо паста. И завинтване плътно водния блок.
И дойде време за другата голяма звезда на днешния билд видео картата RTX 4080 Super, която днес е един много нестандартен и интересен модел на MSI от серията EXPERT.
На пръв поглед изглежда сякаш тя има само един вентилатор и е от типа блоуър, но всъщност вентилаторите са два, единия е скрит отзад.
Картата всъщност има хибриден тип охлаждане, защото единият цикъл на въздуха е като на блоуър картите, въздуха се поема от вентилатора, минава през радиатора и бива издухван навън от кутията.
Другият вентилатор работи като при повечето карти, обдухвайки радиатора, като въздуха преминава директно.
Картата има елегантно алуминиево шаси. Като всички RTX 4080 Super, тя е масивна и тежка и заема три слота. Именно тук в помощ ни се явява специалния държач идващ с кутията, който ще поеме част от тежестта на видео картата и по-този начин ще облекчи слота.
Време е за тестово буутване и сега може да видите конфигурацията в нейната пълна прелест.
Една страхотна машина, като възможности, но също така имаше някои свои уникални характеристики, които ми беше интересно да споделя с вас.
За да продължавате да сте в течение с последните тенденции в областта на хардуера и геймърската периферия, не забравяйте редовно да следите блога на Йон Компютърс. До следващия път!