ТОВА ЩЕ БЪДЕ КУТИЯТА НА НОВОТО МИ РС
ТОВА ЩЕ БЪДЕ КУТИЯТА НА НОВОТО МИ РС

ТОВА ЩЕ БЪДЕ КУТИЯТА НА НОВОТО МИ РС

Nov 02, 2024 Андро влог

ТОВА ЩЕ БЪДЕ КУТИЯТА НА НОВОТО МИ РС

Здравейте, хора, тези от вас, които следят редовно блогът на Йон Компютърс, може би знаят, че в близко бъдеще предстои да си сглобя моето ново РС. И като всеки човек в тази ситуация, в момента се намирам на етапа на обмисляне на различните части, които да станат част от моята нова конфигурация. Хубавото е, че през изминалата година имах възможността да тествам и да сглобя машини с доста от частите, които смятам за подходящи кандидати за новото ми РС.

  Picture 1

 

Но преди да разкрия коя е кутията, на която се спрях, нека първо видим другите сериозни кандидати. Разбира се, няма как да пренебрегна Lian Li 011 Dynamic Evo. 

https://www.ioncomputers.bg/product/52308/kutiya-za-kompyutr-lian-li-pc-o11-dynamic-evo-rgb-mid-tower-tempered-glass-byala-g99o11dergbw00-4718466014160.html

https://www.ioncomputers.bg/product/48988/kutia-za-kompyutar-lian-li-pc-o11-dynamic-evo-xl-full-tower-tempered-glass-byal-g99-o11dexl-w-00.html

https://www.ioncomputers.bg/product/42461/kutia-za-kompyutar-lian-li-pc-o11-dynamic-evo-mid-tower-tempered-glass-byal-geli-885-4718466011176.htmlPicture 2

 

Това е една от най-популярните кутии в света за билдове от висок клас и аз съм и правил отделно ревю, както и в началото на годината сглобих една много готина конфигурация. 

 

Picture 3

 

Друг много силен кандидат беше много подобната на Dynamic Evo кутия, а именно, тази от предишната конфигурация която сглобих - XPG Invader X.

https://www.ioncomputers.bg/product/52047/kutiya-za-kompyutr-adata-xpg-invader-x-white-atx-vklyucheni-5-x-120mm-argb-ventilatori-invaderxmt-whcww.html 

Picture 4

 

Тази конфигурация, както и онази с Dynamic Evo са едни от най-красивите машини, които съм сглобявал някога. Може би забелязвате тенденцията, че клоня към бяла кутия. Накрая, но не на последно място една от любимите ми кутии за тази година, на която също направих отделно ревю, както и билд на конфигурация е ThermalTake Ceres 330. 

https://www.ioncomputers.bg/product/50154/kutiya-za-kompyutr-thermaltake-ceres-330-tg-argb-ca-1y2-00m1wn-01-4713227539975.html

  Picture 5

 

Ако бях решил да се спра на нещо по-конвенционално, това щеше да е моя избор. Страхотно съотношение цена качество, чудесна кутия за по-традиционно изглеждаща машина и освен това е една от малкото на пазара, поддържаща дъна за безкабелен билд. В крайна сметка обаче, аз реших, че не искам традиционно изглеждащ билд, искам да е като нищо, което съм сглобявал до момента, да е наистина забележителна машина, което означава и забележителна кутия. Ето защо в крайна сметка се спрях на Thermaltake Tower 300 - бял вариант.

https://www.ioncomputers.bg/product/52000/kutiya-za-kompyutr-thermaltake-tower-300-snow-ca-1y4-00s6wn-00-4711475641068.html

  Picture 6

 

И започвайки от цвета! Това е една от кутиите, които се предлагат с най-много различни цветове, аз избрах бялото, което винаги е по-предизвикателно, защото значително ограничава избора на части, които визуално да си паснат с един такъв билд.

  Picture 7

 

В жълтата или синята кутия например можеш да сложиш и черни части, каквито са повечето. Tower 300 e необикновена във всяко едно отношение. Започвайки още с опаковката, тя идва в кутия с цветни снимки на нея, знаете повечето компютърни кутии идват в нормални кафяви кашони, но не и тази. 

Picture 8

 

Основната отличителна черта на Tower 300 e нейната изправена ориентация, тя е по-висока отколкото широка или дълга и нейната октагонална форма, което и придава наистина уникален вид. 

Picture 9

 

Тази не-конвенционалност разбира идва със своята доза предизвикателства, за които ще поговорим след малко. Но първо, за да станат нещата още по-откачени в добрия смисъл на думата, кутията има алтернативна ориентация, като може да легне под ъгъл на една страна. За тази цел ви е нужен ето този комплект със стойка, който се купува отделно. 

Picture 10

 

За да поставите кутията да легне първо я обръщаме на обратно и виждате дъното ѝ със крачетата. Отдолу имате този удобен за почистване прахов филтър. Ние обаче ще премахнем крачетата развинтвайки четири винта. 

Picture 11

 

На тяхно място поставяме още един капак подобен на горния. 

 

Picture 12

 

Сглобяваме стойката. Следвах инструкциите за поставяне на крачетата, но въпреки това те влизат малко трудно и се страхувах да не ги счупя. Все пак това е правилния начин.

 

И ето поставям кутията в нейния легнал вариант, което я прави дори още по-красива и необичайна. 

 

Picture 14

 

Представяте ли си колко яко би изглеждала конфигурацията по този начин, като нещо наистина излязло от научнофантастичен филм. 

 

Picture 15

 

Поне в началото обаче когато си направя компютъра, кутията няма да бъде легнала, защото така просто няма да се смести на бюрото ми. Планирам да направя обновление на стаята си, Геймърска стая версия 2.0 и там ще бъде предвидено поставяне на компютъра в легнала ориентация. Нека сега започнем да премахваме панелите един по един и да видим какви са особеностите на тази необикновена кутия. Започвам с премахване на предното стъкло. 

 

Picture 16

 

То се случва много лесно като го натиснете в горния край и после го дръпвате. 

 

Picture 17

 

Има кликащ механизъм, защото може да ви се налага по-често да отваряте този панел. Малките странични прозорчета се отделят с подръпване. 

 

Picture 18

 

Те не разполагат с кликащ механизъм, но и няма да ви се налага да ги махате много пъти. Задната вратичка се маха с подръпване. Тя има магнитен прахов филтър. 

 

Picture 19

 

Горният капак се маха с подръпване по ето този начин. 

 

Picture 20

 

Той се маха сравнително лесно, което е важно, защото както ще разберете след малко, това може да ви се налага по-често отколкото предполагате. След премахване на капака, може да видите, че кутията идва в горната си част с два 140 милиметрови бели вентилатори, поставени в изкарваща конфигурация. Тоест от тук би трябвало да се изхвърля топлия въздух. 

 

Picture 21

 

Страничните панели се махат много лесно, просто се подръпват и се повдигат нагоре. 

 

Picture 22

 

В горната си част се крепят с помощта на магнити. Имат и филтър с твърда рамка, който също се крепи на магнити. От дясната страна е мястото, където трябва да се постави радиатора на водното охлаждане или вкарващи вентилатори. От ляво е мястото, където ще се разположи видео картата по такъв начин, че вентилаторите ѝ да всмукват въздух от външната среда. В съвсем малкия под на кутията може да се разположи 120 или 140 милиметров вентилатор, който да издухва въздуха нагоре. 

 

Picture 23

 

 

Това създава много уникален въздушен поток в Tower 300, където едновременно водното охлаждане и видео картата всмукват студен въздух отвън и изхвърлят топлия вътре в кутията, където той бива отвеждан от вентилаторите през горния отвор.

  Picture 24

 

 

И като стана дума за водно охлаждане, първоначално планирах да поставя 360 милиметров радиатор. Това е радиатор с три 120 милиметрови вентилатора, като на предната конфигурация, която сглобих. 

 

Picture 25

 

Дори виждате ето тук тествам това същото охлаждане и то се смести доста лесно.

  Picture 26

 

Но в крайна сметка реших, че искам да се възползвам от пълните възможности на кутията и това е вторият компонент от новото ми РС, който ще разкрия сега - водното охлаждане. 

 

Picture 27

 

То отново е на ThermalTake модел TH420 V2 Ultra - разбира се бяло. Това охлаждане има 420 милиметров радиатор с три 140 милиметрови Addressable RGB вентилатори. За разлика от 360 милиметровия, поставянето му е доста по-сложна задача и за целта трябва да отвинтим ето тази пластина и само, тогава можем да поставим радиатора и да го завинтим за нея. 

 

Picture 28

 

Но както виждате той много добре изпълва цялата дясна стена на кутията и като цяло стои много по-добре, освен че ще върши и повече работа. Зад задния капак на кутията имаме ето тази пластинка, на която могат да се монтират два хард диска. 

 

Picture 29

 

Това е много важно за мен, тъй като знаете аз използвам много пространство заради видеата ми в момента имам четири хард диска на сегашния ми компютър. Тук само показвам с два стари, как биха стояли. Алтернативно на тяхно място може да сложите два 140 или 120 милиметрови вентилатори, които да издухват въздуха навън, но няма как и двете. Ако се върнем в дясната част, зад евентуалния радиатор се намира още една преместваема пластинка с възможност за монтаж на трети хард диск. 

 

Picture 30

 

Дотук виждате, че това е един много необичаен дизайн, изглежда фантастично, но това има своята цена има някои предизвикателства, които са причинени от нестандартното разположение на всичко. На първо място, независимо от факта че Tower 300 е една не малка като размер кутия, тя поддържа само Mini или Micro ATX дънни платки. 

 

Picture 31

 

Това не е болка за умиране, важно е да се отбележи, че също като Ceres 330, Tower 300 e от малкото кутии поддържащи безкабелен билд. По интересното е, че ориентацията на дънната платка е с портовете нагоре, където среща тавана на кутията. Същото важи и за портовете на видео картата, ето тук може да видите четирите пластинки за слотовете. 

 

Picture 32

 

Тоест тези портове нямат външен достъп, те са вътре в кутията и вие трябва да си прекарате кабелите през ето тези отвори 

 

Picture 33

 

и да ги изкарате от кутията през отвора на горния капак. 

 

Picture 34

 

Трябва и предварително да си сложите в USB-тата различни донгъли за безжична периферия, ако ще ползвате такава и т.н. Всеки път, когато искате да прокарате нов кабел процедурата е като махнете горния капак, отвинтите тези два винта, които стават и на ръка 

 

Picture 35

 

и отворите капака, на който се крепят вентилаторите. 

 

Picture 36

 

Той стои като вратичка. Може и напълно да се премахне, ако е нужно. За това ви казах в началото, че е важно, че горният капак лесно се маха, защото може да ви се налага да го махате от време на време. Практически това е най-големият компромис, който е трябвало да се направи, за да се постигне този уникален дизайн на Tower 300, но аз го приемам и мисля, че си заслужава.

Долу в предната част имаме още един малък панел, който не бяхме махнали. 

 

Picture 37

 

На негово място идва тази пластинка идваща в комплекта с кутията. 

 

Picture 38

 

Тя ни дава възможност да монтираме специално дисплейче на Thermaltake, което може да си настроим да показва различна информация. 

 

Picture 39

 

То се поръчва отделно и за момента не разполагам с него, но се надявам да го имам, когато дойде време за сглобяването на компютъра ми. И накрая отзад имаме пластина за улеснено монтиране на захранването. 

 

Picture 40

 

Долу в “мазето” на кутията има доста пространство, което освен да помести кабелите на захранването може да послужи и за не-регламентирано инсталиране на още някой хард диск. Ще видим. Сглобяването на панелите обратно е супер лесно. Те се щракват на местата си без никакъв проблем и нашата кутия отново приема първоначалния си облик. 

 

Picture 41

 

Тъй че, ето я. Thermaltake Tower 300, в бял цвят. Бъдещата кутия на компютъра, който предстои да си направя. Не знам за вас, аз със сигурност се вълнувам и когато дойде момента естествено ще ви направя част от него. Надявам се това да стане преди края на годината, но решението ще се вземе финално в зависимост от различни анонси и слухове за нов хардуер, който може да се появят. И аз като всички хора, на които им предстои да си купят хардуер съм в същата дилема, да чакам ли още да излезе новото поколение, да купувам ли сега, знаете как е. А междувременно, следете редовно блогът на Йон Компютърс, където редовно публикуваме ревюта на най-новия хардуер появяващ се на пазара.