RYZEN 9700X И RTX 4070 SUPER ПРАВЯТ ЛИ ПЕРФЕКТНАТА КОМБИНАЦИЯ ЗА 2К ГЕЙМИНГ?
RYZEN 9700X И RTX 4070 SUPER ПРАВЯТ ЛИ ПЕРФЕКТНАТА КОМБИНАЦИЯ ЗА 2К ГЕЙМИНГ? Здравейте, хора, в днешното видео продължаваме темата с новите процесори от 9000-та серия на Ryzen. След като в миналата серия се спряхме на Ryzen деветките 9950Х и 9900Х, днес ще обърнем внимание на Ryzen седмичката 9700Х.
Това е класически осем ядрен процесор, но мнозина обвиниха AMD, че погрешно са обозначили процесора с “Х” накрая понеже е 65W процесор вместо 105W и с леко намалена тактова честота в сравнение с предишния модел 7700Х. Тоест някои хора са на мнение, че AMD трябваше да обозначат този процесор като 9700 без “Х”. Какво обаче е представянето на процесора и заслужава ли той името си, ще разберем в днешните тестове. Припомням машината, която ще тестваме днес освен процесора Ryzen 7 9700X, съчетава още една от любимите ми видео карти RTX 4070 Super и две плочки по 32GB DDR5 оперативна памет, работеща на 6000MHz.
Тази версия на конфигурацията е идеална за 2К гейминг. Както ще видите от тестовете тя попада в идеалната среда за 2К, понеже 4К на максимални настройки ѝ идва малко в повече, докато за FULL HD, тя е твърде силна и ако ще сглобявате конфигурация за HD, може да спестите значителни средства използвайки други компоненти. Да започнем с процесора, който е голямата новост днес. Той е един от първите четири направени по новата Zen 5 архитектура. За разлика от разгледаните миналата седмица, 9700Х има класически осем ядрен дизайн с 16 треда. Това го прави много подходящ за гейминг, тъй като игрите не изискват повече от осем физически ядра. Същевременно идва на значително по-ниска цена от 16 и 12 ядрените Ryzen девятки. Правим уточнението разбира се, че това все още не е X3D процесор, такива от новата серия, може би ще видим до края на тази година. Липсата на 3D-V Cash означава, че тук имаме около 40МВ кеш. За сравнение Ryzen 7800X3D притежава общо 104MB L2 и L3 кеш. Нека първо да видим, как Ryzen 7 9700X с единствения не геймърски тест - Cinebench R 23. На Multi-core теста се получиха резултати от почти 19 000 точки, а на Single-core малко под 2200. Сега… за разлика от миналата седмица, когато имах при себе си Ryzen 7950X - от предишното поколение, с която да сравня двете Ryzen деветки от настоящето поколение, сега нямам 7700Х тук при мен. Пазя обаче, резултатите от тестовете, които съм провел със 7700Х преди около две години, когато за първи път излезе на пазара. Едно такова директно сравнение не би било коректно, защото е било на различно дъно, различна оперативна памет, друга версия на Windows и така нататък. Но все пак ни дава приблизителна представа каква е разликата между двата процесора и тя не е много голяма. На Multi-core, резултатите са много близки, пак казвам с уговорката, че това не е непосредствено сравняване, на Single-core новият 9700Х, като че ли има малко по-голямо предимство, но не супер фрапиращо. Като цяло излиза, че са прави хората, които казват, че това трябваше да бъде Ryzen 9700 без “Х”, защото не само ватовете и честотите подсказват това, но и представянето. Нека сега видим нашата цялостна конфигурация как се справи с някои от игрите на трите резолюции. Започвам с Horizon Zero Dawn на Ultimate Quality настройки. Казах, че конфигурацията е замислена като 2К машина, но в много случай, включително и тук тя се справи повече от добре на 4К максимални настройки с тези 123 средни.
На 2К са близо 200 и на Full HD са вече над 200. На Forza Horizon V положението е подобно.
На най-високия EXTREME присет на 4К имаме 132 средни кадри за секунда, а на 2К те вече са 201. Чудесно! До тук нашата 2К машина си е цяла 4К машина! Идват обаче по-тежките тестове - Cyberpunk 2077.
Тук на 4К Ultra с включен Ray Tracing и DLSS, виждаме машината ни се държи достойно с 85 средни кадри, но вече на Ray Tracing Overdrive, тя издиша с 46 средни, а на чиста растеризация Ultra настройки отново сме малко под заветните 60 кадъра в секунда. На 2К резолюция обаче сме точно там, където искаме да бъдем. Много убедителен резултат на Ray Tracing Ultra, настройката - 176 средни кадри. На предизвикателния Ray Tracing Overdrive имаме достойният резултат от почти 100 кадъра и на Ultra без Ray Tracing имаме също чудесните 145 средни кадри за секунда. На Full HD, няма какво толкова да коментираме, тук е ясно, резултатите и на трите настройки са много добре. Следва класиката Shadow of the Tomb RaIder.
Тук нашата машина отново се справи много добре и на трите резолюции. На 4К без Ray Tracing имаме 135 средни, а с Ray Tracing, резултатът е също много добре 98. И нататък при по-ниските резолюции нещата само започват да стават по-добре. Продължаваме обаче с доста предизвикателната игра The Last of Us.
Тук се усеща, че 4К Ultra настройки са над препоръчителното за нашата машина. Изкарахме скромните 39 средни кадри за секунда. Нещата обаче се нареждат, когато превключим на резолюцията, в която се целим с тази конфигурация - 2К. Тук при Ultra настройки имаме 78 средни кадри, което е много добре. На Full HD, естествено резултата е дори по-голям, отиващ над 100 средни. И последната игра, която ще тестваме днес е Fortnite, на Competitive настройки.
Единствено зрителната дистанция е на максимум, всичко друго е на минимум. И тук изкарахме едни доста впечатляващи резултати, на 4К имаме над 250 средни кадри, на 2К почти 500 и на Full HD имаме 543 средни кадри за секунда. И така, какво бих ви посъветвал, ако се оглеждате за перфектната конфигурация предназначена за гейминг на резолюция 2К или 1440р. Това е интересно, защото един мой близък приятел прави точно това и преди дни разсъждавахме над това какви части да си избере. И частите, на които се спряхме много се доближаваха до това, което разгледахме днес. Същата видео карта RTX 4070 Super. Когато става дума за машина оптимизирана за игри, на този етап все още бих препоръчал Ryzen 7 7800X3D, a не този, който разглеждахме днес, просто заради тези над 100МВ кеш и като памет с моя човек се спряхме на 2х16 GB не 2Х32, въпреки че той първоначално искаше, но в крайна сметка му се стори много скъпо.
Паметта, която му препоръчах обаче отново беше 6000MHz, както е тази тук. Така че няма големи разлики. Ами, хора, продължаваме да хвърляме светлина с нашия подробен преглед на новите процесори от 9000-та серия на AMD и начините, по които те могат хардуерно да се съчетаят. В следващата статия може да очаквате комбинация за FULL HD гейминг с новия Ryzen 5 9600X и видео картата RTX 4060Ti.
Така че не пропускайте редовно да следите блогът на Йон Компютърс!