УВЕЛИЧАВАНЕ НА ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА С ДО 30-40% НА RYZEN ПРОЦЕСОРИ (ТЕСТВАНО)
УВЕЛИЧАВАНЕ НА ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА С ДО 30-40% НА RYZEN ПРОЦЕСОРИ (ТЕСТВАНО)

УВЕЛИЧАВАНЕ НА ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА С ДО 30-40% НА RYZEN ПРОЦЕСОРИ (ТЕСТВАНО)

Sep 07, 2024 Андро влог

Здравейте, хора, днешната статия, трябваше да е просто тестване на възможностите на новите процесори на Ryzen 9950X и 9900Х заедно с видео картата на Nvidia RTX 4080 Super. В крайна сметка обаче се оказа много повече и тя съдържа едновременно доста любопитна и полезна информация, която нямам търпение да споделя с вас. Миналата седмица ви показах, как сглобявам конфигурация, която ще бъде тестовата платформа за четирите нови процесора на АМД.

  Picture 1 

 

Сега ще ви покажа едновременно за първи път тест на възможностите на RTX 4080 Super, както и тест на възможностите на двете Ryzen деветки. В добавка при мен имам и Ryzen 7950X - това е старият флагман от 7000-та серия, така че да направим директно сравнение между новото и старото поколение. Нещата обаче излязоха извън контрол, защото тъкмо, когато бях приключил с моите тестове, стана наличен опционален ъпдейт на Windows 11, който увеличава значително гейминг представянето на Ryzen процесорите направени по Zen 3, Zen 4 и Zen 5 архитектурата. Това са всички съвременни Ryzen процесори, макар че най-голямо значение има за най-новите Zen 5 процесори. И под значително имам предвид, на някои заглавия аз лично отчетох до 30-40% увеличение на средния FPS. Счита се, че ъпдейтът подобрява представянето и на Intel процесорите макар и не в толкова голяма степен. Този ъпдейт вкарва в действие така наречената Branch Prediction оптимизация, която официално трябваше да е част от предстоящия голям 24H2 ъпдейт на Windows 11. Сега обаче тя е достъпна с този опционален ъпдейт за настоящата 23Н2 версия на Windows 11. По всичко личи за съжаление, че Windows 10 потребителите поне за сега не могат да се възползват от тази оптимизация.

  Picture 2 

Ако имаме Ryzen процесор или дори някой по-нов Intel процесор и сте с Windows 11, какво трябва да направите, за да се възползвате от това повишаване на производителността? Отидете в Windows update > Advance option > Optional Update. Ъпдейтът трябва да се казва „KB5041587“. Как се развиха събитията. Към средата на седмицата бях готов с доста обстойните тестове. Те включваха трите процесора Ryzen 7950X, 9950X и 9900X, заедно с видео картата RTX 4080 Super и набор от игри и бенчмаркове на трите резолюции на максимални настройки. Максималните настройки и трите резолюции целяха предимно да покажат реалния потребителски сценарии, при който тази комбинация от хардуер може да се използва и какви ще са резултатите. Отделно от това, за да се подчертае разликата между трите процесора в гейминга, направих тестове на игри, на Full HD резолюция на минимални настройки. Това позволява на видео картата RTX 4080 Super да генерира огромно количество кадри, ограничени само от възможностите на процесорите, показвайки по този начин разликите между тях.

  Picture 3 

Както виждате тук говорим за много тестване. И когато в средата на седмицата разбрах за новия Windows 11 ъпдейт, трябваше да започна всичко отначало, защото разликата на някои заглавия беше толкова голяма. Така че надявам се да проявите разбиране, защо заглавията, които ще демонстрирам в днешните тестове са малко по-малко от обичайното. И така започвам първо с чистия тест на процесорите чрез бенчмарка Cinebench R23. Тези резултати между другото не бяха засегнати от новия ъпдейт. Новият 16 ядрен флагман Ryzen 9950X на Multi-core тестовете показа резултати над 40 000, което е изключително впечатляващо.

  Picture 4 

Старият флагман 7950Х го следваше плътно с около 38 000 точки. Очаквано 9900Х бидейки 12 ядрен, остана на трето място в multi-core теста с около 32 000 точки. На Single Core, обаче нещата стояха по по-различен начин, като тук двата нови Zen 5 процесора дадоха почти еднакви резултати - малко над 2200 точки, докато стария Zen 4 процесор остана на почетно разстояние с малко под 2000 точки. Нататък. В тестовете на игри на максимални настройки, общото ми впечатление е, че трите процесора в комбинация с RTX 4080 Super, дадоха почти идентични резултати. Разликите бяха в рамките на статистическата грешка от 2-3 фрейма. Поради тази причина с цел опростяване ще ги представя в обобщен вид, а не по отделно. Това, което е по-интересно и мисля да ви покажа обаче, е разликата в представянето на различните игри преди и след Branch Prediction оптимизацията, защото тук на определени заглавия имаме фрапираща разлика. И така първата игра, която тествах беше Horizon Zero Dawn на Ultimate Quality присет. Може да видите резултатите преди и след ъпдейта.

  Picture 5 

Най-драматична е разликата на резолюция 4К. Между 118 среден FPS в единия случай до 166 в другия. Това е разлика, която сме свикнали да виждаме при тестване на две различни видео карти. На 2К и Full HD също има повишаване в производителността, но тя не е толкова фрапираща. Нещата стоят по подобен начин и при Forza Horizon V само, че там виждаме значително увеличение на кадрите и на трите резолюции.

  Picture 6 

Вижте резултата на Full HD - между 184 и 290. Това са над 100 кадъра повече! Сякаш тестваме два напълно различни компютъра, а става дума просто за ъпдейт на Windows-a. Но не на всички игри се получи разлика. Някои заглавия изглежда не бяха повлияни по никакъв начин. Едно от тях се оказа Shadow of the Tomb Raider. Може да видите обобщените резултати за трите процесора на трите резолюции с и без Ray Tracing. Настройката е на Highest присет. Естествено това са доста добри резултати, но нямаше промяна след ъпдейта.

  Picture 7 

Не може да се каже същото обаче за Cyberpunk 2077. Там проведох по три отделни теста на трите резолюции използвайки различни присетове. За първи път използвах Ray Tracing Overdrive настройката, която се счита за най-брутална. И действително на 4К преди ъпдейта си казах: “Ех… дори RTX 4080 Super, не може да поддържа стабилни 60 кадъра на тази настройка”. Нещата обаче се промениха след ъпдейта. Picture 8 Виждате 79 средни на 4К, Ray Tracing Overdrive. Може да видите и на другите резолюции и настройки имаме значително увеличение в производителността след включването на Branch Prediction функцията. На FULL HD Ultra имаме почти 50% повече средни кадри за секунда! И последната игра, която включих в тези тестове беше The Last of Us на Ultra настройки. Тя беше от игрите, които не се повлияха от Branch Prediction функцията. The Last of Us е поначало тежичка игра и виждате дори с този хардуер на 4К Ultra едва покриваме 60 FPS.

  Picture 9 

И накрая, нека видим отделните тестове на минимални настройки, резолюция Full HD и да видим има ли разлика между трите Ryzen 9-ки. Честно казано очаквах по-голяма разлика в резултатите, но дори при тези условия поради някаква причина разликите бяха минимални, като може да видите на Horizon Zero Dawn и на Forza Horizon V, Ryzen 7950X, реално даде малко по-добър резултат.

  Picture 10 Picture 11 

На Shadow of the Tomb Raider, резултатите бяха най-близко до това, което бихме очаквали, като Ryzen 9950X имаше значителна преднина пред останалите.

  Picture 12 

На Cyberpunk двата нови процесора се представиха по-добре, но пък 9900Х даде някак си по-добър резултат от по-големия си брат 9950Х.

  Picture 13 

И накрая на играта The Last of Us и трите процесора дадоха резултати около 170 средни FPS, като двата шестнайсет ядрени дърпат малко напред спрямо своя 12 ядрен събрат, а първото място макар и само с един кадър се държи от 9950Х.

  Picture 14 

Какви са изводите от днешния доста сложен тест. Първо, добрата новина за всички потребители на Zen 3, Zen 4 и Zen 5 процесори е, че може да увеличат значително производителността си на някои игри, чрез прост ъпдейт на Windows 11. Не съм имал възможност да тествам до колко това е вярно за Zen 3 процесорите, но тук сами видяхте със Zen 4 и Zen 5 на някои игри разликата е толкова голяма сякаш сравняваме две напълно различни машини. По отношение на новите Ryzen 9950X и 9900Х, техните резултати на Cinebench показват видимо повишаване в производителността спрямо предишните поколения, но в игрите поне за момента това не се материализира в някаква очевидна разлика. Тъй като това е съвсем нова архитектура, може да очакваме оптимизации в бъдеще, но в момента такава е ситуацията. Имайте предвид, че демонстрираните процесори не са геймърски, по-късно тази година може да очакваме излизането на техните X3D версии специално оптимизирани за гейминг. И накрая, по същата логика смятам, че не достигнахме до максималния потенциал на RTX 4080 Super. Тази карта според мен може да покаже дори още по-добри резултати, ако се комбинира с X3D процесор с голям кеш. Нещо, което се надявам да имаме възможност да направим, когато се появят новите X3D процесори от 9000-та серия. Надявам се че статията е била интересна и полезна за вас. Не забравяйте редовно да следите блога на Йон Компютърс за още полезни статии и ревюта.