Идва ли епохата на безкабелните билдове? Thermaltake Ceres 330 TG ARGB
Идва ли епохата на безкабелните билдове? Thermaltake Ceres 330 TG ARGB

Идва ли епохата на безкабелните билдове? Thermaltake Ceres 330 TG ARGB

Здравейте, хора,

може би навлизаме в нова епоха на компютърното сглобяване, епохата на безкабелните билдове и тук при мен имам един от първите представители на това ново поколение хардуер, компютърната кутия THERMALTAKE CERES 330 TG ARGB.

 

 

THERMALTAKE CERES 330 TG ARGB може да изглежда на пръв поглед като стандартна кутия, но всъщност крие в себе си доста иновативен дизайн, който ще разгледаме подробно, но преди това нека отговорим на въпроса какво е “безкабелен” билд? “Безкабелен”, разбира се, го поставяме в кавички, защото няма как компютъра да няма кабели, те обаче са скрити. Хардуерът се промени много с течение на годините, откакто аз се занимавам с това и водя този канал, но някои неща си останаха константни и едно от тях беше общото устройство на компютъра и общия изглед на дънната платка и как тя се монтира в кутията и се отнася към останалите компоненти. Може би ставаме свидетели на първата промяна в това отношение в последните 15-20 години.

 

Всичко започва от една иновация на Asus, които решиха да преместят кабелните конектори на дънната платка на нейната обратна страна.  По този начин, когато свържете кабелите те ще си останат от задната страна и няма да ги виждате изобщо.

 

 

От там идва и названието безкабелен билд. Доста гениално бих казал, чак се чудя как никой не се беше сетил по-рано да го направи. Asus отиват дори по-далеч.  В своята BTF (Back to The Future) серия дъна и видео карти, те разработват специален слот на дъното и специални допълнителни пинове на BTF серията видео карти, така че видео картите да могат да се захранват от дъното без нужда от кабели.

 

 

На задната си страна дъната от BTF серията имат освен стандартните конектори за кабели също и може да видите PCIe конектори за захранване, както и 12 VH POWER конектор.

 

 

Единствените други подобни дъна, които успях да открия са MSI Project ZERO.

 

 

Те също имат кабнелни конектори изнесени от задната страна, но за разлика от BTF на Asus, тук нямаме поддръжка на безкабелни видео карти.

 

 

Тоест, тук видео картата трябва да си бъде стандартна и да се захрани директно с кабел.

Дали повече производители ще последват примера и дали, това ще е бъдещето на хардуера? Дали след година две, няма да е стандартно конекторите на дъната да се намират отзад и дори видео картите да започнат да се произвеждат масово по този начин. Само бъдещето ще покаже. Едно обаче е сигурно. Ако сте харесали идеята за безкабелен билд и искате тази изчистена и по-минималистична естетика за своята нова машина, тогава задължително ще имате нужда от компютърна кутия, която да поддържа подобен вид дъна. Защото всички по-стари кутии, просто не разполагат с отворите откъдето да минат кабелните конектори на гърба на дъната.

Един от пионерите в това отношение е производителя Thermaltake и тук при нас имаме един от авангардните модели CERES 330 TG с Addressable RGB. Кутията се предлага в три разцветки - светло синя, бяла и тази която имаме тук при нас - черна.

 

 

Премахвам двата странични панела, за да разкрием вътрешността на кутията.

 

 

Лицевият панел е от 4 mm закалено стъкло, което не ни изненадва. Първото, което искам да покажа са тези характерни за безкабелните билдове отвори, каквито може би ще виждаме все по-често

 

 

Те са предназначени, за да може от там да излизат конекторите на дъното.

До тях се намират традиционните кабелни отвори, защото все пак кутията е пригодена в нея да може да се инсталира и обичайно дъно. Като размери, кутията се води Mid Tower, но поддържа пълния набор от възможни размери на дъната - ATX, E-ATX, Micro ATX и Mini ATX.

 

 

Прави впечатление също така, че тя е видимо по-широка от това,

което обичайно сме свикнали да виждаме. Ширината ѝ е 24 сантиметра и половина, докато моята кутия тук, която е с по-стандартни размери е около 21 см. Още по-старата ми кутия, в която сглобих настоящия си НАС сървър пък е само 19 см дебелина.

След като изяснихме тези основни неща, нека сега започнем да разглеждаме кутия отгоре - надолу, като почти навсякъде ще срещнем интересни иновативни елементи. Започвам с горния филтър за прах.

 

 

Той се различава от стандартната магнитна мрежичка, представлява доста по-солиден, пластмасов капак с филтърна мрежичка. Закрепва се отново магнитно и има тази удобна вдлъбнатинка за по-лесното му премахване.

 

 

В горната част на кутията могат да се монтират три 120 милиметрови вентилатори или два 140 милиметрови. Като радиатор, в горната част може да се монтира максимум 280 милиметров.

 

 

Панела с интерфейса на кутията се намира отгоре и напълно удовлетворява изискванията ми. Има голям бутон за включване, един USB Type-C порт, два USB 3.0, радва ме, че има две отделни букси за микрофон и слушалки, има кутии, които почнаха да ги правят с обща букса като на лаптопите.  И накрая имаме рестарт бутон.

 

 

Преминаваме към предната част на кутията. Нека за момент оценим с каква лекота се премахва предния панел.

 

 

Обичайно тези панели се изкъртват супер трудно от кутията и винаги със страх, нещо да не се счупи. Но ако искаме да инсталираме радиатора на водното отпред например, ще ни се наложи да премахнем този капак, което в случая става много лесно, както и обратното му монтиране. Предния панел има ето този филтър за прах, който се премахва лесно и се закрепя с магнити.

 

 

Като цяло лесното махане и слагане на предния панел е предпоставка да чистим по-често филтъра, което ми харесва.

Кутията стандартно идва с два 140 милиметрови Addressable RGB вентилатора в предната част, което е много радващ факт.

 

 

Отпред има възможност да се сместят три 120 милиметрови вентилатори, ако човек има такова желание, а също така максималният размер на радиатора, който може да се инсталира тук е 360 милиметра. Тоест отпред имаме възможност да монтираме с една идея по-голям радиатор отколкото отгоре.

В задната част на кутията имаме 140 милиметров вентилатор идващ в комплекта, така че общо взето сме подсигурени откъм въздушен поток, дори да не купуваме нищо допълнително.

 

 

Надолу имаме поредната нестандартна изненада. Частта със слотовете за видео картата може да бъде обърната така, че да се използва за изправен монтаж на видео картата.

 

 

Малко кутии имат възможност за такъв монтаж.

 

 

Откъм лицевата част, освен споменатия вече капак от закалено стъкло имаме две малки непрозрачни капачета в долната част.

 

 

Първото капаче се намира в областта на захранването и притежава вентилационни отвори и мрежест филтър, който също може да се премахва и почиства сравнително лесно.

 

 

За да премахнете съседното капаче трябва да отвинтите тези две винтчета. 

 

 

Смисъла изобщо да го правите е, ако искате да инсталирате идващия като допълнителна екстра панел с LCD дисплей. Така наречения LCD Panel Kit.

 

 

Дисплейчето се свързва към дъното посредством девет пинов USB кабел, а с помощта на софтуера на Thermaltake можете да настроите панела да показва гифтче, информация за работата на компютъра в реално време, часовник или времето.

Това дисплейче обаче се купува като допълнителен аксесоар, не е част от стандартния комплект на кутията.

И накрая ако погледнем долната част може да видим доста голям мрежест филтър за прах, който също както останалите се вади и слага лесно, което означава че ще ни е удобно редовно да го почистваме от прах.

 

 

Истината е, че Ceres 330 TG e една кутия, която много ми хареса и би било истинско удоволствие за мен да сглобя конфигурация използвайки я. И най-вероятно точно това ще стане в скоро време, така че останете на линия и следете редовно блогът на Йон компютърс за още интересни съвети и ревюта.