Всичко, което трябва да знаем за оперативната памет (обем, скорости, тайминги)
Всичко, което трябва да знаем за оперативната памет (обем, скорости, тайминги)

Всичко, което трябва да знаем за оперативната памет (обем, скорости, тайминги)

May 29, 2024 Home

Здравейте, хора,

днес ще обърнем внимание на една важна, но често пъти пренебрегвана част от компютърната конфигурация, а именно оперативната памет. Какво трябва да знаем когато избираме памет за нашата нова конфигурация - обеми, съвместимости, скорости, поколения, тайминги и т.н.?

 

1

 

Започваме с поколенията памет, защото в момента това е най-наболелият въпрос. Намираме се в преходен момент, където все още са актуални и се продават системи с DDR4 памет, но също така и с новата DDR5 памет и това води до объркване и също до това хората да не си правят правилно сметката, когато мислят за ъпгрейд.

Например, точно вчера едно момче ни писа с въпрос. Неговият компютър е с дъно с B450 чипсет. Той иска да си смени процесора със седем хилядната серия на Ryzen и знае, че ще му се наложи да си смени дъното. Какво толкова, си казва той, ще сменим и едно дъно. Ние обаче му обърнахме внимание, че трябва да си направи сметката и за нова оперативна памет. Новото поколение процесори на Ryzen от седем и осем хилядната серия работят само с DDR5 памети.

 

 

При Intel нещата са дори още по-объркващи, защото там новите 12-то, 13-то и 14-то поколение поддържат и двата вида RAM, но с различни дъна. Новото 15-то поколение Arrow lake, което се очаква към края на годината, ако се вярва на слуховете, ще прекрати поддръжката на DDR4 памет.

 

 

Въпреки всичко, личното ми мнение е, че ако имате избора не си взимайте нова конфигурация с Intel и ддр 4 памет, защото така първо, че ще имате по-слабо представяне и второ, защото ако си вземете DDR5 потенциално бихте могли да я ползвате и след време, като смените процесора, докато с тази DDR4 после няма да има какво да я правите.

Освен очевидните поколения как може да сме сигурни, че нашето дъно поддържа паметта, която сме си харесали?

 

 

В повечето случаи, дъната би трябвало да поддържат всяка една памет от дадения вид, но има и изключения, за това най-правилно е да влезете в официалната страница на дъното, което сте си харесали или вече имате и да проверите така наречения Support List, където са изредени всички модели памети, гарантирано-поддържани от даденото дъно.

 

 

Ако паметта, която сте си харесали отсъства от този списък, тя все пак може и да работи, но е по-сигурно е да не я купувате. 

И още нещо във връзка със съвместимостите, ако след време решите да добавите още памет, силно препоръчително е тя да е от същия модел и производител, от който е и вече инсталираната. Този въпрос и друг път е предизвиквал спорове в коментарите, но аз съм попадал даже на инструкции в книжките на някои дъна, където това изрично се споменава. По принцип е възможно паметта да си работи без проблем, дори плочките да са от различни производители и модели, но просто го казвам, като съвет, за да сте максимално сигурни, че няма да имате проблеми. 

И в тази връзка, ако поради каквато и да е причина се съмнявате, че може би имате проблеми с оперативната памет използвайте безплатния и много полезен Memtest86.

 

 

Как точно се ползва съм описал в едно друго моя статия  посветена на стрес-тестване на РС-то.

Една от основните характеристики, която нас като потребители ни интересува е разбира се обема на паметта. Колко гигабайта да си вземем?

 

 

В момента най-изгодно като съотношение гигабайт/цена е, ако си вземем 16 гигабайтови плочки памет. Говоря за DDR5 памет, защото осем гигабайтовите DDR4 в момента са много евтини. И въпреки, че 16 гигабайта би ви вършело работа в повечето случай, моята препоръка е да си вземете две по 16, общо 32 гигабайта памет. Причините са две. Първо представянето на процесора ви ще е по-добро, ако се ползва така наречения дуъл-чанел - Ако процесорът достъпва паметта по два канала, не само по един. За това инсталирането на две плочки, независимо от обема е препоръчително за най-добро представяне. 

 

 

Което ни води до втората причина. Ако искаме да ползваме двойния канал принципно, може да инсталираме две по осем, но това според мен не си заслужава като съотношение цена/обем и ще ни затрудни при бъдещ ъпгрейт, особено ако имаме само два слота. 

Следващото важно нещо във връзка с ползването на оперативната памет и на дуъл ченъла е правилното инсталиране на паметта. Към всяка инструкция за ползване на дъното, идваща под формата на книжка или файл, който може да се свали от интернет имаме и описание на възможните варианти при инсталиране на плочките памет.

 

 

Ако дъното има два или четири слота, в каква последователност да се инсталират плочките при 1 плочка, две плочки и т.н. Прочетете и бъдете точни в това отношение, защото възможните последици при допускане на грешка е първо да не ви работи дуъл-чанъла.

 

 

Това означава, че дори при инсталирани две плочки, те са на един и същи канал и втория не се ползва. Може също така при грешно поставяне на паметта, да се стига до грешки, нестабилности на системата, Windows-a ви да крашва.

След като се спрем на определен обем памет и брой плочки, най-важния показател е скоростта на паметта. Тя се изчислява в мегахерци(MHz) и по правило, колкото повече толкова по-добре. По-високата скорост на паметта позволява на процесора да постигне по-добро представяне.

Има обаче една подробност. Паметта няма да стартира по подразбиране с показаната на етикета скорост. Ако искате да извлечете максимално доброто представяне трябва да включите ХМР или ЕХРО профила на паметта. Всяка памет си има профил по подразбиране и той е с най-ниската честота, добре е да се използва при инсталацията на Windows-a и на всичките драйвери, но след това трябва да си включите ХМР или ЕХРО профила, който вече ще ви даде обявените на етикета скорости. Това е в сила както за по-старите DDR4 памети, така и за по-новите DDR5. 

Включването на тези профили на паметта се случва от BIOS на дъното, което за съжаление е малко объркващо и за всеки модел дъно е различно, но търсите настройки на паметта или овърклок настройки и избирате съответния XMP или EXPO профил.

 

 

Ок, уточнили сме поколението, обема на паметта, броя на плочките и тяхната скорост в мегахерци. Има обаче едни други цифрички, които са част от спецификациите на всяка оперативна памет, наречени тайминги. Това са ето тази последователност от цифри. Какво е тяхното значение? 

 

 

Всяко едно от тези числа представлява броя клокове тоест цикли на паметта необходими за извършването на дадена дейност, която ще обясним след малко. Логично колкото по-малки са тези числа, толкова по-добре.  Истинската скорост на дадена памет зависи от честотата на клока представена в мегахерци и броя клокове, представен от тези числа. Няма да навлизаме в сложна математика и да изчисляваме коя памет е по-бърза, но все пак имайте предвид, че честотата в мегахерци има по-голямо значение отколкото таймингите, за това тях ги разглеждаме последно. 

Ето какво означава всяко едно от числата. Първото отговаря за така наречената Cast Latency - времето необходимо на модула памет да започне да отговаря на заявка за данни изчислено в брой цикли. Имайте предвид, че един мегахерц честота отговаря на един милион цикли в секунда. 1000MHz са съответно един милиард цикли в секунда. Или ако погледнем примерната DDR5 памет, която разглеждаме, ако тя работи на 6000 MHz, това означава шест милиарда цикли в секунда, от които 40 са необходими за първоначалното реагиране на паметта. 

Следващото число е така наречения Row Address to Column Address или tRCD. Може да си представите все едно паметта е позиционирана на координатна система с редове и колони и компютърът първо трябва да уточни за кой ред става дума преди да има достъп до съответната колона. Това число представлява времето необходимо на компютъра да уточни съответния ред и колона. 

 

 

Предпоследното число е така нареченото Row Precharge Time (tRP). То представлява времето необходимо за отваряне на нов  ред в паметта.  

И последното показва Row Active Time (tRAS), това е минималният брой цикли необходими на даден ред да стои отворен, за да може информацията да бъде прочетена или записана коректно. Както виждате, тази цифра обикновено е най-голямата, защото това е и най-сложния процес. 

Това, което се наблюдава е, че при паметите с по-високи честоти, нарастват таймингите, за това DDR паметите имат доста по-високи тайминги от DDR4. Като цяло обаче това не трябва да ни притеснява, защото както казах, честотата е по-важна, тя определя броя цикли в секунда, което означава, че дори при по-висока латенция паметта ви като цяло ще е по-бърза. 

 

 

Ами хора, с тази статия се надявам, че съм помогнал за избягване на някои от объркванията във връзка с избора, инсталацията и употребата на оперативната памет. Не забравяйте редовно да посещавате блога на Йон Компютърс за още полезни статии и ревюта.