7 факта за видеокартите, които трябва да знаете
7 факта за видеокартите, които трябва да знаете

7 факта за видеокартите, които трябва да знаете

Dec 20, 2023 Home , Андро влог

Видео картите - може би са най-важният компонент, който касае нас геймърите и заедно с процесора, съставляват голяма част от бюджета за едно геймърско РС.

  

 

 

Но, какво трябва да знаем за тях?

Факт №1. Геймингът изиграва ключова роля в технологичното развитие на човечеството. През 90-те и ранните 2000-ни години тече бурно развитие на самостоятелните графични адаптери, по-известни като видео карти. Всяка година нараства тяхната изчислителна мощ и възможности те да рендърват триизмерни изображения в реално време. Тази технология в по-късни години позволява на базата на същите тези видео карти да се създадат суперкомпютри за научни симулации, използват се поддържане на блокчейн мрежи и което е може би с най-голямо значение за бъдещето, видео-картите са в основата на  самообучаващите се машини и изкуствения интелект.

 

 

 

 

Нищо от това обаче нямаше да е възможно, ако не бяха милионите геймъри по света, които представляваха първоначалния пазар за развитие на тази технология. Технологичното предизвикателство на все по-детайлната графика, която  да бъде рендървана с все повече кадри за секунда, първоначално съществува единствено благодарение на гейминга. Нуждите на геймърите и тяхната готовност да отделят много пари за това, доведоха до решения, чието приложение в днешно време отива много отвъд гейминга.

 

 

 

 

Така че браво геймъри. В следващите години благодарение на изкуствения интелект ще видим революционни промени, които драматично ще подобрят живота на всички хора или ще доведат до нашето пълно унищожение - и в двата случая заслугата е наша!

 

Факт №2: Знаете, че има два основни производителя на видео карти - Nvidia и AMD Radeon. От скоро Intel също се включи в надпреварата, но поради относително малкия пазарен дял на техните изделия, за момента няма да ги включваме в темата на днешното видео. 

Знаехте ли обаче, че единият от двата производителя не винаги се е казвал така. Помня времето, когато червеният отбор се казваше ATI RADEON, a не AMD RADEON.

 

 

 

 

Това е така, защото компанията създала RADEON е основаната през 1985г в Онтарио Канада - Array Technology Incorporated - ATI. Едва през 2006г. ATI e купена за 5,6 милиарда долара от AMD. Видео картите излизат още няколко години под името ATI RADEON, докато през 2010г. AMD решават да засилят собствения си брандинг и от тогава видеокартите носят познатото днес име AMD RADEON. 

 

 

 

 

Факт №3. Всички видео карти се произвеждат на едно място. Точно така, когато говорим за гигантите производители на видео карти - AMD и Nvidia, трябва да имаме предвид, че те не са действително производители, а са по-скоро разработчици на видео карти. Истинската работа по производството на графичните чипове се извършва от един производител, това е базираната в Тайван компания Taiwan Semiconductor Manufacturing Company - известната TSMC.

 

 

 

 

Това е най-големият производител на чипове в света и един от няколкото, които могат да произвеждат чипове от най-висок клас - заедно с Intel и Samsung. 

За производството на RTX 20-тата серия видеокарти, Nvidia си партнира със Samsung, но след това отново се върнаха към TSMC. Така че както всички пътища водят към Рим, така и всички видео карти идват от TSMC. 

 

Факт №4. Тук ще поговорим малко за така наречените “бордови партньори”. Вече знаем, че графичните карти се разработват от Nvidia и AMD, чиповете се произвеждат от TSMC, но кой прави финалния продукт? Самите AMD и Nvidia пускат ограничена бройка собствено производство - това са Founders Edition за Nvidia и Reference картите за Radeon.

 

 

 

 

 От последните сте виждали в някои от моите клипове, но това, което основно хората си купуват на пазара са карти произведени от различните бордови партньори. Например моята карта е на Gigabyte, може да бъде на Asus, MSI, Palite, Sapphire, XFX, Pawer Colour, Inno 3D и т.н. има много производители. 

 

 

 

 

В такъв случай обаче, често пъти получавам въпроса има ли значение от кой производител видео карта купувам?  Нека видим какво точно правят бордовите партньори. Те получават готовите чипове след споразумение с двата основни играча AMD и Nvidia.

 

 

 

 

От тях се иска да произведат самата платка, заедно с охлаждането за нея.

 

 

 

 

Те трябва да спазват много стриктни технически ограничения така, че нямат много свобода за импровизация. Например не могат да си позволят да сложат повече памет отколкото е казано. Все пак бордовите партньори разработват собствен фърмуеър за видео картите, което им позволява да направят дребни подобрения, например леко да увеличат тактовата честота - така наречения фабричен овърклок. И действително, ако сравните два модела от една и съща видео карта, може да забележите, че има лека разлика в тактовите честоти. Бордовите партньори също влагат доста усилия в разработването на собствени охлаждания за видео картите - в това се състои и основната разлика в иначе еднаквия хардуер, по-ефективното охлаждане позволява на картата да поддържа по-високи тактови честоти за по-продължително време. 

 

 

 

 

Така че поне на теория би трябвало да има разлика между различните производители и модели, макар и тя да не е много драстична.

Това, което аз съветвам хората, когато ми задават въпроса от кой производител да си вземат, е да гледат гаранцията. По-утвърдените производители, чиито цени са и малко по-височки, предлагат 3 години гаранция, докато по-евтините идват само с две. Последното може да е индикатор за степента на увереност в качеството на производството и на издръжливостта на продукта. 

 

Факт №5 Самите производители предлагат различни категории видео карти.  Например Asus имат тяхната най-висока серия ROG Strix видео-карти.

 

 

 

 

 След това Tuff Gaming сериите, Dual сериите и т.н.

 

 

 

 

 На пръв поглед, основната разлика идва от охлажданията. По-скъпите серии видео карти имат по-силно охлаждане и както вече обяснихме това им позволява малко по-висок клок за по-дълго време. Разликата обаче не идва само от това. Самите чипове не излизат от фабриката с напълно изравнени качества. Известната - силиконова лотария.

 

 

 

 

 След тестване чиповете, които са от една и съща видео карта, попадат в различна категория спрямо качеството си. Логично в серията с най-високите тактови честоти ще попаднат най-добрите чипове и обратното. 

Въпреки това, не съветвам хората да се увличат твърде много в купуването на най-високата категория от дадена марка. Ако например една 4060-ка струва повече от 4070-ка по-добре си вземете 4070-ката

 

Факт №6. Видео картата е по-всяка вероятност най-големия консуматор на енергия в компютъра ви – особено, когато е натоварена. Ето защо тя е основния фактор при избор на захранване за конфигурацията. Много често получавам въпроса - Андро за тази видео карта какво захранване ми трябва.

 

 

 

 

 Лесно и сами може да си отговорите на този въпрос. За всяка видео карта има две неща, които може да проверите. Единият начин е да видите точната мощност, във ватове, която картата консумира при максимално натоварване и от там да си направите сметката знаейки мощността и на останалите компоненти. 

По-лесният метод обаче е да видите препоръчаното от производителя минимално захранване - това е информация, която много лесно се намира за абсолютно всяка карта - и от там да си вземете със поне 100 вата повече от това, което е минимално препоръчаното. 

 

 

 

 

Факт №7 вече не винаги е  нужно да купувате най-високия клас видео карта. Помня времето, когато никой не си и помисляше да играе на 2К или 4К, основната резолюция беше Full HD и най-високият клас карти ти даваше възможността да играеш на максимални настройки на тази резолюция. А ако си с някоя по-бюджетна картичка, трябваше да намалиш настройките и даже да свалиш резолюцията до 720р или дори по-ниско. Тези времена отдавна са зад гърба ни и ако се целите в резолюция FULL HD, каквито са все още преобладаващата част от мониторите, то средният и дори бюджетният клас карти биха свършили работа.

 

 

 

 

Средния клас в повечето случай ще ви бъде ОК дори за 2К гейминг. Върховият клас карти, чиято цена в днешно време е доста по-висока отколкото беше преди, са оправдани, ако сте от хората, които искат да цъкат на 4К, максимални настройки. 

 

 

 

 

Ами хора надявам се, че тези седем факта за видеокартите бяха интересни и полезни за Вас. Ако искате да разберете за най-новите подобрения на Windows 11 - може да видите една от последните статии в блога на Йон Компютърс.