10 промени в Windows 11. Стана ли по-добрата OC?
Здравейте, хора,
през септември и през Ноември, най-новата операционна система на Microsoft - Windows 11, получи два сериозни ъпдейта – последният ъпдейт се нарича 22Н3. Те въведоха някои интересни нови функции, по-интересните, от които ще разгледаме днес. Това ще ни помогне да си отговорим на въпроса - стана ли Winodws 11 по-добра операционна система в края на краищата.
И така какво ново в Windows 11? Навлизаме все повече в ерата на изкуствения интелект и Microsoft, които са основен инвеститор в Open AI и са така да се каже на острието на бръснача в това отношение. Те интегрираха Chat GPT в техния Bing Chat, a пък с най-новия ъпдейт на Windows 11 интегрираха Bing Chat-ът в Windows 11 под формата на така наречения Copilot.
Това е вградено в Windows приложение, което може да ползвате по същия начин както Chat GPT4. По подразбиране Copilot се намира под формата на тази цветна икона на таскбара. Ако искате разбира се бихте могли да го разкарате от там. В момента самото приложение е означено като “превю”, тоест предстоят още доста подобрения. За момента все още не виждам някакво голямо практическо приложение, но все пак е стъпка в посоката на все по голямо интегриране на изкуствения интелект. И нещата не спират до тук.
Втората новост, за която искам да ви кажа е свързана с добрата стара и може би най-елементарна програма за обработване на изображения Microsoft Paint. След 38 години съществуване (тя се появява за първи път заедно с първата версия на Windows през 1985г) най-сетне сега, през 2023г. Paint получава възможността за работа с повече от един лейър.
Лейърите ви позволяват например да драскате върху дадено изображение без да променяте основата му и са много важни за по-сериозни обработки и досега бяха атрибут присъстващ в по-сложни програми за обработка като известния Фотошоп. Новата версия на Paint също така ще поддържа прозрачност на лейърите и ще има възможност с помощта на изкуствен интелект да премахва фона на изображението.
И с това не свършват подобренията.
Очаква се скоро да стане достъпна и функцията - Cocreator в Paint. Тя интегрира изкуствения интелект за генериране на изображения Dalle-E
За момента тази функция е достъпна само за записалите се за Microsoft Insider програмата, но предполагам, че скоро ще бъде пусната за всички. Тази функция ви позволява да генерирате изображения чрез промптове, включително има и няколко варианта за стил на изображението, което искате да генерирате. Можете директно да запазите генерираните картинки или да ги копирате в работното поле на Paint.
Третото подобрение на Windows 11, което заслужава да се отбележи, касае Snipping Tool. Вече отбелязахме в едно от предишните видеа, че Snipping Tool за Windows 11 се отличава от това за десетката, с възможността за запис на видео, освен правенето на скрийншотове. Сега обаче са добавени опции за запис на системния звук от компютъра, както и звук от вашия микрофон, което значително увеличава възможностите за ползване.
Може да зададете по подразбиране тези звуци да са включени със стартирането на Snipping Tool или да не са, при което ще трябва ръчно да си ги пускате всеки път.
Snipping Tool също така вече разпознава текст от изображение, нещо, за което според мен също се използва изкуствения интелект.
Ако направите скрийншот на картинка, която включва текст, приложението може да обърне тази картинка в текст, който да копирате.
Или ако искате бързо да заличите части от думите преди да ги публикувате онлайн, може да използвате този Quick Redact бутон, нещо също супер удобно.
И докато сме на темата за изображенията, четвъртото подобрение засяга идващото с Windows 11 Фото приложение. Сега вече то може да прави неща като автоматично блърване на задния фон. Отидете в Edit и след това Blur Background.
Тук отново се разчита на изкуствен интелект, за да анализира изображението и след това имате възможност да прецените колко искате да го блърнете(замъглите).
Може също ръчно да обработите дадени участъци, ако искате да ги включите или премахнете от замъглената зона.
Петото нововъведение в Windows 11, в голяма степен засяга геймърите, които обичат да си правят красиви геймърски сетъпове с много RGB се нарича Dynamic Lightning и се намира в Personalization таба.
Най-сетне имаме вграден в Windows-a контрол над всички RGB устройства свързани с компютъра. Това следва да замени множеството, често пъти много разточителни като ресурси приложения идващи си с различните периферии и хардуери. Аз лично изобщо не харесвам да ги инсталирам и ако някой ден реша да си правя сетъп със синхронизирани RGB елементи, а не този пълен цветен безпорядък, който е в момента, това би ми било от полза.
Шестата новост е нещо, за което хората се молеха от десетилетия да бъде въведено в Windows. Говоря за End Task бутон за всяко приложение. Тази опция се визуализира, когато цъкнете с десен бутон на приложението в таскбара.
За да виждате тази опция обаче първо трябва да я активирате, като влезете в Settings > System > For Developers и от тук може да включите опцията.
Имайте предвид, че тя наистина моментално гаси приложението. То няма, както при нормалния EXIT бутон да ви попита първо, дали искате да запазите работата си преди да се затвори. Ако не сте я запазили, няма връщане назад и ще я загубите.
Седмото подобрение на Windows 11, за което ще говорим днес е, че вече имаме поддръжка на разнообразни архивни формати. Точно така, освен традиционния ZIP формат, Windows вече ще поддържа и RAR и повечето други популярни формати, без да има нужда от инсталиране на допълнително приложение.
За някои формати може да ви се наложи първият път да изберете File Explorer, за да ги отворите и също за разлика от ZIP файловете може да не ви позволи да ги разгледате преди да ги разархивирате.
Говорейки си за File Explorer-a осмото подобрение на Windows 11 също засяга него. Сега вече може да прехвърляте табове от един прозорец на File Explorer-a на друг.
Също така имате нова опция за изглед на файловете наречена Detailed Pane, в който освен превю на картинката, можете също да виждате и доста подробности за самия файл.
Деветото подобрение на Windows 11 засяга традиционния Notepad. Освен, че притежава табове – нещо, което отсъства при десетката, след новия ъпдейт, Notepad поддържа така наречения Session Retention.
Тоест също, като при браузърите, ако затворите Notepad с активни табове, при повторно отваряне той ви запазва сесията с отворените преди табове.
И последното, десето нововъведение в Windows 11, за което ще говоря е ново меню в раздела System наречено System Components. Това меню отделя идващите си с Windows-a приложения от инсталираните такива.
Този списък може да го намерите и на дъното на традиционния App списък. Също така, когато влезете в System Components, най-долу имате опцията Installed apps, която директно ви отвежда при инсталираните от вас приложения. Това прави по-лесно откриването и премахването на инсталирани от вас приложения. Също така за хора, които не са толкова запознати, тази функция може да им помогне да разпознаят, кои програми са така наречения Bloatware, приложения само-инсталирали се заедно с други неща и да не ги бъркат с идващи с Windows-a приложения.
И така хора, дали според вас Windows 11 вече си заслужава и стана ли по-добър? Предполагам всеки един потребител може да прецени за себе си. А нещо, което наистина си заслужава е да посещавате редовно блогът на Йон Компютърс, където ви държим в течение с новостите в областта на хардуера и софтуера!