Да сглобим PC от среден клас с Intel и Nvidia
Да сглобим PC от среден клас с Intel и Nvidia

Да сглобим PC от среден клас с Intel и Nvidia

Sep 14, 2023 Home , Андро влог

Здравейте, хора,

темата днес е избор на компоненти и сглобяване на геймърско РС от средния клас на производителите Intel и Nvidia. Скоро ще имаме и подобен експеримент и за  Ryzen и Radeon.

 

 

 

 

В основата на днешното РС са видео картите от средния клас на Nvidia - това са RTX 4060 и нейната по-голяма сестра 4060ti. Въпреки, че те излязоха на пазара преди няколко месеца, сега за първи път ще имам шанс да сглобя и тествам РС с тях. И двете са 8GB версии, знаем 4060ti има и 16GB-ва версия, но тя не е предмет на това видео. Тук може да видите конкретните карти които ще тестваме на днешното РС са RTX 4060 OC edition в изпълнение на MSI и RTX 4060Ti в изпълнение на Palit.

 

 

 

 

Разбира се, за да може тези видео карти да покажат най-доброто от себе си, нужно е да ги съчетаем с процесор, който да подхожда както на възможностите им, така и на техния ценови клас. Избрал съм Intel от последното 13-то поколение, Intel Core i5 13600KF.

 

 

 

 

Това е един от най-добрите геймърски процесори в своя клас, да не е Core i7 или  Core i9, но въпреки това се справя отлично в игрите. Буквичката “K” знаем, означава, че процесорът е отключен за овърклок. Буквичката “F” накрая пък идва да покаже, че процесора е без вградено видео ядро, което го прави по-ценово ориентиран. 13600KF има доста впечатляващи характеристики - има 6 силови и 8 икономични - общо 14 физически ядра. Максималната буустова честота на силовите ядра е 5.10GHz , а базовата е 3.5GHz и 3.9GHz  за икономичните ядра. Базовата мощност на процесора е 125W, което може да не звучи като кой знае какво, но буустовата му достига до 181W. Така че трябва да бъде предвидено адекватно охлаждане, както виждате самия процесор не идва със стандартно боксово охлаждане в комплекта. 

И действително за днешния билд съм предвидил ето това водно охлаждане на Fractal Design - Lumen S24 RGB, мисля че и друг път сме го ползвали или някакъв сходен модел, но мисля, че за първи път ще го инсталирам на Intel-ски процесор, което както след малко ще видите е малко по-различно. 

 

 

 

 

Дъното за днешната конфигурация е на Asrock, с чипсет Z790. Това е чудесно за всеки, който би искал да се възползва от факта, че процесорът ни е отключен, имаме и качествено водно охлаждане, тоест е РС с потенциал за овърклок.

 

 

 

 

 За това подсказват и мощните пасивни охлаждания на VRM-ите. Дъното ми харесва идва с предварително монтирана задна пластинка. Може да видите термалната защита на първото M.2 SSD. Слотът за видеокартата също е подсилен, а ето това тук е охлаждането на чипсета.

 

 

 

 

 Отделно имаме още три М.2 слота, ако искате да добавите SSD-та, a пък ако сте като мен и имате нужда от харддискове с голям обем, дъното предоставя 4 SATA 3 порта. 

 

И така, отварям шината и поставям внимателно нашият процесор Core i5 13600KF. След това затварям шината и сме готови за следващата стъпка.

 

 

 

 

Време е да инсталираме оперативната памет. Тя ще бъде 2х16 или общо 32GB DDR5 памет, работещи на 5200MHz.

 

 

 

 

 Според книжката с инструкциите, правилните слотове за монтиране на две плочки памет са A2 и B2. Това е и обичайното място, така че не е изненада.

 

 

 

 

Поставям плочките и придържайки дъното отдолу, за да не се огъва ги натискам, за да влязат хубаво в слота. 

Следващата ми стъпка е да ви представя нашето NVMe SSD на TeamGroup. То е с обем от един терабайт и е PCI поколение 4, което му позволява скорости на четене до 5000MB/S и скорости на запис от до 4500MB/S.

 

 

 

 

Премахнах термалната защита на SSD-то и го поставям в слота, след което връщам плочката и сме готови с инсталирането на всичко, което трябва да се включи към дъното преди да го поставим в кутията.

 

 

 

 

 Ако имахме въздушно охлаждане, то щеше да бъде монтирано сега, но тъй като сме с водно, неговата инсталация ще дойде по-късно. 

Говорейки си за кутията, ето я и нея. Focus 2, RGB на Fractal Design.

 

 

 

 

 Това е точно от типа кутии, които много одобрявам, защото има голяма предна решетка, позволяваща безпроблемно навлизане на въздуха. Кутията идва с два широки 140 милиметрови Addresable RGB вентилатори. 

 

 

 

 

Страничния панел е от закалено стъкло и двата панела имат винтчета, които си стоят закрепени, за да не се загубят.

 

 

 

 

 В горната част на кутията се намират всички бутони и портове и има магнитна мрежичка за прах.

 

 

 

 

Характерно за всички кутии на Fractal Design e и този тип филтър за прах отдолу при захранването, който се плъзга по жлебове. 

 

 

 

 

Поставям дънната платка и я завинтвам с предоставените в комплекта малки винтчета, нищо непознато до тук. 

 

 

 

 

Следващите стъпки е важно да се изпълнят в този ред, за да не си усложняваме излишно живота. По принцип нищо не ни пречи първо да сложим видео картата, после да монтираме водното, но тогава цялото окабеляване на кутията и на захранването ще ни бъде значително по-трудно. За това първата ми стъпка след монтажа на дъното е да инсталирам захранването FSP Hydro K PRO 750W 80Plus Bronze.

 

 

 

 

Тази кутия се отличава от обичайните с това, че няма отделение за захранването и това означава, че поставям директно от предната част захранващия блок.

 

 

 

 

Завинтва м го с четири винтчета. След това изкарвам всички кабели през сравнително тесния процеп. Тъй като го няма големия раздел за захранването, няма къде да набутам излишните кабели освен да останат зад задния капак на кутията. Свързвам захранващия 24 пинов кабел на дъното.

 

 

 

 

След това свързвам и захранването на процесора, което този път се състои от два по осем пинови конектора. Още една индикация за овърклокърската природа на нашето дъно. 

 

 

 

 

Следва да свържа кабелите на кутията. Този път те са доста малко от традиционния преден панел, има само един кабел за старт бутона и нищо повече.

 

 

 

 

Имаме също аудио кабела за предните букси и USB 3.0 кабел,

 

 

 

 

 както и този SATA захранващ кабел за външния контролер на вентилаторите, който си идва с кутията, ще видите след малко.

 

 

 

 

Свързвам кабелите и идва ред на двата предни вентилатора. Те както се очаква идват с по два кабела, един за самия вентилатор и един три-пинов за Addresable RGB подсветката. Навързвам кабелите един за друг и свързвам захранващите кабели в към дъното, за да се управляват оборотите на вентилаторите от него. RGB кабелите пък избирам да ги свържа към ето този пин намиращ се на контролера на кутията.

 

 

 

 

Дъното също има такива хедъри, обаче на мен ще ми е по-лесно да си управлявам подсветката само с бутона на кутията, вместо да се занимавам с инсталиране на някакви софтуери. Малко по-късно, към същия пин чрез навръзване на кабелите един за друг ще свържа и Addresable RGBто на водното охлаждане, така всички подсветки ще са синхронизирани и ще се управляват от бутона на кутията. 

Сега вече идва реда за инсталиране на водното охлаждане. Виждате какво идва в комплекта.

 

 

 

 

 По-особеното от последните няколко инсталации е, че сега работим с Интел. За разлика от AMD те нямат собствена задна планка на за охлаждане на процесора, защото знаете как е боксовото охлаждане на Intel само с 4 пинчета, които се кликват в съответните дупки. За това в комплекта има ето тази планка, на която се закрепят тези дълги винтове и се задържат с помощта на пластмасови шайбички. 

 

 

 

 

След малко ще видите как това влиза в употреба сега първо да монтираме радиатора. Поставям 120 милиметровите  вентилатори в такава ориентация, че да издухват въздуха от вътрешността на кутията през радиатора и навън.

 

 

 

 

Преди да продължа с монтажа, ще си направя услугата и ще свържа първо това малко кабелче за подсветката на водния блок.

 

 

 

 

 Не веднъж съм правил грешката да не го свържа предварително и да трябва да го поставям, когато всичко вече е на мястото си, което е голяма главоблъсканица. 

Завинтвам радиатора в горната част на кутията, виждате няма нищо сложно тук. 

 

 

 

 

Сега вече идва ред на задната планка, чиито дълги винтове се промушват през четирите дупчици.

 

 

 

 

Вече отпред поставям тези дистанционни втулки от пластмаса на всяко едно винтче.

 

 

 

 

Може да видите термо пастата на водния блок.

 

 

 

 

Инсталацията е сравнително лесна, той лесно си пасва на четирите стърчащи винтчета. Остава единствено да бъде затегнат с помощта на тези особено изглеждащи гайки.

Затягам ги една по една и по този начин притискаме водния блок към процесора осигурявайки максимално добър контакт. 

 

 

 

 

В общи линии, за да довършим нашата конфигурация ни остана да инсталираме само видео картата. Тук както казах в началото имаме цели две. Бялата и по-малка като размери е RTX 4060 в изпълнение на MSI.

 

 

 

 

 Като цяло оценявам белия хардуер, но днес тя няма да се впише много добре в изцяло черната ни конфигурация. Ще я тествам в следващото видео, но за да довършим билда днес ще използвам по-голямата ѝ сестра RTX 4060Ti в изпълнение на Palit.

 

 

 

 

 Както може да забележите и двете карти имат традиционният осем пинов конектор за захранване, а не новия стандарт, който Nvidia използва при по-високия клас карти и който беше приет доста противоречиво.

 

 

 

 

 Разлика между двата модела е, че захранването при картата на MSI е на по-традиционното си място в задната част, докато това на Palit се намира почти в средата, както е модерно напоследък. 

Поставям картата, завинтвам винтчетата и свързвам осем пиновия кабел на захранването.

 

 

 

 

Това е готови сме за тестов буут. Нашата страхотна конфигурация тръгна от първи път.

 

 

 

 

  Като цяло много ми хареса как се получи, страхотна конфигурация за гейминг, добре балансирана, с чудесна кутия, като цяло няма нещо, което да не ми харесва в този компютър и с удоволствие ще го тествам следващата седмица и с двете видео карти. 

 

 

 

 

Следващата седмица ще станете свидетели как ще тествам тази конфигурация и колко добре тя ще се представи на игрите. Не пропускайте тази интересна статия, като следите блогът на Йон Компютърс.