Маниакална машина от ново поколение – ROG Strix Scar 17 X3D
Маниакална машина от ново поколение – ROG Strix Scar 17 X3D

Маниакална машина от ново поколение – ROG Strix Scar 17 X3D

Aug 30, 2023 Home , Андро влог

Здравейте хора,

преди няколко месеца тествах тогавашния върхов лаптоп от ROG STRIX серията на Asus, носещ името Scar 17. Днес тук имам отново Scar 17 само, че този път X3D. Това е най-новото поколение геймърски лаптоп с процесор Ryzen 9 7945HX3D.

 

 

 

 

Както се подразбира от името това е сред първите мобилни процесори от новото поколение на Ryzen с прословутата 3D V-Cache. Този вид процесори, знаем още от десктоп версиите им са специално предназначени, за да предоставят по-добро гейминг представяне благодарение на допълнителната в случая 128MB L-3 Cache. 

И така нека започнем с това какъв хардуер се съдържа под клавиатурата на това малко зверче. Вече споменахме най-новия процесор на AMD - Ryzen 9 7945HX3D.

 

 

 

 

Той е истински Ryzen 9 процесор с общо 16 физически и 32 логически ядра. Имаме базова честота от 2,3 GHz - нормално като за лаптоп тя е малко по-ниска, но буустовата честота идва над 5GHz, също като при десктоп процесорите и достига до достойните 5.4GHz. 

Както казахме това е X3D процесор и има 128МВ L-3 Cache. 

Този процесор има достоен партньор в лицето на RTX 4090, картата на Nvidia, чиято мобилна версия има 16GB видео памет. 

В допълнение лаптопа идва с 2х16GB, общо 32GB оперативна памет работеща на 4800MHz. 

Екранът на нашата машина е 17 инчов,  IPS дисплей работещ на 240Hz, което е чудесно, ако ще използваме машината за гейминг, а имайки се предвид това, което изредихме до момента - естествено, че ще използваме машината за гейминг. За да можем да си качим и достатъчно много игри, имаме 1TB Nvme SSD. Така, че какво повече ни трябва. Тази машина влиза в категорията - Десктоп заместители, защото покрива пълния спектър от най-високи изисквания към момента, откъм хардуер. 

 

 

 

 

Още няколко думи за хардуера на този лаптоп, преди да преминем към външните му характеристики и гейминг тестовете. Машината притежава Vapor Chamber технологията на Asus, която позволява добро охлаждане без твърде много шум. Имайте предвид, че тестовете бяха проведени сега в тези горещи августовски дни, а както съм казвал и друг път, аз не обичам климатиците, така че тестовете бяха проведени при естествените температури, които според мен в момента са далеч от оптималните.

 

 

 

 

Въпреки това компютърът държеше температури в повечето случаи около 70°С за видео-картата и около 80°С за процесора. Дори по време на натоварване, когато охлаждането се включва на по-високи обороти, остава сравнително тихо, нямаме някакво особено силно бръмчене. 

Имайте предвид, отново, че в момента средно температурите на компонентите са с 10°С по-високи от обичайното. Наблюдавам го и на моя компютър, обикновено температурата на процесора в спокойно състояние е под 45°, в момента стои на 55. 

Нека сега преминем към външните особености на машината. Преди да отворим лаптопа виждаме в долната част надписа ROG.

 

 

 

 

 Горе логото, което свети леко след като включим компютъра.

 

 

 

 

 Екранът се отваря по класически начин и разкрива светещата RGB клавиатура. Тя има индивидуална подсветка на всеки бутон, което дава възможност за разнообразие от ефекти.

 

 

 

 

 Най-якото е, че имаме AURA бутон, който се активира при натискане на FN и F4. Така можем да сменяме светлинните ефекти, дори без да инсталираме специалния софтуер. Винаги харесвам, когато това е така. Клавишите са меки и удобни с 2 милиметра ход, което дава добра физическа обратна връзка. 

Към подсветката се включва и тази светеща лайсна в долната част, която е Addressable RGB и също се управлява в синхрон с клавиатурата.

 

 

 

 

Най-голямата ми критика, също както към предишния модел на Scar 17, от дясната страна нямаме никакви портове.

 

 

 

 

 Имаме само два USB A порта на целия компютър и те се намират от ляво заедно с комбинираната букса.

 

 

 

 

 Наистина не знам какво пречеше да има два USB порта и от дясно, щеше да е много удобно. Така в момента, за да сложа една стандартна флашка, трябва да изключа или клавиатурата или мишката, която съм свързал, докато използвам компютъра - като десктоп заместител с външен монитор.  

В задната част на машината имаме два USB Tipe-C порта, един HDMI порт, благодарни сме, че поне има LAN порт, защото и той почна да изчезва при някои модели. Иначе лаптопа е оборудван с Wi-Fi 6Е, който ползвах през по-голямата част от времето и не мога да се оплача.

 

 

 

 

Последното е буксата за захранването. Говорейки си за него, то е 330 ватово блокче.

 

 

 

 

 Отстрани и отзад се намират изходящите отвори на вентилацията, а в долната част можем да видим сериозните входящи отвори за въздух. 

 

 

 

 

Време е да разберем, как тази машина се справи с гейминг тестовете. Те бяха проведени на трите резолюции, като за 4К и Full HD  използвах външния монитор. 

Започвам с най-тежките и предизвикателни заглавия. Cyberpunk 2077-ма проведох тестовете с изключване на DLSS и FidelitiFX за постигане на чисто рендърване на трите резолюции. Също така тествах на настройката Ray Tracing Ultra и само Ultra - без Ray Tracing. Имайте предвид, че без помощта на DLSS това са изключително тежки настройки дори за най-силния съществуващ хардуер.

 

 

 

 

 На 4К с Ray Tracing получихме само 19 средни кадри за секунда. Без Ray Tracing на Ultra присет вече имахме поносимите 50 средни кадри за секунда. 

На 2К с включен Ray Tracing отново имахме сравнително слаб резултат от 40 средни кадри за секунда, докато без тази опция вече имахме впечатляващите 107 средни кадри. 

И накрая на FULL HD постигнахме приемлив резултат с включен Ray Tracing от 66 средни кадри, а без Ray Tracing имахме цели 143 FPS. 

Най-новата игра, която тествах беше едно заглавие, което цъкам в последно време - Dead Island 2. Впрочем открих къде са настройките за качество на графиката и сложих на Ultra присет.

 

 

 

 

 Колоритният зомби апокалипсис вървеше на 4К със завидните 71 средни кадри за секунда. На 2К зомбитата станаха дори още по-раздвижени с цели 139 средни кадри за секунда, а на FHD разпръскващите се мозъци можеха да се наблюдават с цели 184 кадъра в секунда. 

От слънчевият, макар и окървавен зомби остров се пренасяме в слънчево Мексико с Forza Horizon V. Там гладкото движение при висока скорост също допринася за по-реалистичното гейминг изживяване.

 

 

 

 

 На 4К EXTREME присет изкарахме повече от задоволителните 98 средни кадри за секунда. На 2К вече летяхме със 137, а на FHD машината успя да извади 157 среден FPS. 

 

Говорейки си за слънчеви хоризонти, следващата игра е Horizon Zero Dawn. Тя вече не е от най-новите, но представлява сериозно графично предизвикателство, особено заради колосалните количества видео памет, които е в състояние да запълни. Използвах Ultimate Quality присетът.

 

 

 

 

Получиха се чудесни 86 средни кадри на 4K, 160 на 2К и 184 на FHD. 

Връщаме се още назад в историята на гейминга с играта Shadow of The Tomb Raider. Тук използвах най-високия присет с изключен DLSS – опция, която вече съществува и в тази игра и тествах на трите резолюции с и без Ray Tracing.

 

 

 

 

Ето и резултатите. На 4К имаме 93 средни кадри без Ray Tracing на сенките и 61 с тази опция, което пак е много добре. На 2К имаме вече 172 средни кадри без Ray Tracing и 115 със. И на FULL HD изкарахме 240 среден FPS без Ray Tracing и 172, когато тази опция е пусната. Като цяло много добре, дори на 4К с Ray Tracing резултата беше допустим за спокойна игра, което е чудесно.

Време е за класиката GTA V. На 4К максимални настройки без Anti-aliasing получихме страхотни резултати между 140-160 средни кадри.

 

 

 

 

 Тествах само още на 2К без да слизаме на FHD, защото почнахме да удряме в лимита на играта от 187,5 FPS. Виждате на 2К средните кадри са около 180. 

 

За къде без Fortnite. Тествах на трите резолюции с competitive настройки и дори в процеса на сериозна работа успях да измъкна един Victory Royale. Сега ще ви издам тайната на моя успех. Играйте Fortnite само, когато ви дават компютри за тестване, по този начин ще ви мачва със слаби играчи и ще спечелите лесно. AndroVlog TOP съвети за успех в гейминга!

 

 

 

 

Иначе на 4К Competitive настройки Fortnite вървеше с 250 средни кадри за секунда. Не знам дали изобщо има смисъл да казвам с колко върви на по-ниските резолюции, но все пак да не отива труда ми на празно - 363 средни кадри на 2К,  391 средни кадри на FHD. 

И накрая класиката CS:GO. Не мога да ви кажа как да спечелите, но мога да ви издам тайната как никога да не губите. Използвайте бенчмарк картата, докато тествате компютри.

 

 

 На 4К  максимални настройки, получихме цели 325 средни кадри за секунда. 537 беше резултата на 2К и 661 на FHD. 

 

Ами хора, вече имате представа как се справя тази машина на доста от популярните геймърски заглавия. Въпреки летните горещини съм доволен и от охлаждането на машината, макар че съм сигурен че то, както и цялото представяне, щеше да е дори още по-силно, ако го бяхме извършили в друго време на годината. 

 

Можете да разгледате всички предложения за гейминг лаптопи: 

 

 

 

 

Във всяко едно време на годината обаче може да разчитате на актуална и полезна информация в областта на хардуера, тук в блогът на Йон Компютърс.