Вентилатори и въздушен поток на кутията – какво трябва да знаем?
Здравейте, хора,
днес ще обърнем внимание на вентилаторите и въздушния поток на кутията. Какво представлява охлаждането на кутията, за какво ни трябва въздушния поток и какви са нещата, за които трябва да внимаваме. Днешнaтa статия, макар да се отнася за вентилаторите, няма да се спира на темата за осветлението, различните видове RGB, техните контролери и т.н.
Това, което виждате тук е собственият ми компютър.
Както знаем, вътре в кутията на компютъра, отделните компоненти и особено процесорът и видео картата създават топлина в процеса на своята работа. Те се охлаждат, като отдават тази топлина на околния въздух - т.е. въздуха в кутията. Той обаче е с ограничен обем и скоро започва да се затопля, намалявайки по този начин ефективността, с която компонентите се охлаждат. Ето защо съществуват вентилаторите. Тяхната цел е изхвърлят топлия въздух - това се прави от изходящите вентилатори и да го заменят с по-студен въздух от външната среда - това се прави от входящите вентилатори.
В нашия пример имаме три входящи вентилатора отпред и три изходящи вентилатора - един в задната част и два в горната част. Когато монтирате вентилатор, трябва добре да го разгледате и да разберете каква е неговата посока, за да знаете как да го монтирате в зависимост от това, дали искате да вкарва или да изкарва въздух.
В моя случай се получава желания от нас въздушен поток, което е най-ефективния начин да заместваме топлия въздух в кутията със студен.
Има няколко начина да свържете вентилаторите, единият е директно към захранването, при което те ще работят с постоянна скорост - вероятно близка до максималната, да ги свържете към дъното или към външен контролер.
Защо това е важно? Количеството на въздуха, който вентилаторите преместват, зависи от техния брой, техния размер, но може би най-важното - от скоростта, с която се въртят. Ами че тогава не е ли най-добре да се въртят бързо? Няма ли това да осигури оптимално охлаждане? Да само, че бързо въртящите се вентилатори също създават много шум, който е неприятен, ако прекарвате много време работейки на компютъра. Засиленият въздушен поток също така е причина за по-бързото натрупване на прах в компютъра - колкото повече въздух, толкова повече прах.
Всичко това е напълно ненужно, защото през по-голямата част от времето, докато гледате клипове в Yotube, докато браузвате в интернет или си пишете домашните например, компютърът ви работи на едва няколко процента от капацитета си и не създава такова голямо количество топлина. Тъй че спокойно може да си позволим вентилаторите да работят бавно, за да не ни е шумно и да не се праши много.
Като цяло, ако както в моя случай имаме повече на брой вентилатори, те дори при натоварване могат да си позволят да работят по-бавно и пак да има достатъчно голям въздушен поток, без високи нива на шум. По-големите вентилатори, също така по правило имат по-голям дебит на въздух и могат да работят по-бавно. За това някои кутии поддържат 140 милиметрови и дори по–големи вентилатори.
От казаното до тук стигаме до извода, че е добре да може по някакъв начин да се контролира скоростта на вентилаторите, така че да не въртят бързо, когато няма нужда, същевременно да доставят необходимото охлаждане, когато компютъра наистина има нужда. Поради тази причина връзването им директно към захранването не е препоръчителния вариант. Може да ги вържете към дъното.
Дънната платка има сензори за температура и при повишаване автоматично ще накара вентилаторите да заработят по-бързо. През останалото време те ще се въртят с минимална скорост. Може също така да намерите по-рядко срещаните външни контролери - често част от самата кутия и ръчно да управлявате вентилаторите, например да ги засилвате при гейминг.
До тук обяснихме, че имате вентилатори, които вкарват и такива които изкарват въздух. В зависимост от конфигурацията, те могат да са различен брой. Например много кутии се продават с три предни вентилатора и само един заден. Или пък съм виждал по евтини модели идващи само с един вентилатор обикновено заден, изкарващ въздух. Всичко това означава, че е възможно да нямаме еднакво количество въздух вкарвано и изкарвано от вентилаторите. Възможните варианти са да имаме положително налягане в кутията - когато вентилаторите вкарват повече въздух отколкото изкарват. Можем да имаме балансирана конфигурация и също отрицателно налягане, когато вентилаторите изхвърлят повече въздух отколкото се вкарва.
Преди да изпаднем в паника, искам само да кажа, че какъвто и да е вашият вариант, при всички положения се създава въздушен поток, основната задача, на който е топлият въздух да се измести с по-студен. Това се постига естествено и най-вероятно това не е фатален проблем, освен ако самият дебит на въздуха не е твърде малък.
Какво се случва, ако имаме положително налягане? Да кажем нямаме ги тези два горни вентилатора имаме предните три и само един заден, който изхвърля? В този случай вкараният в повече въздух сам ще си намери път. Той ще започне да излиза от всички места на кутията, където това е възможно. Имаме решетки почти навсякъде. Това не е голям проблем, както казах важното е топлият въздух да излезе и свеж въздух да влезе. Единствено в случая ще намалее до някаква степен ефективността на този процес, без да бъде насочен от достатъчно много вентилатори, въздухът ще се завихря вътре в кутията и също потокът няма да бъде така добре насочен в дадена посока, а както казахме ще си излиза отвсякъде.
Какво става обаче при отрицателно налягане? Имаме да кажем един вентилатор, който изхвърля въздуха навън, но нямаме активно вкарване. Създава се лека форма на вакум и въздух от външната среда навлиза през всички процепи на кутията. Това е по-лошият вариант в сравнение с положителното налягане, защото не гарантира непременно заместването на целия топъл въздух със студен. Например виждате този вентилатор, той не покрива цялото това решетъчно пространство.
Ако налягането е отрицателно, въздух ще нахлува включително от под вентилатора. Ще имаме завихряне на въздух в задната част на кутията, което няма да охлажда компонентите.
Според мен е хубаво да имате минимум един вкарващ и един изкарващ вентилатор, за да се осигури въздушен поток и да се гарантира, че целия обем на кутията ще бъде обдухван.
Други фактори, които може да повлияят на въздушния поток. Да кажем имате като в моя случай равен на брой, равни по размери вентилатори. Три, които вкарват и три които изкарват. Гарантира ли това неутрално налягане вътре в кутията? Ами не съвсем. Различните вентилатори може да са изправен пред различни прегради, които могат да намалят значително техния дебит. Ако погледнем при мен, задния вентилатор няма никакви прегради пред себе си и въздуха вътре в кутията, който трябва да засмуче.
След това въздуха бива прекаран през сравнително широка решетка (показана по-горе), която не оказва голямо съпротивление. Може да се каже, че този вентилатор работи при почти идеални условия. Не може да се каже същото обаче за горните два.
Те трябва да прекарат въздуха не само през значително по-тесния филтър за прах, но също и през радиатора на водното охлаждане. Т.е. те трябва да преодолеят по-голямо съпротивление.
Накрая предните три вентилатора трябва да засмучат свеж въздух и да го прекарат през тази решетка.
Решетката е по-тясна от задната, но все пак е сравнително отворена и това, което харесвам в този модел кутия е, че осигурява добра входяща вентилация. Има много модели, които имат стъкло или някакъв вид плътен панел и само малки странични вентилационни отвори, това значително ограничава въздушния поток и може да си представите, че дори да имате три вентилатора те не работят по същия начин както при по-отворена кутия.
С две думи равния брой вентилатори не ви гарантира, че ще имате неутрално налягане в кутията заради всички тези фактори. Как можем обаче да разберем, дали кутията ни има положително, отрицателно или неутрално налягане? Най-лесно е като вземем една от тези ароматни пръчици. Те създават лек дим. Ако сложим пръчицата пред входящите вентилатори е нормално да видим как пушекът навлиза в кутията, също както е нормално да бъде издухан от изходящите вентилатори.
Ако обаче поставим пръчицата до някой от другите отвори, какво се наблюдава тогава? Ако пушекът се всмуква навътре, това означава, че вътре в кутията се създава вакум - тоест негативно налягане.
Обратно, ако пушекът бива издухван, значи излишъкът от въздух напуска кутията през процепите - положително налягане.
И ако пушекът просто си се издига нагоре, значи имаме неутрално налягане.
Ако искате да задълбаете в проблема и да постигнете баланс може да регулирате оборотите на предните и задните вентилатори така, че да се постигне баланс между дебита на едните и на другите.
Отново казвам, това не са неща, които да ни притесняват твърде много особено, ако имаме повече на брой вентилатори. Съветът ми е имайте поне един вкарващ и един изкарващ вентилатор. Ако трябва да избирате по-хубаво е да имате леко позитивно налягане, отколкото да е отрицателно. Избирайте си за предпочитане кутии, които имат хубава предна решетка позволяваща въздуха да навлиза безпрепятствено.
И накрая свързвайте вентилаторите си към дъното, така ще бъдат контролирани техните обороти по оптимален начин и няма да въртят напразно, създавайки излишен шум и пълнейки кутията ви с прах.
Ако искате да разберете още полезни съвети за вашия компютър, не забравяйте да посещавате редовно блогът на Йон Компютърс.