Тази малка машина ме изненада – Razer Blade 14
Тази малка машина ме изненада – Razer Blade 14

Тази малка машина ме изненада – Razer Blade 14

Jul 10, 2023 Home , Андро влог

Здравейте хора,

Машината, която ще разгледаме днес е по-различна не само от настолните компютри, които преобладават в нашия блог, но също и от повечето лаптопи, които разглеждах в последно време. Защото това е първият високо-производителен геймърски ноутбук, който имах удоволствието да тествам.

 

 

 

 

За разлика от всичките лаптопи, до момента Razer Blade 14 e, както може би се досещате само 14 инчов - като дисплей, значително по-компактен и преносим, но със заявката да предложи сериозна геймърска производителност. Малката машинка Razer Blade 14 идва със сериозната видео карта RTX 4070. Лаптопската версия е с 8GB видео-памет, а не 12 както това е при десктопите. По-интересен обаче е процесорът,  с какъвто се сблъсквам за първи път. Той е Ryzen 9 7940HS. За разлика от традиционните Ryzen 9-ки, той притежава само 8 физически ядра и 16 треда. Има сравнително висока 4.0 GHz базова и 5.2 буустова честота. Т.е. на пръв поглед той прилича повече на Ryzen 7. Уловката е, че притежава много силна вградена графика Radeon 780M с 12 графични единици. Това както ще видим по-късно при тестовете ще му позволи да поддържа определени игри, дори в икономичен режим. 

Процесорът идва с първо поколение Ryzen AI. То позволява определени функции на изкуствения интелект, които традиционно се падат на видео картите да се прехвърлят към процесора, освобождавайки по този начин повече ресурс за гейминга.

 Една от функциите вградени вече в Windows 11 са следящата камера, поддържане на зрителен контакт, както и автоматичното блърване на задния фон.

 

 

 

 

Това са съвсем елементарни все още функции, но технологията съществува и е въпрос на време различни приложения, например за стрийминг да започнат да разработват функции за нея. 

 Освен процесорът и видео картата, нашата машинка може да се похвали с две по осем - общо шестнадесет гигабайта DDR5 оперативна памет работеща на 5600MHz, както и един терабайт SSD. Дисплеят, както казахме е 14 инчов 240 херцов, FreeSync монитор с 2К резолюция, която обаче е малко по-различна от стандартната 1440р резолюция. В нашия случай става дума за 2560 на 1600 пиксела. Т.е. екранът е малко по-квадратен. 

 

 

 

 

Заради компактността клавиатурата се е лишила от нъмпада.

 

 

 

 

Иначе копчетата са много удобни и приятни за натискане имаме индивидуална RGB подсветка, която може да се контролира от вградения софтуер на Razer – например, ето тук може да си изберете много от познатите ефекти на клавиатурата. 

 

 

 

 

Кефи ме, че самата машина е супер малка и компактна. Без проблеми се вмества в отделението за таблет на фотографската ми чанта – нещо, което е невъзможно с някой от пълноразмерните лаптопи, които бях разглеждал до момента.

 

 

 

 

Корпуса е изграден от алуминий, не от пластмаса и изглежда солиден и качествено направен.

 

 

 

 

Кефи ме и задното светещо в зелено лого на Razer.

 

 

 

 

 Малката вградена уеб камера има механично капаче за затваряне, с цел подобряване на сигурността.

 

 

 

 

 Говорителите на ноутбука се намират ето тук в лявата и дясна част на корпуса.  Като цяло - добра работа по отношение на изработката. 

 

 

 

 

Сега някои недостатъци. Намирам за доста притеснителна тенденцията на съвременните лаптопи да идват с все по-малко портове. Аз още не мога да преживея премахването на двете отделни букси за микрофон и слушалки и обединяването им в една, какво остава за липсата на достатъчно на брой традиционни USB Type A портове. Както и в предишната машина, която разгледахме, така и в Razer Blade 14 имаме само два USB Type-A от ляво и от дясно.

 

 

 

Да вярно, че имаме и два USB Type C, но те имат все още значително по-малко приложение. Имаме един изходящ HDMI кабел от дясно и буксата за захранване отляво.

 

 

 

 

В задната част нямаме никакви портове.

 

 

 

И да, както може би сте забелязали няма порт за LAN кабел, единственият начин да се свържете с интернет е през Wi-Fi. Да, той е Wi-fi 6E и докато свалях игрите от Steam успя да достигне максималната скорост от 100mbps предоставена от моя доставчик, но особено за гейминг и стрийминг, аз лично бих се чувствал по-добре, ако имах опцията за свързване с кабел. 

 

Нещо, от което останах наистина приятно изненадан беше охлаждането и температурите на тази малка машинка.

 

 

 

 

 Ако погледнем отдолу, ето това са двата отвора, от които ноутбука си поема въздух и тези вентилационни решетки отзад са мястото, откъдето се изхвърля горещия въздух.

 

 

 

 

По време на гейминг тестовете машината стоеше на много прилични температури около 65°С на процесора и между 70 и 75°С на видео картата, при това оставайки сравнително тиха - не чувах някакво страхотно бръмчене на охлаждането. Наистина добра работа по проектирането на този компактен геймърски нотбук. 

 

Нека сега видим как се справи по отношение на бенчмарковете и гейминг тестовете. 

 

Тествах за първи път процесора Ryzen 9 7940HS. С неговите осем ядра и шестнадесет треда, той постигна резултат от малко над 15 000 точки. На Single-core пък получихме 1802 точки. За сравнение другият мобилен Ryzen 9, който тествах преди няколко седмици постигна почти същия резултат на Single core, но два пъти повече на Multi-core, което не е изненадващо имайки се предвид, че притежава два пъти повече ядра - 16 физически и 32 логически. 

По традиция първата игра, която тествах беше CS:GO. Използвах максимални настройки и тествах с външен монитор на трите резолюции. Машинката може да е малка, но като я вържете на 27 инчов 4К монитор и вече нещата стават сериозни. 

И така на 4К получихме 155 средни кадри за секунда.

 

 

 

 

Няма от какво да се оплача тук. На 2К се получиха вече цели 320 средни кадри и на FULL HD нещата се изстреляха до 421 средни кадри за секунда. Така че CS:GO играчите тук могат да бъдат спокойни.

Продължаваме с друга класика GTAV. Там на максимални настройки без Anti-aliasing получихме около 80 средни кадри за секунда на 4К, около 150 на 2К и над 180 средни на FULL HD.

 

 

 

 

Имайте предвид обаче, че тук на повечето сцени ударихме лимита на играта от 187,5 кадри за секунда, така че разликата би била и по-голяма. 

 

На Shadow of The Tomb Raider имах възможността да тествам не само на трите резолюции с максимален присет, но също и с включен или без Ray Tracing. 

 

 

 

 

С включен Ray Tracing на 4К получихме малко тегавия резултат 33 средни кадри за секунда. Без тази опция нещата бяха малко по-добре с 52 средни, но все още под идеалните 60. 

Вече на 2К нещата изглеждаха значително по-добре. 69 средни кадри за секунда с включен Ray Tracing и 105 с изключен. 

И на FULL HD изкарахме цели 103 кадъра с включен Ray Tracing и 143 с изключен. 

 

Следващата игра е Forza Horizon 5. На EXTREME присет изкарахме 58 средни кадри за секунда на 4К. 79 средни на 2К и 95 на FULL HD. 

 

 

 

 

На Horizon Zero Dawn с Ultimate Quality присетът изкарахме 51 средни кадри за секунда на 4К и цели 94 на 2К. На FULL HD пък нещата вече съвсем се изстреляха със 119 средни. 

 

 

 

 

Следващият тест обаче е кошмара на всяка машина, дори и на най-мощните - Cyberpunk 2077.  С изключване на помощния изкуствен интелект - DLSS, DLSS Frame generator, както и Fidelity FX се опитваме да видим колко машината ще успее да рендърне на четирите резолюции с Ultimate настройка. За капак отгоре съществува варианта с и без Ray Tracing.

 

 

 

 

На 4К без Ray Tracing изкарахме едва 24 средни кадри. Въпреки, че дори този резултат не става за нормална игра, аз все пак тествай и с включен Ray Tracing, където средните кадри спаднаха до 4.

На 2К нещата бяха малко по-добре, поне във варианта без Ray Tracing. Там се получиха 56 средни, което си е нормално за игра. При включване на Ray Tracing-a нещата отново паднаха до невъзможните 22 средни кадри.

Накрая на FULL HD изкарахме 88 средни кадри без Ray Tracing и за първи път поносим резултат от 38 с включен Ray Tracing. 

 

Тествах и играта The Last of US отново използвайки нивото на университета за бенчмарк. При Ultra настройки, на 4К изкарахме едва 31 средни кадри за секунда.

 

 

 

 

 На 2К обаче нещата се чувстваха ок с 53 средни, а на Full HD вече имахме над 60 средни кадри за секунда. The Last of US е още една кошмарна игра прекарваща всеки един хардуер през деветте кръга на ада, така че нека не сме изненадани тук. 

 

За накрая съм оставил два състезателни шутъра. Call of Duty: MW2, на EXTREME присет получихме чудесните 79 средни кадри за секунда на 4К.

 

 

 

 

 На 2К вече скочихме до 133 и на Full HD имахме цели 149 средни. Много добре, доволен съм имайки се предвид и колко добре изглежда самата игра на EXTREME настройки. 

 

И накрая любимата на толкова много геймъри Fortnite.

 

Тя също може да бъде кошмарна за всеки хардуер, ако се сложи на EPIC настройки, за това в нашия случай я оптимизирах на Competitive настройки. Получиха се впечатляващи резултати - 168 средни кадри за секунда на 4К, 229 средни на 2К и цели 273 на FULL HD. 

 

 

 

 

 И преди да приключим направих няколко гейм теста и на вградената Radeon 780M графика. Все пак не само че може да ви се наложи да я ползвате с тази машина, но също някои от вас биха могли в бъдеще да преценят, че искат да си вземат лаптоп само с този процесор без друга видео карта. Как би се представил той тогава? Не съм правил пълния гейм тест с всички игри, а подбрах само 3 които ще ви дадат представа колко добре се справя вградената графика.

 

Започвам с CS:GO, максимални настройки.

 

 

 

 

 Получиха се 62 средни кадри за секунда на 4К. - Ех… помня когато дори не можехме да си помислим да тестваме игра на 4К с вградена графика, пък гледайте сега. На 2К CS:GO изкара 118 средни, а на FULL HD направо си става за Competitive гейминг със 166 средни кадри за секунда. 

 

Втората игра, която тествах беше Shadow of The Tomb Raider - без Ray Tracing естествено.

 

 

 

 

 Там нещата не стояха толкова оптимистично. На Highest присет беше невъзможно за игра. На 4К изкарвахме 8-10 кадри за секунда, а на 2К се мъчехме с 18-19. Едва на Full HD получихме близко до приемлив за игра резултат от 29 средни. Реших, че не е честно и промених настройката от най-висок на най-нисък графичен присет.

 

 

 

 

Тогава на 4К и на 2К имахме 16 и 31 средни кадри за секунда съответно, което пак е далеч от истината, но на FULL HD се получи приемливия резултат от 45 средни кадри за секунда.

 

Последната игра, с която тествах Radeon 780M беше GTA V, на минимални настройки. 4К - получихме около 35 средни кадри на различните сцени. На 2К вече имахме идеалните за игра около 60 средни и на FULL HD резултата направо си беше силен с около 90 средни на различните сцени. 

 

 

 

 

И така останах впечатлен от машинката Razer Blade 14. В един много компактен размер получавате сериозна хардуерна мощ, която на всичкото отгоре е тиха и добре охладена. Решението да имаме процесор с толкова силна вградена графика за мен е донякъде противоречиво при наличието на RTX 4070, но за някои хора може да е важно да имат малко повече графична мощ, докато работят на батерия. Нотбука е красив и удобен, с добро качество на изработката и като цяло ми хареса доста. 

 

 

 

 

 Всичките лаптопи, които предлага Йон компютърс може да разгледате ТУК

 

Ако искате да продължавате да сте добре осведомени за новостите в областта на хардуера и геймърската периферия, посещавайте редовно блогът на Йон Компютърс!