Windows Pro vs Windows Home - каква е разликата
Windows Pro vs Windows Home - каква е разликата

Windows Pro vs Windows Home - каква е разликата

Jun 29, 2023 Home , Андро влог

Днес ще отговоря на един от фундаменталните въпроси, който с годините винаги се появява отново и отново, каква е разликата между прословутата PRO-версия на Windows операционната система и нейната по-евтина “домашна” версия Windows HOME. Нещата, за които ще говоря, общо взето са валидни, както за десетката, така и за Windows 11.  Има ли значение за нас като потребители? Ще работят ли по-различно геймърските ни машини?

Първата разлика между Widnows Home и Pro е разбира се в цената. Ако влезем на официалната страница на Microsoft ще видим, че домашната версия струва 280лв,

 

 

 

 

 

 

докато професионалната се продава за цели 510лв.

 

 

 

 

 

 

Това е разлика от 230лв, почти два пъти по-скъпа е професионалната версия. Какво получаваме в повече и заслужава ли си?

Нека сега обърнем внимание на хардуерните различия. Поддържа ли PRO версията по-различен хардуер. Отговорът е “Да”, но дали това би имало значение за нас.

Windows Home поддържа “само” 128GB оперативна памет, докато Pro може да се възползва от цели 2TB при Windows 11 и 512GB при Windows 10.

 

 

 

 

Честно казано дори 128GB памет са колосално количество, което не мисля, че някой би си сложил на този етап, дори в най-претенциозното геймърско РС, така че тук не мисля, че това може да се счете за някакво съществено предимство на PRO версията. 

Другите хардуерни различия са свързани с поддържаните процесори. Windows PRO може да поддържа две CPU-та, докато Home версията само едно.

 

 

 

 

Също така PRO поддържа процесори с до 128 броя физически ядра, докато домашната версия само до 64. Засяга ли ни това по някакъв начин. Дори най-върховият потребителски процесор на AMD към момента - Ryzen 9 7950X има 16 физически ядра и 32 треда. При Intel, флагманския процесор Core i9 13900K има 8 силови и 16 икономични ядра - общо 24 броя физически ядра. С две думи, при потребителските процесори сме много далеч от цифрата 64 физически ядра, че да се притесняваме, че Windows Home ни ограничава по някакъв начин. Към момента Threadripper-ите са единствените процесори с 64 физически ядра. И теоретично, ако ползвате сървърско дъно и сложите два Threadripper-а ще получите общо 128 физически ядра.

Има ли обаче някакви по практични разлики, между двете версии, от които наистина би имало смисъл. Ще оставя в описанието тази таблица с пълния списък с поддържаните от двете версии функции, но нека коментираме по-важните от тях. 

Първата важна според мен разлика е, че при Windows 11 Home версията не ви позволява да създадете локален акаунт, докато при PRO това все още е възможно, ако изберете инсталация предназначена за работа или училище.

 

 

 

 

 Ако изберете инсталация предназначена за лична употреба, тогава пак ще ви се наложи първо да се логнете във вашия Microsoft акаутн, преди да може да създадете локален.

И докато сме още на темата за локалните акаунти, PRO версията ви дава достъп до така наречената Local User and Group Management, конзола.

 

 

 

 

Тя ви позволява да управлявате различните потребители на десктопа, да изтривате и махате акаутни, да сменяте пароли и т.н. Нещо, за което иначе би трябвало да прибегнете до командпромпта. 

Друга съществена разлика, която би била от значение за бизнес потребители е, че десктоп с Windows Home не може да бъде присъединен към така наречената “Активна директория”, която е решение за бизнес устройства конфигурирани така, че да имат достъп до общи ресурси.

 

 

 

 

 Това включва и липсата при Windows Home на приложението Group Policy Editor - инструмент използван от системните администратори в компаниите, за да конфигурират служебните компютри по определен начин.

 

 

 

 

Windows PRO позволява настройката на множество компютри във връзка с ъпдейтите на софтуера - кога и как да се случват, за да не възникват проблеми в неподходящ момент. Също така PRO версията ви дава достъп до групови каталози от Microsoft Store-а, ако примерно има фирмен акаунт поддържащ определени софтуери или игри.  Все неща, които не ви засягат, ако ще ползвате компютъра си за лична употреба.

 

Едно наистина полезно приложение вградено в Windows PRO се нарича Hyper-V.

 

 

 

 

 То ви позволява да създадете множество виртуални машини на компютъра ви, с които да експериментирате, да тествате различни операционни системи - например Linux или други версии на Windows, без това да засяга по някакъв начин основната ви операционна система. Hyper-V. Съществуват приложения от трети страни, като например  VMware Workstation Player, които биха ви позволили да създадете виртуална машина на вашия Windows Home десктоп.

Нещо, което обаче ми се струва дори още по-полезно е приложението Windows Sandbox, което присъства в PRO версията.

 

 

 

 

То е опростена форма на Hyper-V. Вместо обаче да трябва да правите цяла виртуална инсталация на друга операционна система, Sand Box, създава чисто копие на съществуващата и ви позволява да тествате например съмнителни приложения на компютъра си в изолирана, безопасна среда. В момента, в който затворите прозореца на Sandbox, никакви следи не остават на компютъра ви.  

Windows PRO предлага допълнителна сигурност, която може да е от значение за бизнес клиентите, но също и за хора ползващи компютъра си за лични цели. На първо място това е BitLocker.

 

 

 

 

 Чрез него може да енкриптирате системния драйв, както и всеки друг диск на компютъра си. Създава се код за достъп и никой друг не би могъл да има достъп до данните на дадения диск или устройство без този ключ, защото те са енкриптирани. Важно е да не си губите кода. BitLocker-a може да енкриптира, дори външно устройство като флашка или диск.

По принцип Windows предлага и друго отделно приложение за енкриптиране наречено  Device Encription и то е достъпно и за потребителите на Windows Home. Разликата е, че това приложение има значително по-малко опции и може да се използва само, за да енкриптирате цялото си устройство, а не отделни дискове.

Една от може би най-универсално полезните функции, която се поддържа от Windows PRO версията е възможността за Remote Desktop.

 

 

 

 

Тя ви позволява да имате достъп до ресурсите на друга машина, включително и ако никой не работи на нея в този момент. Windows Home ви позволява да използвате Remote Desktop като клиент, т.е. вие да сте този, който има достъп до външната машина, но не може да играе ролята на сървър, това трябва да е машина с Windows Pro. Home версията има доста полезна функция наречена Quick Assist, при която може да имате достъп до нечии друг компютър или да дадете такъв достъп до вашия, само че това не може да се случи автоматично, като при Remote Desktop, ами всеки път приемащия трябва да ви изпрати код за достъп, трябва да ви даде съгласие и т.н. 

Съществуват подобни приложения и на трети страни, като например познатият TeamViewer и AnyDesk. 

Ето това е пълния списък с различията между Windows Pro и Windows Home:

 Смятам, че с тази статия успяхме да разясним основните неща. Като цяло за повечето потребители не би имало съществена разлика. Ако планирате да си закупите лицензирана версия на Windows действително си заслужава повече да вземете Home ,защото е почти два пъти по-евтина. Ако много ви дотрябва някоя функция от PRO-версията, като възможността за Remote Desktop, виртуална машина, Sandbox или нещо такова съществуват алтернативни приложения от трети страни, които ще ви свършат работа. 

А пък, ако искате да сте винаги в крак с новостите в областта на хардуера и компютрите, не пропускайте новите статии в блога на Йон Компютърс.