Ултимативният десктоп заместител - ASUS ROG STRIX SCAR 17
Ултимативният десктоп заместител - ASUS ROG STRIX SCAR 17

Ултимативният десктоп заместител - ASUS ROG STRIX SCAR 17

Jun 26, 2023 Home , Андро влог

Здравейте, хора,

в последно време имах възможността да направя ревюта на няколко доста яки лаптопи, но днес ще имам удоволствието да ви представя най-мощния геймърски лаптоп, до който някога съм имал достъп – ASUS ROG STRIX SCAR 17.

 

 

 

 

Той притежава най-високия клас процесор и видео карта, става дума за Ryzen 9 7945HX и графична карта на Nvidia - RTX 4090. По-нагоре от това просто няма накъде да се отиде и ще бъде много интересно да видим как тази машина ще се представи и какви са нейните характерни особености. Лаптопа също притежава две по шестнадесет - общо 32GB DDR5 оперативна памет и 1TB NVMe SSD - поколение 4. 

Най-интересното е новият процесор на AMD от 7000-та серия мобилни процесори - Ryzen 9 7945HX.

 

 

 

 

По същество това е процесор с 16 физически ядра и 32 треда, направен по най-новата “Zen 4” архитектура на AMD, с 5 нанометрова  технология на ядрата и 6 нанометрова технология на останалата част от чипа. Логично, понеже е лаптопски процесор, базовата му честота е относително ниска – 2.5GHz, но буустовата може да достигне до забележителните 5.4GHz, което си е впечатляващо дори за десктоп процесор. 

TDP -то на процесора варира между 55 и 65W. Това не е малко имайки предвид, че много от десктоп процесорите на AMD са едва 65W TDP. Интересно ще бъде да видим температурите, които ще поддържа при това положение. 

Накрая, но не по-значение процесора има вградена RADEON 610M графика. Но защо ще попитате, нали лаптопа има външна Nvidia RTX 4090 видео карта? Причината да имаме сравнително хубава вградена графика е с цел пестене на енергия. За повечето задачи не е необходимо използването на супер мощната графична карта и лаптопа автоматично превключва между двете, когато е необходимо. От контрол панела може да зададете настройката да е на “Optimus”, което ще рече да се използва само вградената видео карта или другата опция “Nvidia GPU Only”, за да стои включена само тази на Nvidia. 

 

 

 

 

Самата външна видео карта RTX 4090 идва с 16GB видео памет. Което е по-малко от десктоп версията идваща с цели 24GB памет, но това е част от цената, която плащаме в името на мобилността. 

Преди да преминем към тестовете и бенчмарковете на машината, нека кажем няколко неща за нейния външен вид и характеристики. Лаптопа има подчертано геймърски макар и сравнително консервативен дизайн. Издържан е в черен цвят, имаме изключително удобна клавиатура с индивидуална RGB подсветка на всеки бутон.

 

 

 

 

 Има и подсветка в предната част на корпуса на самия лаптоп. Общо подсветките могат да се контролират от познатия за Асус софтуер - Aura Sync и можете както да избирате измежду различните режими на светене, така и да задавате индивидуален цвят на избрани от вас бутони. В задната част има светещо лого на ROG STRIX.

 

 

 

 

Въпреки това, дизайнът на машината е доста консервативен и ако изключите всичките светещи елементи той спокойно може да заблуди непознатото око и да мине за нормален офис компютър. 

Няколко думи за нещо, което е централен въпрос за всеки високо-производителен лаптоп - консумация на енергия и температури. Вече донякъде засегнахме този въпрос, спирайки се на процесора. Според собствените материали на Asus машината може да има комбинирано TDP от до 240W, като видео картата достига 175W, а процесора може до 65W, но обичайно стои на 55W.

 

 

 

 

Това, което аз наблюдавах при тестовете на множество игри е, че видео картата често пъти, дори надвишава макар и моментно 175W. Процесорът от своя страна в голяма част от времето стои в рамките на четиридесетте и рядко надвишава 50W. 

При това положение очаквано е обърнато голямо внимание на охлаждането.

 

 

 

 

Включително и имаме допълнителни горни вентилационни отвори за засмукване на свеж въздух в допълнение с долните.

 

 

 

 

Горещия въздух се отвежда от обичаните задни и странични отвори.

 

 

 

 

Въпреки всичко обаче не очаквайте лаптопа да стои хладен. Особено процесорът поддържа постоянна температура от около 92-95°С по време на игри. Видео-картата е малко по-хладна и въпреки, че са натоварва на 100% стои на между 77 и в редки случаи до 80°С. При това положение технологичното постижение на охлаждащата система е, че успява да се справи с цялата тази топлина и да не позволи компонентите да прегреят.

Всичко това не бива да ни изненадва, все пак говорим за Ryzen 9 от последната 7000-на серия на AMD. Тези от вас, които помнят ревюто на десктопската версия Ryzen 9 7950X помнят, че по спецификации, за него беше нормално да поддържа 95°С при натоварване и това се считаше според производителите за напълно нормално. Така че тук имаме горе-долу същото положение. 

Екранът на лаптопа е 17 инчов, 240Hz, 2К дисплей поддържащ G-Sync.

 

 

 

 

Учудващо от дясната страна няма никакви USB портове.

 

 

 

 

От лявата страна имаме два USB 3,2 Type A портове и комбинирана букса за аудио. 

 

 

 

 

В задната част става малко по-интересно. Има буксата за захранване, букса за лан кабел и HDMI 2,1. Виждат се два USB Tipe-C порта, които обаче поддържат доста интересни функции.

 

 

 

 

И двата са с Dysplay port 1,4 поддръжка, а един от тях има Power Delivery 3,0. тоест може да се използва и за захранване чрез докинг станция. 

Може би единствената ми критика е, че все пак щях да съм благодарен на поне 2 традиционни USB порта от дясната страна на лаптопа. В момента както е при включена мишка и клавиатура от ляво, нямате място да сложите една флашка, без да махате нещо. Вероятно всичко това е направено с идеята, че повечето хора ще ползват този лаптоп, като десктоп заместител с докинг станция и тогава няма да ви липсват USB-та, а и вече се продават много флашки с Type-C. 

Ако включите външен монитор, както аз направих, може да очаквате поддръжка на 120Hz на 4К и 60Hz на 8К резолюция. 240-те херца може да ги изпитате само на собствения дисплей на лаптопа или друг 2К монитор. 

Като лек щрих в дизайна на лаптопа ще отбележа звуковият ефект и изписването на логото на ROG STRIX при включване на компютъра както и премигването на клавиатурата при включване и изключване. 

 

 

 

 

Няколко думи за звука. Говорителите на лаптопа са едни от най-добрите, които съм имал възможността да тествам. Звука идва от долу и създава усещането за пространственост. Самите колонки имат дълбочина ма тоновете, която рядко се среща в толкова малки размери. 

 

 

 

 

Машината притежава задвижван от изкуствен интелект двупосочен noise-canceling работещ на ниво процесор. По този начин може да отстраните шума както от собствения си микрофон, така и от този на хората, с които сте в разговор. Фактът, че за това се грижи процесорът на Ryzen освобождава така необходимия ресурс на видео картата, която може да се грижи за максималния FPS в игрите. 

След всичко до тук казано, нека сега да видим как машината се справи с игрите и бенчмарковете. Първото, което ни интересува е тест на процесора със Cinebench R23.

 

 

 

 

 Съвсем логично на Multi-core направо разцепихме с резултат от 32 507 точки. Нека ви дам сравнение, флагманският десктоп процесор Ryzen 7950X на същия тест постигна около 38 400. Почти няма процесор, включително от най-новите десктоп версии, които да правят над 30 000 точки. Например 7900Х, когато го тествах преди време постигна около 29 400. 

С две думи тук си говорим за изключително представяне на Multi-core дори в сравнение с най-добрите десктоп еквиваленти. 

На Single-core постигнахме 1894 точки, което също е много добър резултат. Десктоп версиите на Ryzen 9 обикновено постигат малко над 2000.

Как проведох гейминг тестовете? Тъй като лаптопа ни е най-висок клас от типа Desktop Replacement - заместител на настолния компютър – приемам, че много от потребителите биха го ползвали с външен монитор. И този монитор по избор на потребителя може да бъде както 4К, така и 2К, а в някои случаи дори FULL HD. Ето защо направих тестове и на трите резолюции, за да видим как този хардуер би се представил. 


Започваме разбира се с бързата Е-спорт игра CS:GO. Може да видите резултатите за среден FPS на трите резолюции при максимални настройки.

 

 

 

 

Даже на 4К имаме над 300 средни кадри за секунда, които дори са повече от колкото ни е необходимо, защото казахме, че изходящия сигнал може да поддържа 120Hz на тази резолюция. 

 

Послушах тези от вас, които искаха да включим играта The Last of Us в тестовете. Ето как го направих. Поставих настройките на Ultra Preset, след което изчаках около половин час, за да се оптимизират всички шейдъри. Самата игра няма собствен бенчмарк, така че използвах нивото с двора на университета, за да бенчмаркна.

 

 

 

 

 Резултатите - 55 средни кадри за секунда на  4К. 83 на 2К и 101 на FULL HD. Имайте предвид, че The Last of US стана печално известна с това, колко тежка е РС версията и как върви с нисък FPS дори на зверски машини, така че това, което виждаме е един очакван резултат. На тази игра достигнахме и до най-високата температура на видеокартата над 80°С. 

 

Следващата игра, която тествах беше Shadow of the Tomb Raider. На максимален присет, тествах, както с така и без Ray Tracing на сенките.

 

 

 

 

 Виждате на 4К с Ray Tracing, което е най-тежкият вариант все пак поддържаме над 60 средни FPS. Навсякъде другаде имаме над 100. 

Тествах Forza Horizon 5, както подобава на EXTREME присет. Отново - на всички резолюции имаме над 100 средни кадри. 

 

 

 

 

Следващата сложна за тестване игра е Cyberpunk 2077. Тук имаме Ultra присет, както и Ray Tracing Ultra присет. Също така задължително на всички тестове изключвам DLSS и Fidelity FX. 

 

 

 

 

Може да видите резултата. Тегаво е на 4К, дори без Ray Tracing сме под 50 кадъра. 

Вече на 2К Ultra имаме над 100 средни, но при включване на Ray Tracing нещата отново умират с 44 средни кадри за секунда. И на HD имаме над 140 при Ultra присетът и 71 с включване на Ray Tracing. 

Cyberpunk също е и играта, където достигнахме една от най-високите енергийни консумации на видео картатра - може да видите над 175W.

Една от любимите ми игри - Horizon Zero Dawn се представи отлично при Ultimate Quality присет.

 

 

 

 

На 4К имаме 95 средни кадри за секунда, което е супер. На 2К вече отиваме на над 150 и на FULL HD изкарахме 175 средни кадри за секунда. 

И като за финал ще ви покажа резултатите на Fortnite - competitive настройки. Машината ни се справи постигайки 268 средни кадри на 4К, 337 на 2К и 356 на Full HD. 

 

 

 

 

По всичко изглежда, че тази машинка може наистина да бъде заместител на геймърски лаптоп, ако малките размери и преносимостта са ви приоритет. Както виждате спокойно може да се справите с всяка една задача, с която геймърското РС може да сблъска. 

 

 

 

 

Други модели на тази серия лаптопи може да видите тук:

 

 

 

 

А пък ако вие се сблъскате трудности с вашите компютри или имате въпроси за хардуера и геймърската периферия, не забравяйте да посетите блога на Йон Компютърс, където е пълно с ревюта и полезни съвети.