Сглобявам компютърът мечта
Здравейте, хора,
днес ще ви покажа, как сглобих едно от най-яките РС-та, които съм правил в този канал. То включва два основни компонента, за които след малко ще говорим, които до момента нямах възможността да тествам.
Започвам с първия интересен компонент от това РС – процесорът на AMD - Ryzen 7 7800X3D.
Това е един от актуалните претенденти за титлата най-добър геймърски процесор. От страна на AMD имахме възможността, преди около два месеца, да тестваме техния върхов процесор Ryzen 9 7950X3D. Днешният 7800X3D макар да има с осем физически ядра по-малко, малко по-малко кеш и теоретично по-нисък максимален бууст, дава практически същите резултати в игрите. Неговата по-поносима цена го прави идеален избор за геймърски компютър от висок клас.
И другият най-важен компонент за една геймърска конфигурация, това разбира се е видео картата. Щастлив съм, че днес ще имаме възможността да инсталираме, а другата седмица да ви покажа тестовете с видео картата Nvidia RTX 4080 с 16GB GDDR6X памет.
От последното поколение на Nvidia, тази карта отстъпва единствено на RTX 4090, ще бъде интересно да видим как ще се представи, а също и днес някои особености свързани с инсталацията на това ново поколение карти.
Преди това обаче… имаме нужда от дъно. То е на производителя MSI модел MAG B650 Tomahawk WiFi.
Както може да видите дъното разполага с добри охлаждания на VRM-ите,
имаме си предварително инсталирана задна пластина, което е характерно за високия клас дъна,
както и метално подсилване на слота за видео картата. Имаме охлаждане на двата слота за NVMe SSD-та и разбира се четири слота за DDR5 памет. Както се подразбира от името, дъното има собствени Wi-fi антени.
Показвам как инсталирам нашия процесор.
Най-новото поколение процесори на AMD са с Land Grid Array (LGA) и сега вече няма нужда да се притеснявате да не изкривите пинчетата на процесора, а трябва да се притеснявате да не изкривите пинчетата в AM5 сокета на дъното.
Затваряме шината, която сега напомня на начина, по който десетилетия наред сме свикнали да виждаме, че се затварят процесорите на Intel.
Време е да ви покажа как поставих нашето NVMe SSD. То е на производителя XPG модел GAMMIX S70 BLADE с обем от 1TB.
Разбира се, това е PCIe 4.0 SSD, което ще може да се възползва от скоростите - четене 7400MB/sec и запис 5500MB/sec, предлагани от дъното и процесора. Премахвам охлаждането поставям SSD то в М.2 слота и връщам обратно пластината.
Оперативната памет за днешната конфигурация също е на XPG. Две по 16GB DDR 5 памет поддържаща до 5200Mhz. Консултирам се с упътването на дъното, как е правилния начин да се инсталира паметта. Не съм изненадан, правилните слотове при две плочки памет са А2 и В2. Това се прави с цел да може да ползваме дуъл ченъла.
Тъй като днес ще сме с водно охлаждане, за момента няма какво повече да правим на дъното, така че е време да ви покажа най-новата и подобрена версия на един от култовите модели кутии на Fractal Design това е Meshify версия 2, Compact Light.
Както се подразбира от името, кутията има сравнително компактни размери, но същевременно поддържа Mini-ATX, Micro-ATX и АТХ размери на дъната. Тоест почти всички размери, единствено Extended ATX най-вероятно няма да може да се смести. Кутията има подобрения в сравнение с по-стари модели, например тази вратичка на предната решетка, която дава достъп до вентилаторите и позволява лесно почистване от прах, без да трябва да откачате целия преден панел.
Лесно и без нужда от инструменти се отключват двата странични панела. Те имат кликащи механизми и дори не използват винтове. В горната част са поставили класически магнитен филтър, а долу сериозен мрежест филтър, който е на характерната и за други модели на Fractal Design релсова система за поставяне и премахване на филтъра. Всичко това, разбира се, е направено с цел по-лесно почистване.
Отвътре имаме гумирани входове за кабели. Кутията идва с четири 120 милиметрови Addressable- RGB вентилатори, което е много приятно, защото ви решава проблема с охлаждането и естетиката на билда.
Поставям дъното в кутията и го затягам.
Връзвам кабелите на кутията, включително и навързвам Addressable RGB вентилаторите и ги включвам към единствения хедър, с който дъното разполага. Има по принцип опция да ги свържем и към контролера на кутията.
Човек се учи, докато е жив и това е вярно и за мен. Макар че имам доста голям опит със сглобяването на конфигурации винаги има, как да се оптимизира процеса. Така че днес ще подходя по най-рационалния начин, като инсталирам захранването и свържа всички кабели преди да премина към водното охлаждане. Което значително улеснява работата. Това мое откритие дойде от горчивия ми опит с последните няколко билда, където аз бързах да инсталирам първо водното охлаждане, понеже нали то е най-интересното нещо. После обаче ви затваря достъпа и е изключително трудно да сложите осем пиновия кабел за захранване на процесора намиращ се ето тук. В нашия случай, както може би виждате даже има два осем пинови накрайника.
Захранването ви е познато, това е модлулно 850 ватово захранване на Seasonic. Тук може да ме видите как поставям два осем пинови кабела за процесора, два PCI кабела за видео картата също осем пинови и един Sata захранващ кабел за кутията. Това, което пропуснах е, че видео картата ни всъщност има нужда от три PCI кабела, третия ще си го добавя в последствие. Не е толкова важно.
Поради компактния размер на кутията, захранването не може да се пъхне по обичайния начин. Трябва да се отвинти тази пластина, да се завинти на захранващия блок и след това да се придвижи навътре и да се завинти.
Сега след като съм инсталирал захранването, може да видите колко лесен е достъпа до осем пиновите конектори на дъното, които вече съм ги свързал. Свързал съм и 24 пиновия конектор на дъното.
Вече спокойно мога да се заема с инсталация на охлаждането. То е на производителя MSI, от MAG серията също като дъното, модел CORELIQUID 240R V2.
Първоначално монтирам вентилаторите.
Важно е да ги сложа в такава ориентация, че да издухват въздуха навън от кутията. Също така предварително премислям, как да ги сложа, така че кабелите да се озоват в най-удобната позиция. Вентилаторите имат по два снопа кабели, едните са за самите вентилатори, другите са за RGB подсветката и те се свързват отделно.
Монтирам радиатора.
Първо завинтвам двете противоположни по диагонал винтчета. Сега когато радиаторът е закрепен, останалото е лесно. Общо използвам осем специално предназначени винтчета за да закрепя радиатора.
Поставям правилната пластина за AM5 и АM4 сокетите на AMD.
Следващата стъпка - трябва да се завинтят тези специални ушички, които ще се закрепят за пластмасовите пластини на дъното, но не трябва да ги затягаме още, а да стоят отпуснато, за да може да се наместят.
Махам предпазното фолио на контактната повърхност.
Нанасям термо паста върху процесора и монтирам водния блок.
Притягам винтовете, за да се опънат ушичките, които държат охладителя и да го притиснат към процесора.
Време е най-сетне да видим видео картата RTX 4080.
Тя също като дъното и охлаждането е в изпълнение на MSI. Модел Supreme X. Картата има гигантски размери. Спокойно може да кажем, че заема четири слота. Охладителят е почти изцяло от метал с три вентилатора.
Това, което е от най-голямо значение и отличава картата от всички, с които до сега съм се сблъсквал, е най-новият дванадесет пинов 12–pin конектор за захранване на Nvidia.
Този конектор позволява много по-голям ток от единичен кабел, но отнесе големи критики, заради случаи на стопени кабели. Така че трябва много да се внимава при инсталацията.
В комплекта идва този троен сплитер.
От едната страна е дванадесет пиновия конектор, от другата са три обикновени осем пинови.
Основното изискване за безопасност е много добре да вкараме кабела в конектора. Беше установено, че причина за стопяванията са непълното набутване на кабела, при което пиновете влизат в контакт с по-малка част от повърхността си.
Това увеличава съпротивлението при максимални натоварвания и от там се стига до високи температури и стопяване както на кабела така и на буксата на самата видео карта.
Друго важно за тези кабели е, че производителите съветват да не махате и слагате тези кабели повече от 30 пъти на кабел. След това рискът от прегряване и стопяване става сериозен. Така че съвета ми е след като веднъж сте сложили този адаптер, ако се налага да вадите видео картата, например при дълбоко почистване или ако си сменяте кутията или по какъвто и да е друг повод, откачайте кабелите на захранването от адаптера, а не адаптера от самата видео карта. По този начин вие му осигурявате по-дълъг живот.
След всичко това е време да монтираме самата видео карта. Налага се да освободя три слота. Самата карта за щастие се смести без проблеми в кутията. Свързвам кабелите на захранването към адаптера, това не ме затруднява особено.
И ето може да видите финалния вид на нашата страхотна конфигурация. Когато я включвам за тестовия буут тя грейва с всички тези светещи вентилатори, включително и на водното охлаждане.
Самият воден блок има светещо лого на MSI.
Видео картата изглежда има някаква бяла подсветка.
Изобщо естетически това е една страхотно изглеждаща конфигурация, напълно отговаряща на невероятните възможности, с които ще се запознаем следващата седмица, така че не пропускайте.
Не пропускайте също да следите редовно блогът на Йон Компютърс за още полезни съвети и ревюта в областта на хардуера и геймърската периферия.