Ревю на екшън камера Garmin VIRB Ultra 30 - част 2
Автор: AndroVlog
Камерата не идва с дистанционно управление, но това не е необходимо. Тя може да отговаря на гласови команди. Освен това чрез мобилното приложение VIRB Mobile имате пълен контрол над настройките на камерата live preview, докато снимате и дори възможности за видео-монтаж след това.
Свързването може да се осъществи, чрез Wi-fi или bluetooth. Aко притежавате някои от другите продукти на Garming например часовниците Fenix 3, можете да контролирате камерата и чрез тях.
С помощта на Wi-fi можете да свържете камерата с рутера на домашния Ви интернет и да я използвате за live-stream в YouTube. Колегите от Йон Компютърс дори успяха да измислят начин камерата да се използва за стрийм чрез OBS във фейсбук. Подробно за това може да прочетете в статията.
Няколко думи за режимите на снимане. Най-популярният формат 1080р с 60 кадъра за секунда Ви позволява да правите уникални кадри възползвайки се от триточковото стабилизиране на картината. Отделно от това можете да снимате Slow motion използвайки режима 1080р при 120 кадъра в секунда. Ако желаете да снимате дори с още по-висок фреймрейт, можете да използвате режима с по-ниска резолюция 720р при 240к.с. Отделно от това камерата може да снима реално 4К като поддържа 30 fps, което е минимума за използваемо видео. Вашите кадри се запазват на микро SD карта, като се поддържат обеми до 128 GB. Задължително обаче изберете бърза карта с трансфер на данните поне 90МВ/s, особено ако планирате да снимате 4К.
Екшън камерите са известни с техните широкоъгълни обективи и ефекта на “рибешкото око”, който обаче може да бъде коригиран в специален режим.
За накрая обаче оставям това, което прави камерата на Garmin наистина уникално устройство. Тя представлява съчетание между камера и добре известната GPS система за навигация на Garmin. VIRB Ultra 30 притежава вграден GPS както и други сензори, обединени в системата G-Metrix. Докато снимате с нея, в отделна папка се запазват G-Metrix лог файлове, съдържащи данни за Вашите GPS координати, трасе, надморска височина, скорост, ускорение и т.н. Всичко това може да бъде използвано, чрез безплатната програма за видео-монтаж VIRB Edit, където тези данни могат да бъдат включени под формата на диаграми във Вашето видео.
Например може да покажете мартшрута и скоростта си по време на разходката ми в парка с колелото, има разнообразие от различни по дизайн циферблати.
Приложенията на G-Metrix данните са практически неограничени, като се добави и възможността чрез bluetooth или WiFi да се свързват различни други устройства. Ако притежавате някои от продуктите на Garmin например часовниците, които отчитат пулса Ви, това също се запазва в G-Metrix логовете и може да се покаже във видеото. Съществува дори възможността да свържете камерата с бордовия компютър на автомобила си и да черпите от там данни за оборотите, температурата, скоростта и др.
Всичко това Ви дава огромни възможности с едно устройство, което можете да пъхнете в джоба си, да създавате видеоклипове, които доскоро бяха по силите само на високобюджетни телевизии като Eurosport или National Geographic.
Едно от нещата, които трябва да имате предвид обаче, ползвайки всички тези функции е животът на батерията. Особено при включен GPS, камерата може да работи около 30 мин. На теория, ако изключите всички екстри и използвате само камерата снимайки FULL HD тя трябва да изкара два часа и 15 мин. Така обаче губите по-голямата част от функционалността ѝ. Ето защо, ако възнамерявате да снимате сред природата за по-продължително време е добре да се запасите с поне още една резервна батерия.