Колко мощно е най–бързото PC което съм сглобявал някога
Колко мощно е най–бързото PC което съм сглобявал някога

Колко мощно е най–бързото PC което съм сглобявал някога

Apr 01, 2023 Home , Андро влог

Здравейте хора,

миналата седмица сглобих това, което без съмнение е най-мощното геймърско РС, което съм сглобявал някога . То включваше най-новия върхов процесор на AMD - Ryzen 9 7950X3D, който се отличава от 7950Х по добавената 3D-V Cash, за която се предполага, че му дава предимство в игрите. ВИЖ ТУК

 

 

 

 

До колко това е така, ще разберем днес, защото всъщност имаме на разположение и двата шестнадесет ядрени процесора и ще можем да направим пряка съпоставка, като за целта ще използваме и най-мощната видеокарта на AMD към този момент - това е Radeon RX 7900XTX. ВИЖ ТУК

 

 

 

 

За днешната статия  проведох наистина много тестове, понеже искаме да покажем две различни неща и те изискват фундаментално различен принцип на тестването. 

От една страна това е най-мощното РС, което съм сглобявал някога и е интересно само по-себе си да видим как тази конфигурация би се справила с игрите и тестовете на максимални настройки и на трите резолюции. Това обаче е повече предизвикателство за видео картата, а процесорът е важно просто да е достатъчно мощен, за да не я спъва. Когато искаме да направим сравнение между два процесора, тогава начина е като тестваме само на Full HD и то на минимални настройки. Тогава нашата видео карта ще рендърне максимален брой кадри, с които процесорът ще трябва да се справи и поне на теория по-бавния би трябвало да даде по-нисък резултат. 

Днес ще покажем и двете - тестове на максимални настройки, а също и на някои игри Full HD резолюция с минимални настройки. Ще видим какви ще са резултатите и дали ще има съществена разлика между Ryzen 7950X3D и 7950Х.

Като специален бонус в края на статията ще ви разкрия подробности за това, какво можем да очакваме от процесора с може би най-доброто съотношение цена-качество, за гейминг, говоря за Ryzen 7 7800X3D, който излиза на 6-ти Април, т.е. след по-малко от една седмица.

 

А сега припомням, че разликата между двата процесора е свързана с внимателно балансиране на плюсове и минуси. От една страна добавянето на 3D-V Cash би трябвало да помогне в игрите. От друга при новия процесор имаме намалена базова честота, намалена мощност от 170W на 120W  и намалена максимална температура от 95°С при оригиналния 7950Х на 89°С. 

 

 

 

 

На Cinebench R23 тези разлики веднага си проличаха, като на Multi-core теста новият процесор изкара 35722 точки - близо 36 хиляди, докато по-старият вдига малко над 38 хиляди точки. Около 2500 точки разлика на Multi-core теста. Отново - намалената максимална мощност, температура и честота си казват думата.

 

 

 

 

От друга страна процесорът никога не вдигна над 85°С, така че за всички от вас, които се притесняваха преди, че 95° е твърде много предполагам, че 7950X3D ще ви бъде доста по-комфортен.

На Single-core особено голям разлика не се получи - новият процесор изкара 2014 точки, докато 3D варианта постигна с една идея повече 2018. Имайте предвид, че всеки резултат над 2000 на Cinebench е страшно силен и на пръсти се броят процесорите, които могат да го постигнат. 

 

Сега обаче продължаваме с тестовете, където 3D варианта на процесора би трябвало да заблести - игрите. 

На CS:GO тествах и на трите резолюции, само че на минимални настройки, за да може да получим повече фреймове. Ето какви бяха резултатите:

 

 

 

 

 С по-светъл цвят може да видите постижението на X-3D процесора и на трите резолюции. Обратно на очакваното, тъкмо на 4К имахме най-голяма разлика в полза на по-новия. На Full HD тя е доста минимална, а на 2К тя даже е в полза на не-3D процесора, макар че разликата е толкова малка, че е в рамките на статистическата грешка. Като цяло обаче говорим за между 600 и 900 кадри за секунда, това са невероятни резултати, ако се замислите.

 

Следващата игра, която също тествах на минимални настройки беше Fortnite. Само зрителната дистанция беше на максимум.

 

 

 

 

 Както може би вече забелязвате тук има ясно изразено преимущество при 3Д процесора, което е видимо и на трите резолюции. На 4К разликата е най-малка, защото там най-много се натоварва видео картата, докато на 2К и FHD вече виждаме по-сериозна разлика, тъй като там вече опираме до процесорите.

Продължаваме с шутърите, следващата игра е Call of Duty: MW2 от 2022-ра. Тъй като това е трипъл А заглавие реших, че ще е интересно да видим резултати на Ultra настройки и на трите резолюции и на минимални настройки само на Full HD.

 

 

 

 

Тук се получиха интересни резултати, като на всички резолюции и настройки 3Д процесора се справи по-добре с изключение на 2К където 7950Х има леко предимство. По-трудно обяснимо беше защо с по-стария процесор, получих по-нисък среден FPS= на FUll HD в сравнение с 2К. Проведох тестовете няколко пъти, за да съм сигурен дали не е някаква грешка, но в крайна смета резултатите се потвърдиха.

Друга Трипъл “А” игра, която тествах в четирите варианта беше Forza Horizon 5. Виждаме навсякъде 7950X3D има леко преимущество, като на Full HD Very Low присет имаме най-ясно изразена разлика. 

 

 

 

 

По същия начин подходих и при играта Horizon Zero Dawn.

 

 

 

 

Може да видите резултатите на трите резолюции на Ultimate Quality присета, с минимално преимущество на 7950X3D,  четвъртия тест на минимален присет резолюция Full HD, където двата процесора също са се представили доста близко, но все пак разликата в полза на X3D е малко по-видима. 

 

Сега идва време за малко по-особените тестове, първият, от които е GTA V. Тази игра има естествен лимит на кадрите за секунда, който е 187,5. За съжаление на Full HD резолюция на моменти този лимит се достига, което компрометира резултатите и те не са толкова показателни. Все пак ще представя това, което получих, за да имате представа как върви играта на този уникален хардуер. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Това са и трите резолюции, настройките са на максимум, включително и Anti-aliasing-ът. В противен случай лимита се достига още на 4К. Както може да видите резултатите са очаквани и са много близки. Навсякъде се наблюдава леко преимущество на X3D процесора. 

 

Следващата игра, която ще тестваме е Shadow of the Tomb Raider. Там нещата стават още по-сложни, защото в комбинация вкарваме и тестове с и без Ray Tracing.

 

 

 

 

 Може да видите резултатите от тестовете на различните резолюции и настройки. Прави впечатление, че отново навсякъде X3D процесора има малко предимство макар и не супер осезателно.

Тестът на Cyberpunk 2077-ма е също нещо подобно. Имаме шест теста по два за всяка резолюция на Ultra присет с и без Ray Tracing.

 

 

 

 

Също така държа да отбележа, че за по-достоверни резултати съм премахнал Fideliti FX настройката, с чиято помощ по принцип биха се изкарали по-високи резултати. Резултатите са горе-долу закономерни, като виждаме Ryzen 7950X3D има минимално преимущество с изключение на 4К с включен Ray Tracing. Там поради някаква причина 7950Х - не 3D версията изкарваше почти двойно по-голям среден FPS. Повторих няколко пъти този тест за да съм сигурен, понеже първоначалното ми предположение беше, че съм забравил Fideliti FX-а включен, но не  всеки път се получаваха сходни резултати. 

 

Преди да обобщим резултатите време е за обещаната информация за предстоящия Ryzen 7 7800X3D. Той ще бъде класически осем ядрен процесор с 16 треда. Много тестъри и създатели на съдържание използваха достъпа си до по-високия клас Ryzen 9 7950X3D, за да симулират и от там да добият представа за бъдещето представяне на 7800X3D и аз на свой ред направих същото нещо. Как се прави това ще попитате. С помощта на приложението Ryzen Master може да влезете в настройките на процесора и да изключите едното от двете CCD-та, по-конкретно второто, защото на него нямаме 3D-V кеш.

 

 

 

 

 По този начин изключваме половината ядра и получаваме точно осем ядрен процесор с шестнадесет треда, който има същата базова тактова честота и вероятно същата буустова, както предстоящият 7800X3D. Отделих времето да направя всички тестове, които ви показах до момента по този начин. Няма да ви представям официално никакви цифри, защото все пак това е едно предположение и ще оставя това за след няколко седмици, когато ще имам достъп до новия процесор и официално ще го тествам. Ще кажа само, че резултатите бяха в общи линии идентични в гейминг тестовете с тези на 7950X3D. Това ако действително е случая с реалния процесор ще е много добре, защото ако ви интересува само гейминга, ще получите същия пърформънс на една значително по-ниска цена и това ще превърне 7800X3D в най-изгодния и де факто най-препоръчваният геймърски процесор. 

 

Иначе, между двата процесора Ryzen 9 7950X и 7950X3D на мен лично ми е трудно да определя кой бих избрал или препоръчал.

 

 

 

 

От една страна преимуществото в игрите, което получаваме от X3D версията не е чак толкова забележително, а губим част от общата производителност на процесора, заради намалената мощност. От друга страна преди няколко месеца в ревюто ми на 7950Х ви препоръчах и ви показах как сами да намалим мощността на процесора с цел да държи по-ниски температури. Накрая идва и въпроса за цената - Ryzen 7950X3D е с дори още по-висока цена от не 3D варианта, който също не е евтин. Вероятно след няколко седмици като мога да тествам 7800X3D, той ще се окаже крайният победител, като представяне и като цена.

А до тогава не забравяйте да следите редовно блогът на Йон Компютърс, за да не пропускате важни новости в областта на компютърния хардуер.