Сглобявам PC с най–бързия геймърски процесор Ryzen 9 7950X3D
В края на миналата година с гордост пуснах статия озаглавена “Най-мощното РС което съм сглобявал някога”. Тогава то включваше върховия процесор от най-новата серия на АМД – RYZEN 9 7950X и върховата видео карта на Radeon RX 7900XTX.
Днес ще сглобим РС, което е дори още по-мощно, що се отнася до гейминг, защото ще използваме най-бързия процесор за гейминг в света в момента. От AMD започнаха да пускат версии на процесорите от 7000-та серия само, че с прословутата 3D-V кеш, която прави процесорите много по-оптимизирани за гейминг. Първите анонсирани процесори бяха Ryzen 9 7950X3D виж тук , Ryzen 9 7900X3D виж тук и Ryzen 7 7800X3D. Първите два бяха пуснати на пазара на 28-ми февруари, докато за идващия на по-разумна цена Ryzen 7800X3D ще трябва да почакаме до 6-ти април, когато е официално обявената премиерна дата.
Това, с което ще работим днес е върховият модел Ryzen 9 7950X3D - известен като най-бързия процесор за гейминг в момента.
Също като не 3D варианта, той има 16 физически и 32 логически ядра. Може да достигне до същата максимална буустова честота на единично ядро от 5.7 GHz. Общата базова тактова честота е малко по-ниска 4.2GHz в сравнение с 4.5 GHz при оригиналния 7950Х. TDP-то също е намалено на 120W от първоначалните 170W. Всички 3D версии също така са единствените Ryzen процесори заключени за овърклок.
Това са част от ограниченията, които се налагат в името на това да имаме допълнителна кеш памет. Тя е и предимството на този процесор виждаме L3 кеша е 128МВ в сравнение с оригиналните 64, откъдето идва и голямото предимство в игрите. Интересно е да се отбележи, че от АМД са приложили така наречения асиметричен чиплет дизайн, като само едното от двете CCD-та на процесора има интегрирана 3D-V кеш памет, докато другото си е нормално. CCD означава Core complex Die или това са двете секции, на които процесорът е разделен.
Асиметричният дизайн позволява процесора да се възползва от предимствата на 3D-кеша, като едновременно може да достига до същата максимална тактова честота на другото CCD.
Днес ще сглобим конфигурация от най-висок клас, като целта е другата седмица да я използваме като тестова платформа, на която да сравним до колко Ryzen 7900X3D е по-добър в игрите в сравнение със стандартния 7900Х процесор - имаме и двата на разположение.
Една част от компонентите са ви познати, защото са част от ревюърския кит на AMD, но другите са съвсем нови и ще ни помогнат да създадем една наистина уникална конфигурация.
Започваме с дъното Gigabyte X670E Aorus Master. Отварям шината и поставям най-новия процесор Ryzen 7900X3D.
Затваряме шината по познатия начин и е време да поставим нашия набор от две по 16GB DDR5 оперативна памет работеща на 6000MHz, модел G.Skill Trident Z NEO. Поставям оперативната памет в слотовете A2 и В2.
SSD-то за днешният билд е разбира се NVMe Gen 4. с обем от 1ТВ, скорост на четене достигаща до 7400 MB/S и скорост на запис до 5500 МB/S, моделът е Adata 1TB S70 BLADE M.2 2280 PCI - AGAMMIXS70B-1T-CS
След като съм поставил процесора, оперативната памет и SSD-то идва ред на нашето охлаждане, което този път за разнообразие ще бъде въздушно. Най-висок клас Noctua NH-D15 Chromax Black.
To притежава два масивни радиатора и два 150 милиметрови вентилатора. Единият, от които е се разполага между двата радиатора, а другият от външната страна. Не знам дали добивате представа от тези кадри колко масивен е този охладител, може да го сравните с размера на ръката ми.
Както знаем AMD-дъната си идват със собствена метална пластина отзад, така че единствено е нужно да сложим тези четири дистанционни втулки и да прикрепим идващите в комплекта специални планки.
След като сме ги завинтили здраво, е време да сложим термопаста на процесора ни.
Има най-различни теории за това, как е най-добре да се поставя пастата, аз лично предпочитам да си я размажа със шпатула, така съм сигурен, че ще се разпредели по цялата повърхност на процесора. От тук на сетне поставянето на самия радиатор е относително просто.
Наместваме го спрямо двете стърчащи шпилки и завинтваме внимателно винтовете. Първоначално единия го завинтваме леко, после захващаме и втория и накрая ги затягаме до край. Може да видите как изглежда вече поставения радиатор.
Ще трябва да ориентираме вентилаторите по такъв начин, че да изхвърлят въздуха в посока задната част на кутията. Монтирах двата вентилатора.
В комплекта имаме сплитер, така че двата вентилатора да могат да бъдат свързани към един единствен конектор. В случая обаче дъното ни разполага със CPU FAN и CPU FAN Optional конектори, което позволява всеки един вентилатор да бъде свързан независимо.
Време е да ви представя наистина интересната кутия, която съм избрал за днешния билд. В контраст с малко нестандартния фон, на който сглобяваме днес, кутията е бяла на цвят и бих казал, че е една от най-красивите, които съм виждал.
Това е Fractal Design TORRENT COMPACT WHITE TGC - FD-C-TOR1C-03. Тя има масивна предна решетка осигуряваща отличен въздушен поток. Предния панел е изнесен отгоре, харесва ми красивия масивен бутон за включване.
За нея могат да се кажат много интересни неща започвайки със специалния горен капак, разкриващ секцията за монтаж на захранване и хард диск, ако имаме такъв.
Страничните панели се отварят изключително лесно. Ако премахнем предната решетка пред нас се разкриват два внушителни 180 милиметрови вентилатори заемащи цялата предна повърхност.
Предната решетка има премахващ се филтър, разполагаме и с долен премахващ се филтър, който покрива вентилационните отвори, където евентуално би могло да се монтира водно охлаждане.
Към необичайните екстри на кутията е редно да се отбележат тези велкро ленти за външен кабелен мениджмънт на захранващия кабел стигащ до горната част, както и за останалите кабели.
Говорейки си за кабелен мениджмънт, нещата изглеждат доста добре организирани в задната част на кутията.
Дори имаме сплитер за вентилаторите, в случай че са повече, но тъй като в нашия случай са само два, ще ги свържа независимо към съответните конектори на дънната платка.
Поставяме масивното дъно, обковано в метал заедно с масивното въздушно охлаждане.
Трябва да ви кажа, че никак не е леко, да се постави внимателно държейки го само с една ръка. Това нещо си тежи. За сметка на това много добре пасва в кутията ни. Завинтвам винтчетата и свързвам кабелите на кутията.
Време е за нашето захранване. Тъй като днес ще направим конфигурация с много сериозен хардуер, захранването ни също трябва да е такова. Днес съм се спрял на Seasonic Focus GX-850, модулно захранване.
Може да видите самия захранващ блок идващ в една торбичка и в отделна торбичка идват кабелите.
Ще са ни необходими основния 24 пинов кабел за дъното. Два осем пинови кабела за процесора.
Може да видите как техните накрайници са означени, кой отива в захранващия блок и кой се свързва към дъното.
По същия начин трябва да свържем два осем пинови кабела за видео картата и те отново са означени с PCU – края, който отива в захранването и PCI-e края, който ще се включи във видео картата.
Поставям захранването в неговото доста нестандартно място.
От опит съм установил, че в повечето случаи е по-удобно първо да се свържат кабелите и след това да се инсталира захранването, отколкото да го сложите и тогава да се мъчите да свързвате кабелите в него.
Може да видите кабелите са свързани. Няма да ви казвам колко трудни за достъп бяха кабелите на процесора.
Остана да инсталираме нашата видео карта – върховия модел на Radeon - RX 7900XTX с 24 GB DDR6 памет. Това референтната карта на AMD.
Освобождавам два слота на кутията и поставям картата. Свързвам двата захранващи кабела и в общи линии сме готови.
Време е за тестов буут на нашата невероятна конфигурация. Това е най-мощното геймърско РС, което съм сглобявал някога и следващата седмица предстои да го тестваме.
Не пропускайте следващата седмица, когато ще направим сравнителен гейминг тест между процесорите Ryzen 9 7950X3D и Ryzen 9 7950X, използвайки това РС като тестова платформа. Следете редовно блогът на Йон Компютърс за още ревюта и полезни уроци.