БЮДЖЕТНО РС 2023 и как избрах частите за него
БЮДЖЕТНО РС 2023 и как избрах частите за него

БЮДЖЕТНО РС 2023 и как избрах частите за него

Feb 15, 2023 Home , Андро влог

Здравейте хора,

време е за една традиция, която правя всяка  година в блога на Йон Компютърс - да ви представя моето предложение за бюджетно геймърско РС. Това, което се стремя при избора на части за това РС е да постигнем оптимална възможност за гейминг при минимален бюджет. В миналото този бюджет варираше в рамките на около 1000лв. Но след великото поскъпване на хардуера в началото на 2020-та година и инфлацията в страната изобщо, като и до сега цените не са се нормализирали напълно и няма как да се вместим в този бюджет без да направим сериозни компромиси, за това целта днес е да се вместим в рамките на 1500лв. 

И така процесора, на който се спрях е Intel Core i3 13100F.

 

 

 

 

Това не е единственият възможен избор, продължават да са налични малко по-евтините 12100F, с които направихме миналогодишното бюджетно РС. От страна на Ryzen процесорите от новата 7000-на серия все още бюджетния клас процесори не се е появил, така че можем да избираме от 5000-та серия. Но това са все процесори, с които сме правили вече РС-та в предишни години и няма смисъл да се повтаряме, така че най-новият и според мен най-оптимален процесор е 13100F.

 

 

 

 

 

Както знаете Intel ни дават избора, дали да използваме DDR4 или DDR5 оперативна памет и това ще предопредели и избора ни на дъно. Ако изберем дъна с DDR5  най-евтиното дъно започва от над 500лв към момента на статията. И нататък цените стават дори още по-високи. Това тотално не ни върши работа за нашето бюджетно РС за 1500лв така, че ако прехвърля на DDR4 дъна, тук имаме далеч по-широк избор. Предпочитам да е с  B660 чипсет и в този случай дъното на Asus Prime за 211лв напълно ме удовлетворява. 

 

 

 

 

 

 

Тъй като сме 2023-та година и искам РС-то ни да бъде безкомпромисно поне за FULL HD гейминг решавам да заложа на добрата комбинация от 2 по 8 GB оперативна памет. Ако направим сравнение между този комплект DDR4 на Kingston Fury, който работи на тактова честота от 3200MHz и идва на цена от точно 99лв. 

 

 

 

 

 

 

И го сравним със същия само че DDR5 на 4800MHz, той е 156лв. Виждам, че продължава да има сериозна разлика в цената. Ако разликата идваше само от тези 60лв. за паметта да кажем, че си заслужава да ги дадете. Проблемът, както видяхме по-рано обаче, идва от дъната за DDR5, където разликата ни е от 300лв и нагоре. 

До тук съм избрал дъно, процесор и рам, и съм доста доволен, похарчили сме малко под 600лв. 

Време е да изберем SSD. Изборът е доста голям. Това, което търся е SSD с високи скорости над 4000MB/S, защото процесорът ни поддържа PCIe 4.0. и аз искам да се възползваме максимално от скоростите, които това поколение позволява. И за това гледам внимателно скоростите и се спирам на това SSD на Lexar, което  поддържа скорост на четене от 5300 MB/S и скорост на запис от 4000 МB/S, което е много добре.

 

 

 

 

 

 

Цената също ме удовлетворява, малко над 100лв. 

Със SSD-то добавено в кошницата вече сме изхарчили около 700лв т.е. Почти половината от бюджета, с който разполагаме. Следва да изберем захранване. Тук отново ще се спра на нещо, което е добре изпитано и същевременно щадящо бюджета. Това е 700 ватовото захранване на TredndSonic ECO Power.

 

 

 

 

 

 

То идва на цена под 100лв., но е доказало качествата си в не един и два билда до сега, така че аз лично нямам притеснения. 

Следващата част от билда ни е тази, към която имам най-малко претенции - кутията. Гледах да е нещо под 100лв, което изглежда добре и се спрях на този модел на AeroCool. Като цяло доста базова кутия, която има всичко необходимо без да блести с нещо особено.

 

 

 

 

 


До тук цената, която сме достигнали е 871лв. Имаме около 600лв, за да решим каква видео карта искаме за нашия компютър. Реших за тази година за нашето бюджетно РС да не падам под 8GB видео памет. Това означава, че всичките обичайни кандидати, каквито са Radeon RX 6500, 6500XT, GTX 1650 Super, дори GTX 1660 Ti отпадат автоматично. Избора ми общо взето се свежда до RX 6600 на Radeon и RTX 3050 на Nvidia. И двете имат 8GB видео памет, като картата на Nvidia e с една идея по-скъпичка.  Следващата като категория карта - 6600 ХТ за съжаление идва над 700лв и е над бюджета ни. След внимателно премисляне и главно защото RX 6600 превъзхожда 3050 като представяне с около 15%, пък и е по-евтина реших да се спра на нея за нашето официално бюджетно РС за 2023г.

 

 

 

 

Иронията е, че и двете карти са всъщност от миналата година защото нито на Nvidia, нито на Radeon са излезли бюджетните карти от най-новите им поколения. 

Картата, на която се спрях е RTX 6600 в изпълнение на Sapphire и с нея цената на нашето РС е малко под 1500лв.

 

 

 

 

Добавям към количката и услугата “Сглобяване на компютърна Конфигурация”, защото предполагам, че повечето хора биха искали да си получат компютъра цял, а не на части. В цената на сглобяването е включен ъпдейт на BIOS, инсталиране на операционна система (без активация), ъпдейт до последна версия, качване на драйвери и така получавате готов за работа гейминг компютър, който е тестван и ще сте спокойни, че няма да се занимавате с глупости от сорта, че дъното не работи, а е трябвало да му се направи ъпдейт за дадения процесор и т.н.

 

 

 

 

Цената става 1544лв, но тук идва нашия промо-код - AndroVlog и като го добавим тя се редуцира до 1513лв. към момента на писане на тази статия. Имайте предвид, че цените на частите постоянно се ъпдейтват и затова, когато четете това те може да са малко по-различни, но не вярвам разликата да е особено голяма. 

Сега е време да ви покажа как претворих идеята ни за това бюджетно геймърско РС в реалност. 

Започвам с нашето дъно. То е сравнително малко като размер.

 

 

 

 

 

 

 Процесорът ни Intel Core i3 13100F е с четири физически и осем логически ядра с базова честота от 3.4GHz и буустова достигаща до 4.5GHz. Процесорът е направен по 7nm-ровата Raptor Lake архитектура на Intel. Поставяме го в сокета, който е LGA 1700 и затваряме шината. 

 

 

 

 

Следва монтаж на нашите две плочки по 8GB. Общо 16 GB оперативна памет на 3200Mhz. Слотовете на дъното са само два, така че тук няма как да стане объркване. 

 

 

 

 

 

 

За да инсталирам нашето SSD няма да трябва да завинтвам винтче, както е при повечето дъна.

 

 

 

Тук дъното идва с това пластмасово закрепящо щифтче.

 

 

 

 

Не най-любимият ми метод за закрепване, но няма да го правим на въпрос. Първо набутвам щифта в съответния отвор, който съвпада с размера на нашето ССД.

 

 

 

 

След това поставям ССД-то и го заключвам с пластмасов пин.

 

 

 

 

 Накрая монтирам охладителя на процесора, който идва в комплекта, никакво по-специално охлаждане нямаме за днес. 

 

 

 

 

И с това приключихме с инсталацията на основната част от нашия компютър - дъното заедно с процесора, паметта, охлаждането и SSD-то. 

 

 

 

 

Време е да инсталираме дъното в кутията. Започнах, но за щастие бързо се усетих, че кутията не ми оставя пространство да промуша отгоре кабела за захранване на процесора.

 

Ето защо преди още да съм завил всичките винтчета махнах дъното и се захванах с инсталиране първо на захранването на Trend Sonic.

 

 

 

 

 

 След като виждате как прекарах кабела за процесора.

 

 

 

 

 Чак тогава инсталирах дъното и сега вече без проблеми мога да свържа осем пиновия кабел. Последва свързване и на основното захранване на дъното. 

Свързвам различните кабели на кутията, тук производителите щедро са ни отпуснали спийкър, нещо, което се вижда все по-рядко и аз го поставям и него. 

 

 

 

 

Трите предни RGB вентилатори на кутията мога да ги свържа само така - един за друг и после за захранването.

 

 

 

 

Няма RGB контролери няма щуротии. Ще видите как ще изглежда накрая.


Дойде ред и на най-важния компонент - нашата видео карта.

 

 

 

 

Мисля, че като за бюджетно РС, тази карта ще ни предостави едни наистина много добри геймърски възможности. Това ще разберем следващата седмица, като тествам РС-то така че не изпускайте!

 

 

 

 

Завинтвам венчетата, поставям картата и свързвам осем пиновото захранване на видео картата.

 

 

 


Може да видите как изглежда финалния вид на кабелния мениджмънт от задната част на кутията. Мисля че всичко е прибрано доста добре. 

 

 

 

 

Време е за тестов буут на нашата конфигурация. Всичко тръгна както трябва, виждате как изглеждат светещите вентилатори. Както казах няма контролер и по тази причина те могат да светят само в тази разцветка. 

 

 

 

 

 

 

Надявам се, че тази статия е била интересна и полезна за Вас. Не забравяйте да посещавате редовно блогът на Йон Компютърс за още полезни съвети и ревюта!