Ревю на смарт часовник Garmin Fenix 3 Sapphire HR - част 2
Софтуер
В началото гледката на 5 бутона при изваждането на часовника от кутията бе малко плашещо. Но след инсталирането на Garmin апликацията за смартфон и откритието, че мога да премахна дейностите и уиджетите, които не възнамерявам да използвам, успях да рационализирам какво да показва часовникът.
Навигацията с бутони при Fenix 3 HR също ми отне малко време за овладяване, като естествено подходът ми бе в стил „Пффф, на кого му е притрябвало упътване”. Въпреки многото опции и възможности на устройството, думите, които се изписват при навигация са недвусмислени и лесни за разбиране. Браво на Garmin, не е лесно при всички възможности на днешната техника да направиш меню с навигация, от която потребителят да не изпадне в ступор, ако не е прочел упътването.
Основният екран на Garmin е добър, но бързо открих Connect IQ store и инсталирах няколко готини лица (watch faces от Англ. „Лица на часовник”, както и ще срещнете именувана категорията в Connect IQ store) предоставящи бърз преглед на данните от дневните активности, които са важни за мен. Между другото в момента използвам „ X-WF” лице.
Можете да използвате Garmin Fenix 3 HR, за да проследите показателите си при: бягане, колоездене,тенис, туризъм, триатлон, гребане, SUP - Stand-up-paddle или изправено гребане*, плуване в открити води или басейн, катерене, ски, сноуборд, голф, бягане по пътеки и дори скокове с парашут. За моите триседмични тестове не стигнах до скокове с парашут, но изпробвах функционалностите бягане, колоездене и туризъм.
*Гребане в изправено положение с дълго единично гребло, най-често гребящият стои върху дъска за сърф.
Fenix 3 HR предлага и опцията да намери Вашият телефон, като изпраща сигнал към него посредством Bluetooth, провокирайки телефона да вдигне „аларма”, за да можете да го откриете лесно. Опция лично за мен особено полезна, тъй като часовника не слиза от китката ми за разлика от телефона, който сякаш собственически се разхожда из помещенията без да бъде така добър да ме уведоми. Също така можете да сваляте карти и да използвате часовника, за да навигирате по пътища и пътеки.Друга полезност, позволете да се изразя по този начин, е опцията да маркирам,къде се намира колата ми. След като хванах гората за цял ден, избрах опцията „върни ме на мястото” (return to the spot).
Достъпните уиджет изгледи за Вашите данни са: стъпки, високомер, метеорологични условия, нотификации, сърдечен ритъм, последно място, контрол на музиката, компас, барометър, VIRB камера, календар и други. Контролът на музика е полезен (поне за мен), защото позволява управление на музиката просвирвана от телефона ми директно от часовника. Така, че не ми се налага да вадя телефона си от калъфа на ръката ми докато тичам.
Fenix 3 HR има вградено връзка с WiFi, позволяваща да синхронизирате данните от вашите активности с вашият Garmin Connect акаунт при връщане в зона с WiFi, към който вече сте се връзвали. Чудесно е да се върна от тренировка и данните автоматично да се синхронизират към моя Garmin Connect акаунт.
Има невероятен набор от настройки и опции за персонализиране. Няма и да се опитвам да изброя и покрия всички в това ревю. За пример ще дам приложението за бягане, в която можете да персонализирате до 10 екрана данни с оформление от едно до четири полета включващи хронометър, темпо, скорост, сърдечен ритъм, динамика, стъпки за единица време, температура, денивелация, компас, навигация и други. Препоръчвам Ви да прекарате известно време в персонализация, за да са нещата точно такива каквито ги искате.
Можете да настройвате известия, да тренирате под метроном, да избирате автоматични обиколки и паузи, да виждате скорост или дистанция в 3D. Да настроите полетата с данни да се превъртат автоматично и дори да смените всички цветове. Всъщност е зашеметяващо колко много опции за персонализация са достъпни с Fenix 3 HR.
Персонално за мен любима екстра, вече довела до сериозни резултати е възможността да настроите виртуален партньор. Тичам сам, така че да имам виртуален партньор с агресивно темпо е чудесен начин да се подтикна да бъда по-бърз.Обикновено бягам с темпо 5:45 до 6:00 минути за километър при 8 и малкокилометра за една тренировка, но исках да стана по бърз и усещах, че има накъде да се напрегна още. Нагласих виртуален партньор с темпо от 5:20 за километър, което ме доведе до темпо от 5:20 минути за над 8километра на тренировка. След което побутнах виртуалния си партньор до 5:10 минути за километър и неочаквано за самият мен постигнах резултат от 4:90 минути за километър при 8километра дистанция. Това е най-бързото темпо, с което съм бягал от години и го отдавам само и единствено на мотивацията осигурена ми от виртуалния партньор на Garmin Fenix 3 HR.
Софтуер за смарт телефони и интернет страници
Събирането на данни е важно, но използването на тези данни за проследяване на тенденции, подобряване на представянето и идентифицирането на проблемни зони също е много важно. Garmin е една от малкото компании, предлагащи приложение (Garmin Connect) за iOS, Android, и Windows 10 Mobile. Приложението има скорошен ъпдейт и изглежда фантастично.
Когато стартирате приложението за първи път, ще видите началният екран показващ Вашия прогрес по отношение на стъпки, сън, Активни калории (калории, които изгаряме специфично при движение на мускулатурата, ходене, бягане, вдигане на тежести, йога и тн.) минути на интензивно натоварване, активности и изкачени етажи. Също така можете да покажете консумацията си на храна, чрез връзка с MyFitnessPal.
Можете да разположите екраните с активности в реда, който пожелаете. От началния екран, просто плъзнете на ляво или на дясно,за да се прехвърлите от екран на екран с различни активности, за да ги разгледате много по детайлно.
Също така можете да докоснете иконата в горният ляв ъгъл с меню за избор между таблица с класиране, календар, новини, статистика на активностите, статистика на здравето, тренировки, сегменти, курс, екипировка, връзки, групи, проследяване в реално време, сваляне на голф игрища, Connect IQ store, Garmin устройства, настройки и помощ. Както можете да видите приложението за смарт телефон е с големи възможности и представя всичките Ви данни в живи цветове. Можете да видите събраните Ви данни в различни времеви периоди. Да видите рекордните си постижения. Да видите значките, които сте заслужили. Да видите тотал и средна статистика. И много, много повече.
На Android базиран телефон можете освен всичко останало да настроите прецизно своите нотификации, посредством избор от специфични приложения, на които ще бъде позволено да изпращат нотификации към Вашият Garmin Fenix 3 HR. При iOS получавате всички известия, които сте допуснали в настройки. Това е и причината Аз лично да предпочета комбинацията с Android базиран телефон.
Интернет страницата Garmin Connect е много сходна с това, което виждате в приложението за смарт телефони, но с разширени възможности за генериране на доклади, импорт и експорт на данни. Настройка на връзки с други приложения като Strava, RunKeeper и MyFitnessPal и други. Подобно с интерфейса на телефона, в Garmin Connect имате приборно табло, което можете да персонализирате.
Създадох табло за дневни активности, бягане, колоездене и туризъм, тъй като това са основните ми активности. От там можете да персонализирате изгледа, който страницата ще покаже при избор на активност или да я прехвърлите на пълен екран.
Горе в ляво ще намерите бутона от три линии, които отваря масивен списък с опции за навигация към данни и информация. Друга опция Ви води към управление на Вашия профил, настройки и връзки към трети страни.
Всекидневна употреба, опит и заключение
С течение на времето и продължителната ми интеракция с този тип устройства, придобих ясна представа на какви критерии трябва да отговаря едно такова устройство, за да задоволи моите потребности.Тук ще споделя тези критерии и как Fenix 3 HR се вписва в тях.
- Капацитет на батерията: Устройства за всекидневна употреба, чиято батерия издържа ден, нямат място в живота ми и биват захвърлени в някое чекмедже или още по добре, продадени. С годините научих, че имам нужда от активити тракер, който да издържа близо до седмица или повече, за да бъда напълно удовлетворен. Fenix 3 HR с лекота издържа седмица, дори когато проследявам три кроса или колоездения за седмицата.
- Интегриран монитор за сърдечен ритъм: Все още не съм прегърнал идеята да тренирам при определени стойности на пулса, но намирам за полезно и интересно да следя сърдечния си ритъм през целия ден. Fenix 3 HR ми предоставя точен изглед на пулса ми при всички активности, които изпробвах.
- Четлив и персонализируем дисплей: Обичам три или четири полета да са показани на китката ми, за да мога да хвърля бърз поглед на текущия си статус и да направя корекции, ако са необходими, за да постигна целта на своята активност.
- Автоматично проследяване на съня: Спя повече, когато следя съня си, но ако трябва да натисна бутон или да активирам функцията, често просто забравям да го направя. Fenix 3 HR доказа, че поне през повечето от времето се справя със задачата перфектно, но дори и да даде разлика дали в началото дали в края, лесно и бързо мога да редактирам времето на начало или край на съня ми и да получа точни данни за съня си.
- Батерия издържаща полумаратон и проследяване на целия ден: Бягам около двучасов полумаратон, което трябва да е постижимо за всеки GPS часовник, но в комбинация с ежедневно проследяване се е случвало други устройства да са умирали на ръката ми, по време на крос. Такива притеснения по отношение на издържливост на батерията с Fenix 3 HR просто няма. А това е спокойствие, което Аз ценя.
- Базови нотификации от смарт телефон: Данните показват, че повечето хора използват своите смарт часовници за нотификации и да видят колко е часът. До сега не съм намерил адекватна причина да използвам приложение на смарт часовник, така че ако един GPS спортен часовник ми предоставя базови нотификации, входящи повиквания и текстови съобщения, това е всичко, което ми е нужно. Garmin Fenix 3 всъщност поддържа широк спектър от нотификации от приложения и надхвърля моите базови потребности по отношение на смарт часовник.
- Тиха аларма: Жена ми жадува да изхвърли всичките ми телефони, когато те жизнерадостно започнат да крещят, трещят и писукат в 5:35 всяка сутрин. За щастие Fenix 3 HR може да бъде настроен за събуждане с вибрация, когато дойде време за ставане. Удобството да имаш вибро аларма пред тази на телефона е голямо.
- Солидна екосистема и приложения за достъп до данните: Да се уловят данните е важно, но аз искам и устройство, което има екосистема за мен, в която да видя детайлите, да създавам доклади, проследявам тенденции и изобщо да ми помогне да подобря представянето и здравето си. Което в крайна сметка е и целта на притежанието на такова устройството. Garmin има чудесни приложения за iOS, Android и Windows 10 Mobile, както и много функционална интернет страница, за преглед, съхранение и използване на събраните данни.
Въпреки, че моята основна фитнес дейност, също така карам велосипеда си, обикалям по планини и гори. Друго любимо занимание за мен е риболовът на муха. Използването на Garmin Fenix 3 HR всъщност ме мотивира да ходя с колело на работа от време на време и миналата седмица съм навъртял сумарно над 40 километра за един ден.
Използвам Fenix 3 HR, за да си отбелязвам добрите места за риболов. Както и да ми помогне да се върна до колата си след ден риболов по непознати реки и езера. Дори има риболовно приложение в Connect IQstore, което Ви информира за най-добрите времена за риболов и до колко успешен се очаква да бъде предстоящият деня за риболов. При екскурзии сред природата можете да използвате Fenix 3 HR за GPS навигатор, като успоредно с това уловите фитнес аспекта на разходката.
Нищо никога не е съвършено, но Garmin Fenix 3 HR се доближава до съвършенството до колкото това е възможно. С възможностите си да проследява множество спортове, да служи като GPS в сред природата, да следи Вашата активност и сън 24/7 със седмици и да служи като базов смарт часовник за основните нотификкации. Може би трябва да го оценя с 10 от 10, но тъй като е голям часовник и няма да „лепне” на всеки, ще занижа оценката си на 9.9.
Източник: Интернет