Ревю на смарт часовник Garmin Fenix 3 Sapphire HR - част 1
Tренирай! Изследвай! И следи живота без компромис!
Както е известно има ред устройства, чиято цел е да задоволят специфичните нужди на всеки един от нас. Имаме проследяващи нашата активност устройства. Спортни часовници с GPS и смарт часовници. Въпреки, че Garmin Fenix 3 Sapphire HR е сред най-скъпите устройства на практика замества нуждата да сменяте устройства според дейността си и можете да го носите постоянно. В това ревю ще разкажем подробно за Garmin Fenix 3 Sapphire HR и ще оставим избора на Вас. Първо нека уточним разликата между Garmin Fenix 3 Sapphire и Garmin Fenix 3 Sapphire HR. Първият вариант няма вграден пулсомер, но се предлага с две каишки в комплекта, с една силиконова и една метална. Вторият вариант е с вграден пулсомер, но е само със силиконова каишка. Иначе и двата модела са със сапфирено стъкло и не могат да се надраскат.
Спецификация на Garmin Fenix 3 Saphire HR
- Дисплей: 1.2 инча (30.4мм) 218х218 пиксела резолюция transflective* цветен дисплей, със сапфирено стъкло.
- Памет: 32МВ вградена памет и 23MB свободна за карти, пътеки и 100часа данни за активности и 1000 любими дестинации
- Водоустойчив: 10 Атмосфери, което ви дава спокойствие при плуване и гмуркане със шнорхел до 100м дълбочина по данни на производителя: http://www.garmin.com/en-US/legal/waterrating
- Свързаност и сензори: Bluetooth 4.0 LE, ANT+, GPS, GLONASS/ГЛОНАСС**, оптичен пулсомер, барометър, компас.
- Батерия: 300 mAh литиево-йонна, зареждаща се. Издържа 40 часа в UltraTrac режим, 16 часа в GPS тренировъчен режим и 2 седмици в режим smartwatch с 24/7 проследяване на пулс.
- Размер и тегло: 51.5 x 51.5 x 16 мм. и 86.1 грама
*transflective словосъчетание от английските думи transmissive (предаващ илипропускащ в конкретният случай) и reflective (отразяващ).По своята същност това етечнокристален дисплей, който при пряка ярка светлина (на слънце през деня) отразява светлината като контраста е равен с осветеността. На тъмно, мрачно и затъмнено, дисплеят става предаващ, вместо отразяващ и изображението се вижда благодарение на подсветка. Главен компонент на този тип дисплеи е transflectorполимерен слой, който отразява и пропуска едновременно.
** ГЛОНАСС (ГЛОбальная НАвигационная Спутниковая Система)е руска спътникова радио-навигационна система, подобна на американската GPS и европейската Галилео. Тя е проектирана и контролирана от руското правителство и руските ВВС. Принципът за определяне на положението, скоростта и времето на потребителя във всяка точка на земното кълбо е същият както и при GPS. Хоризонталната ѝ точност е 4-10 м, а вертикалната-15 м.
ХАРДУЕР
От Garmin представят на пазара Garmin Fenix 3 и Fenix 3 Sapphire в началото на 2015г. Година по-късно е представен Fenix 3 HR, при който е добавен оптичен сензор за измерване на сърдечният ритъм, заедно с последната версия Fenix 3 софтуер.
Garmin Fenix 3 HR, прави крачка напред по отношение на дизайн и използваните материали. Особено ми харесва неръждаемата стомана в комбинация с твърдата пластмаса в черен мат. Това придава стил и същевременно запазва теглото ниско. Силиконовата каишка е много удобна.Покритият със сапфирено стъкло дисплей си остава без драскотини, а цветния дисплей е отлично видим, както на ярко слънце така и нощно време.
Garmin Fenix 3 HR е голям часовник, но стои добре и има хай-енд вид. Ниското тегло и удобната силиконова каишка, която не позволява на часовника да се разхожда и върти по ръката, го правят идеален за 24/7 носене. Всъщност вече едвам се сещам, че го нося.
Дисплеят не е тъч, така че всяко взаимодействие с часовника се извършва посредством 5 бутона- 3 от ляво и 2 от дясно. Дори за човек като мен, който не е свикнал с потребителският интерфейс, ми отне 2-3 дни да свикна с навигацията на Fenix 3 HR. А след 3 седмици съм абсолютен професионалист в навигацията и намирам използването на бутони за много по-удобен вариант пред тъч скрийн, който в случая би бил малък, освен това става своенравен в дъжд, ниски температури и тн.
Бутоните се използват за следното, изброявам от горният десен, по часовниковата стрелка: (старт/стоп/избор), (назад/обиколка), (надолу), (нагоре) и (светлина). Също така можете да задържите бутона светлина, за да достигнете опциите: заключване на устройството, не безпокой, и изключи. Натискането и задържането на бутон „нагоре” дава достъп до настройки, тренировка, часовник, запази локация, навигация, история и моята статистика.
Силиконовата каишка има множество отвори, за да може идеално да се регулира спрямо вашата китка. Катарамата е солидна, а фиксиращия пръстен има контра за да няма възможност от случайно падане на часовника дори и при най интензивните дейности.
Оптичния монитор за сърдечен ритъм е центриран от задната страна на Garmin Fenix 3 HR, стърчащ около милиметър от повърхността на задния панел. До сега не съм усещал дискомфорт от натиск оказан от сензора върху лявата ми китка.
От задната страна са разположени и четири пина за зареждане с включения в комплекта USB док за зареждане. Имайки пред вид дългия живот на батерията ми се налага да зареждам часовника веднъж в седмицата. Без проблем направих три 40-60 минутни пробега и следих активността си 24/7 през седмицата с остатъка от 20 процента от капацитета на батерията.
HRM аксесоар за бягане: Пакетът за оценка предоставен ми от Garmin пристигна с HRM аксесоар за бягане. Въпреки, че Fenix 3 HR предлага проследяване на сърдечния ритъм 24/7, HRM аксесоара за бягане предлага измерване на допълнителни 6 динамични показателя по време на бягане. Те включват: стъпки за минута, време на контакт с земята, баланс на контакта с земята, дължина на крачката, съотношение на дължина на крачката и отскок при крачка изразено в проценти.
Измерването на динамичните показатели може и да не е за любителите бегачи, но е чудесно за онези, които желаят да подобрят резултатите си при бягане.Като класически любител на статистика и данни, бях удовлетворен да видя, че представянето ми при бягане е доволно добре балансирано.