Тествам една от най–силните видео карти Radeon RX 6900XT Ultimate
Здравейте, хора,
днес ще се фокусираме около едно ново издание на най-мощната карта на AMD Radeon RX 6900XT това е ULTIMATE RED DEVIL варианта на производителя Power Color, който притежава по-високи тактови честоти от стандартните.
В ръцете си държа една от най-мощните видео карти, които съществуват изобщо.
Няколко думи за самата видео карта RX 6900XT и нейната конкретна модификация. RX6900ХТ е флагманската видео карта от настоящата 6000-на серия видео карти на Радеон, с която те конкурират 30-тата серия на Nvidia. Картите от тази серия са по RDNA2 архитектура и са първото поколение на AMD, което има хардуерна поддръжка на Real Time Ray Tracing.
Конкретната Ultimate RED DEVIL модификация на Power Color разполага в OC режим с малко по-високи тактови честоти в сравнение със стандартния модел. По-конкретно 2235 MHz базова честота в сравнение с 2015 MHz. И цели 2425 MHz буустова честота в сравнение с 2250 буустова честота на базовия модел. Както много от радеон картите и тази притежава двоен BIOS, който може да се избира чрез физически превключвател.
Единият BIOS ви дава OC режима, другият е по-икономичния и тих режим на работа.
Не знам до колко може да си дадете сметка от кадрите които виждате, но RED DEVIL-ът е гигантическа карта. Една от най-големите, с които съм се сблъсквал. Не само на дължина, но и дебелината ѝ е приблизително шест сантиметра.
Доста е лакома и от към захранване. Има цели три осем пинови конектора, а според сайта на Power Color минималното захранване, с което системата ви трябва да разполага е 900W.
Това, което планирах за днешния експеримент беше тестовата платформа за тази карта да бъде конфигурацията, която сглобихме миналата седмица. Процесорът Ryzen 7 PRO 5750G заедно с общо шестнадесетте гигабайта оперативна памет, ще ни дадат всичко необходимо.
Проблемът дойде, когато се опитах да инсталирам картата. Оказа се, че кутията ни е прекалено малка и не може да побере чудовищните размери на картата.
Ето, защо се наложи да направим бърза - размяна на кутиите, като иначе хардуера си остана същия като този, който ви показах миналата седмица. Новият избор за кутия беше добре познатата Cooler Master Master Box 520. Новата версия, която е с три предни Addressable RGB вентилатори.
Когато разместването на хардуера приключи, е време да започнем с тестовете. Изборът на игри беше малко по-различен от миналия път, както и този път ще тестваме и на трите резолюции - 4К, 2К и Full HD.
Първата игра, която тествах беше чисто новата Forza Horizon V. Тя се характеризира с още по-спираща дъха графика в сравнение с предшественика си Forza Horizon IV.
Друго хубаво нещо на играта е, че има добър вграден бенчмарк. Първият тест беше на резолюция 4K или казано още 2160р и настройките бяха на Extreme присет. Играта вървеше гладко, разбира се с невероятно качество и поддържаше средни 73 кадри за секунда.
При записа на геймплея видеото, което получих не беше съвсем гладко, защото започна да се усеща недостиг на системни ресурси и особено на оперативна памет. Но това не се отрази на начина, по който самата игра се играеше в този момент, защото както казах тя вървеше гладко.
В следващия експеримент превключих на 1440р или 2К резолюция, отново запазвайки същия Extreme присет. Този път кадрите за секунда бяха дори още по-впечатляващи, 94 средни, а разлика в качеството на изображението не успях видимо да забележа в сравнение с по-високата резолюция.
Накрая проведох теста и на FULL HD. Тук достигнахме над 100 кадри за секунда, 105 беше резултата.
На 4К монитора ми обаче с играта включена на FULL HD вече се забелязваше видима загуба на детайлност в сравнение с другите две резолюции.
Като цяло обаче и на трите резолюции играта вървеше супер гладко, като на 4К и на 2К тя изглежда феноменално. Освен бенчмарка се възползвах от наличния хардуер да поразцъкам малко самата игричка и останах много впечатлен. Моята собствена видео карта GTX 1070 би ми позволила да я цъкам само на Full HD.
Следващата игра в списъка е Shadow of the Tomb Raider. Тук се наложи да направя цяла серия от последователни тестове, защото играта освен трите резолюции от голямо значение е, дали е включен Ray Tracing-ът или не. Като оставим тези променливи на страна, графичният присет винаги беше highest - тоест най-високият.
И така на резолюция 2160р получих 95 средни кадри за секунда.
Това отново повтарям при максимален присет, страхотен резултат. При включване на Ray Tracing-ът, обаче резултатът спада до под 60 средни кадри за секунда, виждате получиха се 56.
На 1440р резолюция имахме 141 средни кадри за секунда без Ray Tracing и 97 с.
Тоест тук вече имаме доста висок резултат дори с Ray Tracing, което е супер. Резултата на 2К с Ray Tracing, почти съвпада с резултата на 4К без.
Накрая на резолюция Full HD получихме 156 средни кадри за секунда в единия вариант и 118 с включен Ray Tracing.
Като цяло и на трите резолюции играта може съвсем спокойно да се цъка с включен Ray Tracing, като само на 4К падаме под 60 кадъра за секунда.
Преди да продължим с последното супер сериозно графично предизвикателство няма как да не обърнем внимание на няколко геймърски класики, които са все така популярни и в момента.
Разбира се тествах играта CS:GO на максимални графични настройки. Интересното при тази игра е, че получихме над 340 средни кадри за секунда и при трите резолюции с доста малки разлики.
Така при 2160р получих 343 средни кадри за секунда, при 1440р 346, тоест практически същия резултат, а при Full HD имахме 372 средни кадри за секунда, т.е. малко повече.
Подобно нещо се наблюдаваше и при GTA V. Може да видите обобщените резултати за средния FPS на петте сцени при трите резолюции.
Има разлика, на 4K те са малко над 110, на 2К са около 120-130, а на Full HD бяха около 130-140. Това е при най-високи настройки и без Anti - aliasing.
И накрая най-разнообразни и най-интересни бяха резултатите на играта Cyberpunk 2077. Тук на всяка от трите резолюции избрах по два присета. Единият беше максимален с Ray Tracing, а другия - максимален без Ray Tracing. Именно на тази игра и с включен Ray Tracing получих първите неприемливи за игра резултати.
При максимален присет с Ray Tracing на резолюция 2160р получих едва 16 средни кадри за секунда, при 14 минимални и 19 максимални.
Очевидно това не е резултат, който позволява нормална игра и ще чакаме оптимизация на драйверите, както при NVidia. Ако изключим Ray Tracing-a обаче и оставим останалите неща на максимален присет получаваме вече 27 средни кадри за секунда при 25 минимални и 34 максимални. Това е под 30 средни кадри и също не бих го определил като нормален FPS за игра. Разбира се не бива да оставаме с извода, че играта не може да се играе на 4К, просто не на максимален присет.
На резолюция 1440р отново проведох двата теста и с включен Ray tracing резултат на границата с допустимото 32 средни при 29 минимални и 37 максимални кадри за секунда.
Ако искате стабилна и гладка игра на 2К резолюция обаче, изключваме Ray Tracing-a кадрите за секунда моментално скачат на 64 средни при 58 минимални и 75 максимални.
Накрая на резолюция Full HD имахме 48 средни кадри за секунда с включен Ray Tracing.
T.e. дори на най-ниската резолюция сме под 60 средни кадри за секунда. Това за пореден път ни показва, че технологията на Ray Tracing-a все още е много неузряла, в много начален етап от своето развитие, защото по мое мнение предизвиква прекалено голяма загуба в представянето на игрите, която не оправдава трудно различимите визуални преимущества, когато Ray Tracing-a e включен. Така например, при максимален присет, но без Ray Tracing, на същата резолюция изкарахме 94 средни кадри за секунда, при 78 минимални и 109 максимални и цялостното усещане от играта беше много по-приятно.
Ами хора в днешната статия разгледахме едно необичайно и много скъпо парче хардуер, това беше Radeon RX 6900XT Ultimate Red Dragon. Ако статията ви е харесала не забравяйте да следите редовно блогът на Йон Компютърс, където ще продължаваме да публикуваме актуални материали свързани с новостите в хардуера и геймърската периферия.