Силен процесор с вградено видео. Ryzen 7 5750G. Сглобяване и тест
Силен процесор с вградено видео. Ryzen 7 5750G. Сглобяване и тест

Силен процесор с вградено видео. Ryzen 7 5750G. Сглобяване и тест

Jan 19, 2022 Home , Андро влог

Здравейте, хора,

днес ще ви покажа как сглобих и тествах една интересна конфигурация отново - без видео карта - в момента такива са на мода, но с много потенциал и направена както трябва без да се пести много. В основата на нашия билд ще бъде най-новият процесор Ryzen 7 PRO 5750G. 

 

 

 

 

 

Буквичката G следва да ви говори, че процесора има вградена графика, а PRO названието показва, че процесора идва без официална опаковка, което го прави с една идея по-евтин от потребителските процесори. Всъщност, ако го сравним с Ryzen 7 5700G, виждаме, че практически няма никаква разлика. Имат един и същ брой ядра и тредове - осем и шестнадесет, съответно имат еднакви тактови честоти, и двата са по една и съща седем нанометрова архитектура. Поне на хартия единствената разлика, която открих е, че 5700G поддържа 24 PCIe линии, докато 5750G 12. И разбира се това, че единият идва в лъскава опаковка, а другия не. И двата са около 700лв като цена, но разбира се 5750G e с една идея по-евтин, поради споменатите вече различия.


 

И така набързо ще ви покажа по интересните моменти от сглобяването на конфигурацията. Дъното ни е на MSI с чипсет B550. 

Внимателно поставям процесора.

 

 

 

 

За да бъде нашата конфигурация оптимално представяща се в различни приложения изискващи процесорна мощ и оперативна памет, съм подбрал комплект от две плочки по осем гигабайта DDR4 с тактова честота от 3200MHz.

 

 

 

 

Моделът на XPG Spectrix също така има чудесно RGB, което ще спомогне за постигането на добра геймърска естетика.

 

 

 

 

 

Знаете много съвременни игри дори няма да тръгнат, ако паметта ви не е RGB. Шегувам се разбира се ????. Поставям двете плочки в единствените два слота на дъното. 

Макар процесорът да идва без картонена опаковка, той идва със стандартно охлаждане на AMD. Тъй че нямаме допълнително оскъпяване за това. Поставям охлаждането по познатата система. 

 

 

 

 

Първо хващам винтчетата съвсем леко колкото да захапят, редувайки ги на кръст. И после дозатягам докрай. Това е, защото ако завинтя първото винтче докрай, от другата страна охладителя ще щръкне и ще ни бъде невъзможно да го завинтим. 

Включвам си охлаждането в съответния пин.

 

 

 

 

Време е за нашата кутия. Този път подхождам нестандартно с бяла кутия. Това е NOVA MESH SE.

 

 

 

 

Поставям и свързвам захранването. 

 

 

 

 

 

Кутията освен, че е бяла, има прозрачен страничен капак от закалено стъкло. Най-якото е, че за около 130лв обща цена получавате и четири Addresable RGB вентилатори. 

Първо да не забравим поставяме задната пластинка. След това преминавам към монтаж на дъното.

 

 

 

 

Извършвам окабеляването като свързвам кабелите на кутията и на захранването. Няма да се спирам подробно на този въпрос в днешната статия. Единствено ще обърна внимание на начина, по който се свързват четирите вентилатора, защото това е нещо по-различно. Кутията идва със собствен контролер, който играе ролята и на разклонител. 

 

 

 

 

Към него се свързват от едната страна четирите кабела за захранване на моторите на вентилаторите, а от другата страна имаме три-пинови конектори за Addresable RGB LED подсветката на вентилаторите. Тази обединяваща платка може да се ползва като самостоятелен контролер, както ще направим в нашия случай и самата тя се свързва към захранването. От нея излизат два кабела, които могат да се свържат с дъното, както за контрол на вентилаторите, така и на подсветката, ако имаме такива пинове на дъното. Ние в случая нямаме, така че ще си останем с контролера.

 

Мястото за монтаж на SSD-то е ето тук.

 

 

 

 

Свързваме го и него и общо взето сме готови. 


Тестовият буут преминава успешно.

 

 

 

 

Налага се да спра осветлението, за да ви демонстрирам как работи Addresable RGB осветлението на вентилаторите. 

 

 

 

 

Контролера предлага доста вградени режими, от които може да си избирате.

 

 

 

 

 

И така. Инсталирах Windows и една купчина игри и нека видим какви са възможностите на нашето РС. Днес ще тестваме само на FULL HD. Причината е, че с вграденото видео това е реалистично резолюцията, на която може да се надяваме да получим прилични резултати. Игрите, които съм подбрал с малки изключения са относително по-леки, защото отново това е реалистичния тест на подобен род хардуер. 


 

Започваме с бенчмаркът Cinebench R23, най-новият от семейството. Получих доста добрия резултат от 13855 точки на Multi-core и 1502 точки на Single-core теста. 

           

Вторият и последен синтетичен тест, който ползвах беше Unigine Superposition. При резолюция Full HD на Medium настройки изкарахме 2763 точки.

 

 

 

 

Един не лош резултат, като за вградено видео. Повторих теста на High и изкарахме 1877 точки.

 

 

 

 

Нататък продължавам с малко E-sport игри. Разбира се, първа е традиционната CS:GO. На минимални графични настройки бенчмаркът изкара 146 среден FPS, което е много добър резултат.

 

 

 

 

 

Този резултат става дори за сериозно, състезателно игране на CS:GO с монитор поддържащ високо опресняване например 144Hz. 

           

Другият подобен шутър, макар и сравнително по-тежък е Fortnite. 

 

 

 

 

 

Настройките бяха на Competitive, което ще рече всичко на минимум освен зрителната дистанция, която е на максимум. При резолюция Full HD получих средни 69 кадри за секунда, при 45 минимални и 111 максимални. Играта вървеше супер гладко и нито за миг хардуера не напомни за себе си, така да се каже. Което е свидетелство, че играта съвсем спокойно може да се цъка на тези настройки. 


 

Последната лека Е-спорт игричка, която тествах беше Rocket League. При нея използвах Performance графичния присет. Тоест това отново са относително леки настройки. Графиката изглеждаше чудесно, а играта вървеше изключително гладко.

 

 

 

 

 

Поддържаха се средни 77 кадри за секунда, при 63 минимални и 99 максимални. Много добре бих казал. 


 

Нататък следват два симулатора. Популярния Euro Truck Simulator 2 изкара 61 средни кадри при 47 минимални и 95 максимални, отново на ниски настройки. 

 

 

 

 

 

Карането на камион на този хардуер се оказа безпроблемно. Може дори да опитате да увеличите леко настройките на графиката, защото на такава игра поддържането на 60 кадри за секунда през цялото време не е наложително. 


За първи път включвам в тестовете си играта Farming Simulator 22. Най-новата версия на играта. Напоследък съм зарибен по нея, оказа се доста интересна. Макар привидно графиката да не блести с кой знае какво, огромните пространства и множеството самостоятелни обекти създават сериозно предизвикателство за хардуера.

 

 

 

 

 

На ниски настройки изкарахме средни 60 кадъра за секунда при 24 минимални и 61 максимални. Тоест крепели сме се на 60 през повечето време с моментни спадове. 


 

И за накрая оставям двата най-тежки теста. Единият е бенчмаркът на GTAV. Всичко е поставено на Normal настройки без Anti-aliasing.

 

 

 

 

 

Средните кадри на петте сцени варираха между 60 и 70, което е задоволително. 


 

Накрая реших да тествам и Shadow of The Tomb Raider, най-голямото графично предизвикателство за днес. Тествах го на два присета. Първоначално реших да съм оптимистичен и пуснах на High присет с изключен Anti-aliasing. Получиха се незадоволителните 22 средни кадъра за секунда, което не би позволило нормална игра. 

 

 

 

 

 

Смъкнах настройките на Low присет и повторих теста, като този път се получиха далеч по-задоволителните 34 кадри за секунда. За игра като тази над 30 средни кадри може да се счете за playable. 


 

И така в заключение конфигурацията с процесор Ryzen PRO 7 5750G и 16 GB оперативна памет е в състояние да подкара с не лош успех редица игри. Много от тях вървяха с кадри за секунда, които до скоро считахме за приемливи за някои бюджетни видео карти. При настоящите цени на видео картите, такива процесори се явяват бюджетна алтернатива. А хубавото е, че конфигурацията е напълно готова да подслони един ден широк спектър от видео карти, което дава огромна база за ъпгрейт.

Още по-хубаво е, че ако желаете винаги да сте информирани за най-новото в света на хардуера, винаги може да посетите блогът на Йон Компютърс.