Защо да се радвам, ако детето ми играе видео игри?
Някой родителите са обезпокоени от факта, че наследниците им прекарват повече време пред компютрите и то в игра, вместо да излязат навън и да ритат, както самите родители са правели в миналото. Трябва ли това да ни тревожи?
- Играта като начин за обучение, а не като основата на проблема
Първо не трябва да подхождаме към видеоигрите като към проблем, а да ги разглеждаме от гледната точка на възможност. Възможност за подобряване на координацията между ръце и очи при подрастващите, които в последствие ще им бъдат от полза в живота, но всичко трябва да е в умерени количества.
- Спомага мозъка да “мисли” в движение
Игрите, които изискват решаването на сложни проблеми, както и взимане на решения позволяват на геймърите творческо самоизразяване, разбиране на правилата, както и развитие на креативното мислене, което да излезе от рамките на общоприетите правила. Дава възможност да погледнат нещата от друг ъгъл и сами да променят правилата на играта при необходимост.
- Видеоигрите вдъхновяват интереса към историята и културата
Има интересни видеоигри, които провокират интереса на малчуганите по образователен и социален начин. Като родителите сме свикнали да наблягаме на потенциалните опасности, които ни дебнат виртуално. Но също така не може да не отчетем и ползите от играенето на този тип игри, които ако за нас са непонятни, то за децата са част от техния реален свят. Ако подберем подходящия тип игри, те могат да се превърнат в мощен инструмент за детското развитие. Дори и разработчиците на игри вече се фокусират върху подрастващата аудитория, като създават продукти, които по-лесно да помогнат на малчуганите да развиват личностите и социални умения доста преди прекрачването на прага на училището.
- Спомагат на децата да се сприятеляват
Видеоигрите не са повод за разделение между децата, а напротив. Те са силен социален инструмент, които ги кара да мислят и действат в екип, като всеки взима решение за себе си, но крайният резултат е благодарение на симбиозата между хората в екипа. Именно, защото игрите привличат вниманието на малките, те присъстват често в разговорите по време на междучасията, като по този начин се намират допирни точки и се спомага да развитието на социалните отношения.
- Децата разбират смисъла на термина “конкуренция”, което им помага да дават всичко от себе си.
Нормално и здравословно е понякога децата да се състезават с връстниците си, особено ако търсят признание и похвала. Заложено ни е генетично да се опитваме да се изтъкнем пред другите и да покажем превъзходството си. Така е и при малките деца. Момчетата искат да се покажат, че разбират от играта и я владеят до съвършенство, което спомага за конкуренцията с другарчетата. Това е безопасен начин за деца, които не са чак такива любители на физическия спорт, да получат поле за изява и дори да се изненадат, че са много по-добри в електронните спортове, отколкото във физическата дейност. Все пак не бива да забравяме, че от 2015 година официално електронните игри са признати за спорт, като той набира все по-голяма популярност и всяка година се провеждат официални състезания по електронни спортове, които привличат най-малко 200 милиона зрители пред мониторите, докато наблюдават състезанията в специални канали в Интернет, дори има вече и телевизионни канали, които ги излъчват.
- Лидерите имат шанс да изпъкнат
Всяко дете е различно. Има такива, които са по-скромни, кротки и срамежливи и им е трудно да общуват с връстниците си. На другия полюс са тези, които имат самочувствието и се самоопределят като лидери. Те привличат вниманието, където и да се появят и често взимат ролята при раздаването на задачите на останалите в групичката. Именно електронните игри дават възможност на тези деца да покажат лидерските си умения, като разпределят задачите на останалите съотборници в клана, а това умение по-късно им помага при ръководенето и участието в различни кръжоци и групи по интереси в по-зряла възраст. Все пак никой не гледа на колко сте години, ако може да поведете отбора/екипа към победата!
- Събира малки и големи
Вечерта е идеалното време за електронни игри. Тогава малки и големи застават рамо до рамо обединени от една обща идея – забавлението. Децата се радват, че са с родителите си, които през повечето време са на работа. А родителите се радват, че имат общи допирни точки с децата, дори и да не разбират правилата на поредния шутър или стратегическа игра. Това е времето, когато ако имате тийнейджър у дома имате възможност да разговаряте за сериозни или интересни теми през забавната страна на компютърната игра.
- Мотиватор за добър успех в училище
Когато детето обича гейминга, лесно може да го провокирате да си подобри успеха с обещание за достъп до новата мечтана от него игра или малко повече време прекарано на компютъра. В такива моменти, за да сбъднат мечтата си, децата се амбицират по-бързо и съсредоточено да си научат урока, за да впуснат в следващото ниво, а вие сте доволни, че на следващия ден, когато го изпитат ще бъде подготвен подобаващо.
- Уютът на дома при пандемия
При пандемия децата започват да скучаят в къщи и измислят какви ли не щурутии. Вместо да ровят в личните ви вещи, преглеждайки всяко кътче на гардеробите или да освежат стените на хола с перманентни маркери, ако обичат гейминга, вие ще сте спокойни, че са в своя дом в безопасност и се занимават с любимото си занимание без да правят бели и да се чудят как да избягат от къщи.
- Лесен избор на подаръци за празниците
Идват празници и се чудите какво да донесе Дядо Коледа на послушните и не чак толкова послушните малчугани, но ако те „геймат“, всичко е много лесно. Влизате в сайта на Йон компютърс секция геймърски аксесоари или геймърски компютри и в зависимост от послушанието се спасявате лесно и удобно от този ангажимент, като избирате бързо точния артикул от богатия асортимент на внимателно селектирани качествени гейминг продукти на добра цена.