Какво пречи на компютъра ми, за да е гейминг машина? (част 1)
Какво пречи на компютъра ми, за да е гейминг машина? (част 1)

Какво пречи на компютъра ми, за да е гейминг машина? (част 1)

Sep 10, 2021 Home , Други

Сегашните времена са странни. Всеки учи и работи дистанционно, опитвайки се да запази здравето си. Но не може само да се работи, а и трябват забавления и игри.  Когато имате свободно време, търсите най-добрите и интересни игри, но изниква логичния въпрос “дали компютъра ми ще покрие изискванията за безпроблемен гейминг с достатъчно fps”. Гледате с надежда календара и отброявате времето до Коледа, мечтаейки си да разбиете касичката или тайно се надявате родителите ви да ви подарят мечтания гейминг звяр.

Но какво всъщност пречи на машината да е супер боецът, които очаквате? Нека разберем в следващите редове (а вие започвайте да правите списъка с желани компоненти към Дядо, а защо не и Мама Коледа)

 

 

 

 

  1. Дали сме подбрали най-добрите части за нашия компютър? Ами ако не, какво да правим? 

 

Често хората си мислят, че сглобяването на идеалния геймърски компютър е въпрос само на скъпи части като процесор и видеокарта. Намирането на правилния баланс между свързващите компоненти е от решаващо значение за истинското потребителско изживяване.

За да създадем една правилно “балансирана” система трябва да бъдат избрани правилните компоненти.

 

  1.  Съвместимост между централния и графичния процесор  - това са двете жизненоважни устройства за правилното функциониране на системата, но изпълняват коренно различна дейност.
  • CPU или централен процесор

 

 

 

 

Той представлява микропроцесор изпълняващ инструкциите, зададени от програмата в съответствие с операции като алгоритми, аритметика, логика, управление, въвеждане и извеждане.

  •  GPU или на разбираем език “графичен процесор”

 

Вътрешно устройство, което служи за изкарване на изображенията на екрана на компютъра. Основата на CPU се върти около ниската латентност, докато GPU трябва да осигурява висока производителност през цялото време.

 

Или ако трябва да обобщим процесорът е мозъкът, който разбира функционирането на света, а графичния процесор – очите, които създават образа и показват всичко това на екрана.

 

Важно е да се отбележи, че ако графичният процесор не работи с максималната си производителност, това ще доведе до изобразяването на по-малко кадри в секунда. Същото може и да се случи и в обратната посока – ако мощният процесор изпраща по-бързо информацията, отколкото графичния процесор може да я обработи, тогава информацията се забавя заради по-ниската скорост на която работи самото GPU.

 

Затова при асемблирането на точната система трябва да се обърне цялостно внимание върху хардуера и правилната комбинация между двете по-горе изброени системи, за да се осигури максимална производителност, без бъгове и загуба на потребителско изживяване.

  1.  Добре, тогава какво пречи компютъра ми да е в “бойна готовност” за игра на макс?

 

Добре зададен въпрос! При асемблирането на компютър освен характеристиките на жанра, който искате да играете обърнете внимание и на това как всяка част от хардуера може да повлияе върху представянето на машината. По-нагоре разглеждахме разликите между централен и графичен процесор, а сега ще се опитаме да ви обясним каква е ролята му в гейминг системата.

Ако решите да играете по-тежки игри и за вас е от значение изчистената графика, която автоматично означава по-висока резолюция, тогава се насочете към графичен процесор от висок клас. Нещо повече трябва да му потърсите “другар” що се касае до напасването между процесор и графична карта. Например GeForce RTX 3090 и процесор Intel® Core ™ i9 са перфектната комбинация за ултра гейминг, докато ако изберем процесор Intel Core i5 и го комбинираме със същата видеокарта няма да можем да се възползваме от пълния потенциал на процесора, което всъщност e bottleneck. Като bottleneck може да се получи и от неподходяща памет, работеще на по-ниска честота от поддържаната честота на процесора и дънната платка. Ако пък захранването е по-слабо от необходимото за компонентите, които сте избрали може компютъра ви редовно да се рестартира и в един момент захранващия блок да изгори.

  1. Визуални и графични бъгове

 

Сигурно ви се случва, когато пуснете някой игра, компютъра ви да “мисли” прекалено дълго време или образа да “забива”, както обичат да казват геймърите. За това си има причина. И тя много често е във видеокартата. Нейна е “заслугата” за обработката на визуалните изображения, които виждате на екрана.  

        Какво да направя?

  • Драйвъри

 

Уверете се, че драйвърите на графичната ви карта са актуализирани с последната версия. Ако не сте сигурни, проверете в сайта на производителя.

 

  • Смяна на видеокартата

 

Днес технологиите се менят с феноменална скорост и скъпата днес видеокарта, след месеци може да е с до 50% по-евтина, заменена от следващата мощна карта на пазара..

 

 

 

 

Ако не сте сигурни какво търсите, разгледайте предложенията на Ion Computers тук, където може да откриете най-доброто за перфектния гейминг.

 

Край на 1-ва част

Виж продължението на статията ТУК!