Ултра-бюджетно PC 2021. Новият Ryzen 5600G e тук!
Ултра-бюджетно PC 2021. Новият Ryzen 5600G e тук!

Ултра-бюджетно PC 2021. Новият Ryzen 5600G e тук!

Aug 26, 2021 Home , Андро влог

Здравейте, хора.

Както може би сте забелязали напоследък няма толкова статии за конфигурации. Нещо повече, вече минахме средата на 2021г. и все още не съм направил моето “Бюджетно РС за 2021г.”, нито пък “РС на разумна цена” за тази година. И това е обяснимо. Nvidia и AMD още не са пуснали техните бюджетни карти, така че ако трябва да препоръчам нещо за бюджетно РС, то бих се спрял на GTX 1650 Super или 1660, които са карти от миналата година или нещо от рода на Radeon RX 580, които са дори още по-стари. 

Това, което можем да тестваме е един от новите процесори на AMD с вградена графика и да направим опит да сглобим ултра-бюджетно РС за 2021г. без външна видео карта.

 

 

 

 

 

И така от пети август тази година, петото поколение Ryzen процесори с графични ядра са налични за общо ползване, а не само за OEM производителите. Това са Ryzen 5 5600G и Ryzen 7 5700G. 

Днес ще се фокусираме върху чипът 5600G, той ценово е по-подходящ за едно ултра бюджетно РС. Какво представлява той и как се съпоставя с предишното поколение?

Ryzen 5 5600G има много сходства с Ryzen 5 pro 4650G от миналата година. И двата са шест ядрени с дванадесет треда създадени по седем нанометрова транзисторна архитектура. И двата имат по седем графични ядра във вградената си графика, която и в двата случая работи на 1900MHz.

 

 

 

 

 

 

Основната разлика идва в тактовите честоти на самия процесор - 5600G идва с базова честота от 3,9GHz в сравнение с 3,7GHz при 4650G, буустовата честота достига до 4,4 GHz в сравнение с 4,2GHz в миналогодишния модел. 


 

Нека поговорим сега за тестовата машина, която ще сглобим днес, тя може малко да се различава от финалния вариант на ултра-бюджетното РС на сайта на Йон Компютърс най-вече по отношение на дънната платка. За днешния тест ще използваме дъното на Asus ROG STRIX B550-E Gaming, с вградено Wi-fi 6.

 

 

 

 

Това е висок клас дъно, идващо на цена от почти 600лв, което въобще не се вписва в идеята за ултра бюджетно РС, но причината да го използвам е, че всъщност получих чипа две седмици преди официалното пускане на пазара и все още много трудно се намираха дъна с нови версии на BIOS, които да поддържат тези нови процесори. Както казах във финалната версия на това РС-което ще намерите в описанието дъното по-всяка вероятност ще е различно. 

 

 

 

 

 

От друга страна, ако целта ви е в бъдеще да ъпгрейтнете вашето РС до геймърско от висок клас, в този случай може всъщност да запазите ROG STRIX дъното, защото то е една добра основа за Hi End билд. 

 

За оперативна памет ще използваме две плочки по осем гигабайта на Kingston Hyper X. Това е RGB версия, която ще се впише много добре в естетиката на нашето светещо дъно и кутията, която след малко ще видите.

 

 

 

 

 

Разбира се вие сте свободни, ако правите подобен билд да сложите каквито искате плочки. Важното е да работят на 3200MHz, колкото е препоръчано от производителя на процесора. 


 

Кутията, която ще използвам за днешния билд е на Deep Cool - Matrexx 50. Тя струва 99лв. и идва с четири addressable RGB вентилатори.

 

 

 

 

 

Мисля, че сто лева е добра цена за това, което получавате срещу парите си. Имаме дори страничен панел от закалено стъкло, а не от плексиглас. Знам, че някои хора ще възразят, че за бюджетно РС това е излишно разхищение и разбира се вие имате правото да направите различен избор. Аз обаче смятам, че няма смисъл да се спестят едни 20-30 и дори 50лв., за да имаме една много по-зле изглеждаща кутия, с по-малко вентилатори с плексигласов прозорец и т.н. 

 

Когато поставяме дъното този път нямаме задна пластинка за закрепване, защото дъното ни идва с вградена.

 

 

 

 

Няколко думи за захранването. То е 600W модел MegaMax на Zalman и струва 90лв. 

 

 

 

 

Т.е. то влиза в златната среда на захранвания, които са достатъчно надеждни и качествени и не са най-евтините боклуци, но същевременно не са и твърде скъпи на цена над 100лв. Така, че се вписва отлично в характера на днешния билд.

 

 

 

 

Накрая добавям стандартното SSD от 480GB за днешния тест. Избирам него, понеже ще бъде достатъчно, за да се качи Windows-a игрите и софтуера необходим за провеждането на тестовете.

 

 

 

 

 

Разбира се, ако гледате това видео, като съвет за  бъдещ билд чувствайте се свободни да изберете SSD с по-голям обем, може и допълнителен хард диск, а също така може да се спрете и на по-бързо NVMe SSD, което да включите директно към дъното. 

И в общи линии нашето РС е готово. То дори няма външна видео карта, така че билдът беше съвсем елементарен.

 

 

 

 

РС-то ни има потенциала за превръщането му в сериозна геймъркса машина с добавяне на видео карта. Но основната цел днес е да разберем колко добро е новото APU на AMD с игрите. Всички тестове, които ще представя са направени на резолюция FULL HD.

 

 

 

 

Започвам с най-леките заглавия, каквото е League of Legends. Първоначалният ми тест беше на Medium настройки и получихме 54 средни кадри за секунда, при 41 минимални и 61 максимални. 

 

 

 

 

Реших да видя колко би се в дигнал FPS-a, ако сложа настройките на минимални. И тогава получих 75 средни кадри за секунда, 58 минимални и 81 максимални. 

 

 

 

 

 

Доста добре, компютърът определено може да играе лига съвсем спокойно, според мен дори на средни настройки, не е необходимо да смъкваме чак до най-ниски.


 

Разбира се, че при такъв билд ме интересува как е представянето на CS:GO. При минимални настройки бенчмаркът показа 154 средни кадри за секунда, което е много добър резултат. Играта е не просто playable тя дори може да се играе на 144 херцов монитор например, имаме нужните кадри за секунда. 


 

Друга игра, която предизвиква силен интерес е Eurotruck Simulator 2. На ниски настройки тук имаме 125 средни кадри за секунда при 121 минимални и 467 максимални. 

 

 

 

 

 

Хубавото е, че нямаме голямо отклонение при минималните спрямо средните и с тези кадри за секунда играта спокойно може да си се цъка. 


 

Преминаваме към малко по-тежичките заглавия с вечната GTA V. При настройки на Normal и без Anti-aliasing, бенчмаркът ни даде между 67 и 80 средни кадри за секунда на различните сцени.

 

 

 

 

 

Над 60 кадъра за GTA V без видео карта си е много добър резултат. 


 

Продължаваме с друга важна игра - Fortnite. Тук всички настройки са на Low с изключение на Viewing distance, която е на Very High. Получихме не лоши резултати от 71 средни кадри за секунда 41 минимални и 107 максимални. 

 

 

 

 

 

Личното ми усещане беше, че  играта съвсем спокойно и гладко се играеше. Аз имам известен опит в цъкането на Fortinete и докато я играх изобщо не си мислех - леле играя на вградена графика, всъщност играта си се държеше съвсем нормално, което е чудесна новина. 


 

Накрая реших да си пробвам късмета с две по-тежки заглавия. Класическата Кака Лара и Shadow of The Tomb Raider, на Low присет и без Anti-aliasing даде всъщност доста добър резултат от 40 средни кадри за секунда на бенчмаркът при 6264 рендърнати кадъра. Това си е доста добър резултат, за игра като Shadow of the Tomb Raider и я прави Playable.


 

Последната игра, която тествах беше Forza Horizon 4, една игрица ,на която съм се зарибил в последно време и ми беше интересно ще може ли да се подкара.

При стартирането ми изписа, че моята система не отговаря на минималните изисквания, но все пак мога да пробвам да я играя на собствен риск. Реших да опитам на резолюция FULL HD с ниски настройки и останах много приятно изненадан. Очаквах играта да върви много зле, но всъщност тя поддържаше средни 64 кадри за секунда при 55 минимални и 79 максимални.

 

 

 

 

 

И дори не изглеждаше толкова лошо на минимални настройки. Наистина, ако това не ви е проблем играта съвсем спокойно може да си с е цъка на този компютър. 


           

След като вече няколко години подред тествам процесорите с вградена графика на AMD имам наблюдението, че те все повече започват да си заслужават и да представляват бюджетно спасение за хората, които особено в момента не могат да се уредят с видео карта. Преди няколко години бяхме щастливи, че спокойно можем да играем CS:GO, лига и някои по-леки игрички, докато сега дори по-тежки заглавия като Shadow of the Tomb Raider и Forza Horizon 4, са си напълно playable. Конкретно Ryzen 5 5600G, ако го сравняваме с миналогодишния 4650G има подобрение с пет-десет средни кадри за секунда, на различните заглавия.

 

Надявам се, че тази статия е хвърлила малко светлина за това как може да играете с вградена графика през 2021г. Следете редовно блогът на Йон Компютърс, за да сте винаги в течение с новостите в областта на хардуера и геймърската периферия.