Ревю на Lenovo Yoga Book - едно от най-иновативните 2 в 1 устройства на пазара
Ревю на Lenovo Yoga Book - едно от най-иновативните 2 в 1 устройства на пазара

Ревю на Lenovo Yoga Book - едно от най-иновативните 2 в 1 устройства на пазара

Oct 27, 2016 Home , Хардуер

Леново са създали брилянтно напредничаво устройство, което би могло да създаде нова подкатегория в компютърната техника. Но с компоненти с ниска мощност отстъпва на конкуренцията от таблети и е трудно направо да Ви препоръчаме да закупите машината от първото поколение.

Lenovo YogaBook

Добре доши в общото бъдеще на лаптопи и таблети! Това е Yoga Book - таблет, който изглежда да е логичният завършек на разместващия категориите Yoga дизайн за лаптоп-таблет хибриди.

Това е устройство, което за разлика от предишните Yoga две в едно лаптопи и таблети, заменя клавиатурата и тъчпада с изцяло дигитален компонент. Да, това е първият лаптоп със 100% дигитална тъч клавиатура. И да чувството е странно отначало, но повече по темата след малко.

Това не е всичко: това е първият таблет /лаптоп с клавиатура, която се дублира под формата дигитайзер „Wacom“ в допълнение с включен в комплекта „stylus“ (стълбче подобно на химикалка/молив, с което се пише/рисува по екрана и се получава съответно текст/изображение в дигитална форма). Но нещата не спират до тук! Това е първият таблет/лаптоп с възможността да пренася символи написани на хартия върху дигитален екран.

И за завършек - това е първият таблет/лаптоп, който мойже да работи под Windows 10 и под разновидностите на Android, използвайки един и същ хардуеър.

Lenovo Yoga Book с Android и Windows10

Това е доволно много за 10.1 инчово продуктивно устройство струващо около 1000 лв, в зависимост от параметрите му. Трябва да има уловка. Нали така?

Разбира се, че има! Но нека първо се фокусираме върху това, което прави Yoga Book толкова страхотен. И така започваме ли?

 

ДИЗАЙН


На пръв поглед Yoga Book изглежда като всеки друг Леново Yoga лаптоп, но в умален мащаб. Впечатляващата, разкошна панта като каишка на часовник, представена за първи път с Yoga 3 присъства и тук. А ненормално тънкото устройство е обвито в гладък, луксозен корпус от магнезиева сплав, както толкова много Yoga устройства преди него.

Бутоните за включване и изключване, и контролът на звука са позиционирани от дясната страна на устройството и са покрити с хром. Говорителите са покрити от перфорирани решетки и са разположени от двете страни на клавиатурата. Говорителите имат добър диапазон и сила на звука, въпреки размера си. Това е благодарение на „Dolby Atmos“ технологията използвана в тях.

Друг впечатляващ компонент в Yoga Book е IPS дисплеят.Въпреки размера си от 10.1 инча дисплеят с  резолюция от 1920х1200 точки, 400 степени на яркост и 16.7 милиона цвята, предлага чудесно изживяване при гледането на HD филми, който благодарение на (IPS) технологията предлага и широк ъгъл на видимост.

Lenovo yogabook дизайн

 

 

ТАКТИЛНО(осезателно)ТЪЧ ВЪВЕЖДАНЕ

 

За онези от Вас съмняващи се дали изцяло дигитална, капацитативна клавиатура, може да е добра, спрете веднага! През времето прекарано с двете версии на Yoga Book и тяхната сияйна „Halo” клавиатура, бяхме изненадани от това, колко точно е въвеждането без никакви физически клавиши и обратна връзка.

Разбира се има хаптична (от гръцката дума haptikos – чувствителен на допир) обратна връзка и аудио сигнализация при въвеждане, като при смартфон, които могат да бъдат изключени. Но нито едно от горепосочените не отговарят напълно за това, колко точно въвеждаме посредством тази черна дигитална клавиатура, намираща се под парче стъкло (Gorilla Glass) с клавиши с подсветка.

Сензорна клавиатура в лаптоп Леново YogaBook

 

Откровенно, нашата прецизност свидетелства за нашата нарастваща способност при работа с дигитални клавиатури от зората на смартфоните и таблетите, само където тази не заема половината екран. Патентованите от  Леново, хардуер и софтуер са много от помощ и тук.

Дори без софтуер за автоматична корекция на версията с Windows 10 се оказа, че правим много рядко грешки при работа на Yoga Book. Разбира се, очакването за постигане на същата скорост думи за минута като при аналогова клавиатура е нереалистично. И не очакваме всички да имат същия лесен преход като нас. При Android версията от Леново са направили редактор „TouchPal“, който би трябвало да помогне с тази „аклиматизация“.

Lenovo YogaBook

Това ни води до въпросът: Ако всички версии на Windows 10 в основата си са една и съща операционна система, защо редакторът на „Windows 10 Mobile’s“  не е достъпен във всичките и версии?

Във всеки случай, намерихме навигацията и въвеждането на Yoga Book за учудващо лесни след около час работа с устройството. Разбира се ще намерите разлики между двете клавиатури, като при версията с Windows 10 левият и десен бутони на мишката позволяват клик и драг, докато при Android те липсват. Но и при двете операционни системи клавиатурата предлага същата прецизност.

Lenovo YogaBook

 

ДИГИТАЙЗЕРЪТ „WACOM“Е ПРЕКРАСЕН

 

Достатъчно е, че Yoga Book е първият лаптоп или таблет, който включва клавиатура, която също така е и пълноразмерен „Wacom“ дигитайзер. Още по-доброто е, че инструментът е удоволствие при използване. Да не споменаваме, че той има и един супер изкусен трик в ръкава си.

Натискането и задържането на капацитативният бутон с икона писалка над клавиатурата превключва инструмента от това да показва клавиатура да показва, е нищо освен осветена икона писалка. Това означава, че сега можете да използвате повърхността за рисуване или писане с включената в комплекта „Real Pen stylus“ писалка.

От Леново наричат това „Криейт пад“ (Create Pad). Слой от електромагнитно резониращ филм, зад клавиатурата, който е продукт на „Wacom Feel“ технологията. Това означава, че писалката няма нужда от нищо, за да функционира. Всичко се извършва от криейт пада, дори и има 2,048 нива на сензитивност.

Иновации в Lenovo YogaBook

 

Криейт падът предлага превъзходна разпознаваемост на докосване от длан „palm detection“, което за творците ще се превърне в уникално удобство. Функцията има различни нива на поддръжка от Yoga Book в зависимост от версията. Версията с Windows 10 поддържа криейт пад за всички приложения поддържащи стилус контрол, като Windows Ink, но при активиране стартира „OneNote“.

Под Android изглежда от Леново са се насладили на много повече свобода за създаване на специализирани приложения. Такива са направените от Леново Note Saver, Note-taking и Drawing.

Безотносително и в двете си версии Yoga Book е способен на вече споменатия изкусен трик: а именно това да взима драсканици с химикалка на хартия и да ги дигитализира за по-късен достъп, редакция и съхранение.Това е направено възможно чрез включен в комплекта заедно с върхове (офис стандарт) за стилуса с истинско мастило, магнитен тефтер, който се захваща за повърхността на Криейт пада. Това е моментът, в който електромагнитно резониращият  филм влиза в игра. В момента, в който стилуса докосне тефтера, който е прикрепен към повърхността на Криейт пада, каквото и да се напише е прихванато чрез електромагнитен резонанс, получен при контактът от химикалката и хартията. Това е възможно благодарение на магнитната задна повърхност на тефтера, която позволява трансфера върху екрана на Криейт пада. Точността, с която е постигнато това е просто невероятна и е нещо, което трябва да видите в действие със собствените си очи, за да повярвате.

Невероятния дизайн на Lenovo YogaBook

С тази функция може просто да сгънете таблета обратно и да го използвате като традиционен тефтер, но с дигитално копие. Използвайки таблета по този начин дори изключва екрана, като по този начин пести електричеството от батерията, въпреки че Yoga Book има много от него.

Но отвъд воденето на бележки, ние видяхме тази функция да е благодат за художници, чувстващи се в свои води, рисувайки на хартия с мастило отколкото на стъклена повърхност с помощта на стилус. И при това да имат възможността да променят работата си дигитално на по-късен етап. Разбира се, това предполага доста развитие на фронта по отношение на приложения и съвместимост на файлови формати.

С всичко казано до тук Криейт падът на Yoga Book и сияйната му клавиатура са зашеметяващи инструменти, които отделят този таблет от мнозинството 2 в 1 устройства. Още повече, че тепърва ще видим Леново да пришпорват един различен и нов стандарт при двуцелевите компютърни устройства.

Вижте, тук не преувеличаваме по отношение на това колко тънък е Yoga Book. Едно е просто да кажем цифрата от 9.6.мм (затворен), но съвсем друго е да видиш и да усетиш устройството. За бога, ако беше още по-тънък нямаше да може да поеме включеният 3.5мм аудио жак.

Lenovo YogaBook е невероятно тънак

Но преди да се самозабравим, нека видим как това устройство се класира срещу някои от водещите таблети и каква е неговата продуктивност.

Тук приятели, говорим за разлики с десета от инча дебелина по-малко.

С това казано iPad Air 2 е забележително подобен със своите 6.1мм дебелина, както и Windows съвместимият Samsung Galaxy TabPro S и неговите 6.3мм. От страна на Android, сред най-тънките е Google Pixel C със 7мм. Всички тези устройства са и по-леки от Yoga Book(690 гр) с десети от килограм. Тук лидер е Apple с над 25 грама по-малко.

Lenovo YogaBook

 

СПЕЦИФИКАЦИЯ

Сега нека видим какво Леново са успели да внедрят вътре в един от тазгодишните най-малки таблети. Това е конфигурацията на тестваният от нас екземпляр:

  • Операционна система: Windows 10 Anniversary Edition или Android 6.0.1 Marshmallow
  • Процесор: 1.44GHz Intel Atom x5-Z8550 (четириядрен, 2MB кеш, до 2.4GHz с Turbo Boost)
  • Графична карта: Intel HD Graphics 400
  • RAM: 4GB (LPDDR3)
  • Екран: 10.1-инча FHD (1,920 x 1,200 резолюция), IPS тъчскрин
  • Памет: 64ГБ. Флаш (до 128ГБ. Посредством микро SD)
  • Портове: микроUSB, микроHDMI, 3.5mm аудио жак
  • Батерия: 8,500mAh
  • Свързаност: 802.11ac Wi-Fi (2.4 & and 5GHz), опция 4G радио, Bluetooth 4.0
  • Камера: 2MP предна с фиксиран фокус; 8MP задна с автоматичен фокус
  • Тегло: 690 гр.
  • Размери: 256.6 x 170.8 x 9.6 мм

Както виждате Леново са успели да накарат един и същи хардуер да работи както с Windows 10, така и с Android Marshmallow. Но има разлика в цената в зависимост от софтуера, който изберете (Windows 10 е с по-висока цена).

Това вероятно се дължи на фактът, че Microsoft таксува своите производствени партньори за използването на тяхната операционна система Windows 10, докато от Google не го правят за техния Android.

Във всеки случай Yoga Book е ценово сравним с ключови  конкуренти като, iPad Air 2 и Google Pixel C. Що се отнася до таблета Samsung с Windows 10, той е далеч по-скъп, от тази гама, въпреки че той е 12 инчов таблет сравнен с 10 инчовите си събратя.

Lenovo YogaBook - таблет и лаптоп в едно

 

 

С това казано Yoga Book, предлага повече в някои области и по-малко в други в сравнение със своите съперници. За пример Леново предлага повече RAM памет и памет за съхранение от двата си съразмерни конкурента. Въпреки, че екранът му не е толкова точен (sharp) и процесора не е толкова мощен.

От друга страна никой от конкурентите не притежава уникалните компоненти на Yoga Book, така че е трудно въобще да се прави сравнение между това устройство и съперниците му.

За това което предлага това устройство по отношение на оригинални причини за покупка му със сравнение с конкурентните, стойността му е отлична.

ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТ

През времето, в което използвахме Yoga Book, установихме, че устройството е повече от пригодено за възпроизвеждане на full НD видео, справя се с базово уеб сърфиране и е брилиянтно устройство за рисуване – както дигитално, така и с хитроумният си подход аналогово към дигитално.

За съжаление опитите да прехвърлим тези функции, като типичното за нас работно натоварване от 10+ раздела в Google Chrome и използването на приложението „Slack“ за бърза комуникация с колегите от екипа, бързо разкри, че устройството  е по-скоро с ниска производителност. И това е нещо, което се усеща.

Lenovo YogaBook

За таблет изтъкван с неговата възможност да поддържа продуктивността на потребителите си, среща доста затруднение при натоварване, което ние смятаме за базово по отношение на устройство с Windows 10, проектирано за продуктивност.

 

С всичко казано до тук, ако Вашето работно натоварване прилича на нашето, не очаквайте да успеете да си свършите работата с Yoga Book без доза раздразнение. Причината за това основно се крие във факта, че от процесор Atom повече не може да се изтиска. Така поставено, докато Вие си давате ясна представа за какви дейности можете да използвате Yoga Book, прекараното с него време може да бъде просто  възхитително.

 

ЖИВОТ НА БАТЕРИЯТА

 

Нещото, от което несъмненно потребителят на Yoga Book ще бъде очарован е животът на батерията. Леново твърдят, че тъблетът може да издържи 15 часа при обща употреба с неговата огромна 8,500mAh батерия. Естествено, проекцията на производителите рядко съвпада с реалността, но издържливостта на Yoga Book е внушителна.

Тестът за батерии, който приложихме „PCMark 8“ , симулация на няколко изчислителни задачи , което ние считаме за „обща употреба“ даде резултат от 8 часа и 32 минути. Това е далеч от 15 часа, но въпреки това е внушителна за таблет под Windows 10, както и за всеки друг.

Тестът на батерия, който наричаме „развлечение“ и представлява преглед на видео при 1080р без прекъсване, 50% сила на звука и 50% яркост. Yoga Book издържа чудесните 7 часа и 43 минути, което лесно покрива европейски полет, даже и някои презокеански.

Почти независимо от задачата, можете да очаквате от Yoga Book да издържи цял работен ден, независимо работа или игра. Като вземем впредвид, че нашите смартфони и повечето преносими компютри  едвам кретат до обяд, камо ли целият ден, това определенно е предимство за Yoga Book.

Само се подгответе за продължително зареждане. Благодарение на micro USB порта, упражнението може да отнеме няколко часа. Това е срамота, тъй като USB-C предлага бързо зареждане и далеч повече гъвкавост от остарелият стандарт за връзка. Но намерете утеха във факта, че няма да ви се налага да зареждате Yoga Book ужасно често.

lenovo yogabook с Android или Windows10

 

Yoga Book на Леново е устройство, което е трудно за критика и оценка, като се има предвид колко е различно. Това парче хардуер спокойно би могло да се превърне в изцяло нова подкатегория сред преносимите компютри и таблети. Устройства, които запълват празнината между двете, по начини невъзможни за днешните 2 в 1 лаптопи.

Въпреки това, мощностният профил на този първи опит поствя определени очаквания по отношение на какво е способно устройството и на какво би трябвало да бъде. За това гледаме на Yoga Book, като на първородно от тези, които наричаме Netbook на бъдещето или може би Ultrabook.

Netbook-ците с ниско тегло и мощност излезнаха във време точно преди вездесъщите таблети и бързо бяха задминати от тях. Представлявайки де факто леки устройства за преглед на електронна поща, писане на кратки документи и забавление между другото. Но таблетите така и не можаха да предложат пълноразмерен екран при въвеждане за разлика от Netbook-ците без да използвате блутут клавиатура.

Сега с Yoga Book затворихме кръг с устройство предлагащо функционалностите и на Netbook и на Таблет в един красив пакет. Надеждата ни остава, че вторият опит на Lenovo ще предлага по-висока производителност.

Lenovo YogaBook

КАКВО ХАРЕСАХМЕ?

Разнообразието на функциите на Yoga Book е ненадминато! В това отношение Yoga събира двете категории лаптоп и таблет със своята клавиатурата „Halo“. Просто сме удивени, колко точно е въвеждането с тази пълноразмерна тъч клавиатура, дори без какъвто и да било редактор. Плюс това да имате "Wacom" дигитайзер и „stylus“ прикачени към точен екран с възможност да дигитализирате и съхраните ръкопис писан на хартия с химикал и то на цената на iPad е несъизмеримо стойностно. Добавете и това, че устройството може да се справи макар и с базови изчислителни задачи така, както може и лаптоп и стойността продължава да нараства.

КАКВО НЕ ХАРЕСАХМЕ?

Няма много какво да не харесаме в Yoga Book, но има недостатъци, които накърняват от иначе потенциално революционното устройство.  Първо на нас ни изглежда, че процесорът Intel Atom възпрепятства Yoga Book от достигането на истинския си потенциал. Може би при използване на 12 инчов дисплей следващият път ще позволи достатъчно пространство  за по-мощния Intel Core M серия чип.

И второ без аналогова клавиатура и във времето на неговото пускане на пазара, очакваме да видим от такова революционно устройство последния писък по отношение на свързаност: USB-C вместо micro USB. От по-бавния трансфер на данни, до печално дългото зареждане. Micro USB само възпрепятства Yoga Book от пренаписване на учебника за 2 в 1 компютърни устройства.

Очакваме продължението на Леново с нетърпение.

Източник: Интернет