Моят нов 4K монитор - Benq PD2700U
Моят нов 4K монитор - Benq PD2700U

Моят нов 4K монитор - Benq PD2700U

Jul 20, 2021 Home , Андро влог

Здравейте, хора, как е лятото?

Въпреки летните горещини и характерните за тях летни активности, днес ще отделим малко време да поговорим за добрия стар компютърен хардуер и периферия. 

 

Освен статиите в блога на Йон Компютърс, аз водя също тек канал в youtube (AndroVlogVideos) и една от целите ми за тази година е минимум да започне, ако не и да завърши преходът към 4К. Това означава възможността да снимам, да обработвам и да качвам съдържание в тази ставаща все по-популярна висока резолюция. 

 

Дори най-дългият път започва с една единствена първа стъпка и за мен тя е избор на нов монитор. Истината е, че от години се каня да сменя старите си монитори, които по никакъв начин не бяха нито професионални, нито пък геймърски. И също така от години изпадам в дилемата, какъв точно основен монитор искам да имам. Дали да търся  геймърски с висока скорост на реакция и приемливи цветове? Или да заложа на професионален, цветово калибриран монитор за видео и фото-обработка? Или да се опитам да намеря компромисен вариант между двете. Също так ме измъчваха въпроси като: Каква да бъде резолюцията? Нужна ли ми е наистина 4К или бих могъл да се оправя и на 2К например. Дали размера да бъде 24 инча, както до сега или да взема с една идея по-голям 27 инчов? 

 

В крайна сметка стигнах до решението да дам приоритет на моята работа като създател на съдържание и да заложа на професионален монитор с отлична цветова калибровка, който щади очите и има 4К разделителна способност. Така след дълго проучване се спрях на BenQ модел PD2700U.

 

 

 

 

 

Както може би се досещате от името, той е 27 инчов като размер. 


И въпреки, че купих монитора с партньорска отстъпка от Йон Компютърс, впрочем вие също може да се възползват от отстъпка с код AndroVlog, решението да купя точно този модел със свои собствени пари беше изцяло мое и ревюто, което ще видите в момента е въз основа на впечатленията ми след като го използвах вече повече от един месец, като мой основен монитор. 


Той наистина има някои доста впечатляващи функции, спецификации и особености, но преди да се впуснем в тях, нека кажем няколко думи за външния вид и ергономията на монитора. 

Със своите 27 инча, мониторът е най-големият, който съм имал някога. Притеснявах се, че може да не се смести много добре на бюрото ми така както съм предвидил да бъде сетъпът, или че ще ми е некомфортно да гледам толкова широк монитор.

 

 

 

 

 

За щастие притесненията ми скоро се разсеяха. Мониторът си пасна доста добре на моя сетъп, свикването с по-голям размер не се оказа никакъв проблем. 

Външно, мониторът има доста изчистен дизайн без никакви крещящи естетически решения. Определено няма вид на геймърски монитор. Като ергономия, монитора предлага стойка, чиято височина може да се наглася с до 140 милиметра разлика.

 

 

 

 

 

 

Като повечето премиум монитори, стойката предлага също и възможност за обръщане на 90°, така че да се използва в портретен режим.

 

 

 

 

Въртене настрани с по 45° наляво и надясно.

 

 

 

 

Накланяне назад с 20°

 

 

 

 

И напред с минус 5°.

 

 

 

 

В средата на носещата греда имаме отвор за улеснен кабелен мениджмънт.

 

 

 

 

 

Всичко това прави монитора много по-приспособим за различни работни среди и приложения. Така например при мен стойката е сложена максимално ниско заради характера на бюрото ми, което вече има една повдигната платформа на която са разположение мониторите. 

 

Ако мога да кажа едно нещо, което не ми харесва във външния вид на монитора, това е основата на стойката, която представлява просто един огромен широк квадрат.

 

 

 

 

 

Някак си, особено като се свали така монитора не изглежда естетически много добре, прекалено се набива на очи и не се вписва супер добре в естетиката на бюрото ми. В бъдеще, когато си купя и втори нов монитор, планирам да сложа двойна стойка, което ще подобри чисто естетически нещата. 

           

Ако погледнем долната част на монитора, където са различните свързващи портове, виждаме нещо доста интересно. Имаме HDMI вход, Displayport вход, имаме Mini DP вход, имаме също и Displayport изход.

 

 

 

 

 

За него, ще ви обясня след малко. Отделно, имаме два USB-type B входа, за свързване с PC и четири USB разклонения, за които също ще поговоря след малко, като стигнем до интересните функции. 

Най - вляво виждаме входа за захранването.

 

 

 

 

 

Чудесно е, че мониторът идва с вътрешно захранване. Това означава, че включвате един обикновен захранващ кабел, а не идва с отделни блокчета за захранване, които трябва да се чудите, къде да поставяте и ви затрудняват кабелния мениджмънт на работното място. Още един голям палец нагоре за BenQ PD2700U. 


 

Разделителната способност е 4К, което ще ми позволи да гледам в реална резолюция клиповете, които монтирам, когато започна да работя в 4К.

 

 

 

 

Когато сглобявам от нашите любими геймърски конфигурации вече,  ще мога да ги тествам на различни резолюции, директно тук на бюрото си.

 

 

 

 

 

До сега тъй като мониторите ми бяха само FULL HD, за да тествам машините на 2К и 4К се налагаше да ходя в другата стая, където е имам 4К телевизор и там да ги тествам. Знам че има емулатори за по-висока резолюция, но когато става дума за тестване на конфигурации и представяне на резултати пред вас хора, аз не бих се доверил на емулатор, предпочитам да съм сигурен, че графиката се рендърва на истинската резолюция. 


 

Основното предимство на този професионален дизайнерски монитор е неговата цветова калибровка. Той има 10 битови цветове, покрива 100% sRGB гамата , Rec. 709 видео-стандарта и поддържа HDR 10 режим, който се включва автоматично, когато гледате HDR съдържание.

 

 

 

 

Всеки монитор е минал през индивидуална цветова калибровка преди да напусне фабриката, като за това има издаден сертификат. 

 

 

 

 

Калибровката, елиминира малките различия, които всеки един отделен панел има и по този начин прави всички монитори да отговарят на общ стандарт и да представят цветовете по възможно най-акурантия начин. Монитора има няколко фабрични присета с настройки на картината в зависимост от предназначението.

 

 

 

 

 

Rec 709 е най-подходящ за видео-обработка. HDR, логично е за HDR съдържание. sRGB е най-подходящия режим за фотографи, специалния CAD/CAM режим е за професионалисти работещи с чертожни приложения. Animation, както може би се досещате е режимът за правене на анимации. Low Blue Light е щадящ очие режим, подходящ за общо ползване, като уеб браузинг, офис работа, гледане на клипове и т.н. Dark Room Mode е режим за обработка на тъмни изображения. 


 

За да щади очите ви, монитора идва с Flicker-free технология, тоест подсветката на панела не трепти, за да регулира яркостта си. По-старите монитори използват така наречената Pulse-Width модулация, което означава, че за да се контролира яркостта на панела, подсведката трепти с различна честота.

 

 

 

 

 

И макар, че човешкото око не може да долови това трептене, то все пак му се отразява и води до умора на очите. По-съвременните и качествени монитори като този, използват постоянно-токова технология, при която подсветката на екрана излъчва постоянен поток от светлина с определена сила и така се регулира яркостта, елиминирайки нуждата от трептене.

Допълнителна функция за защита на очите е ограничаването на вредната синя светлина - и  също така наречената Brightness Intelligence технология, при която монитора сам си регулира яркостта в зависимост от средата, в която се намирате.

За човек като мен, който работи дълги часове пред компютъра подобни технологии създадени с цел да се щадят очите, определено са от значение. 


BenQ PD 27 00 U логично има IPS матрица със страшно добри ъгли на виждане. Може сами да се убедите при колко остри ъгли картината практически остава непроменена, особено ако го гледам до стария ми монитор, виждате каква съществена разлика.

 

 

 

 

 

Сега нека кажем няколко думи за специалните и по-интересни функции, които новото ми мониторче може да се похвали. 

Вече обясних, че освен трите порта за вход на видео сигнал - имаме и Displayport изход. Този изходящ порт може да се използва за така наречената multi-stream транспортна технология. Тя позволява навързването на няколко монитора последователно, чрез входящия и изходящия порт, като към видео картата на компютъра свързвате само един кабел.

 

 

 

 

 

Доста полезно, ако планирате да имате два или повече монитора. Освен това тънките странични рамки на монитора спомагат за по-преливаща се картина в случай, че сложите двата монитора един до друг. За момента аз разполагам само с един брой, така че не мога да Ви демонстрирам това нагледно. 

           

BenQ PD 27 00 U има и друга интересна идея целяща да направи живота ни по-лесен. Както казах имаме два входящи USB-type B порта за свързване на монитора с USB порт на компютъра. Ако свържем кабела, който идва в комплекта, получаваме четири нови USB-Type A порта, към които можем да включим директно мишка, клавиатура, слушалки и уеб камера например. 

Това обаче не е всичко, както казах имаме два входящи USB-type B порта. Ако към втория включим второ РС, бихме могли да ползваме две РС-та със една и съща периферия.

 

 

 

 

 

Втори кабел не ви е включен в комплекта обаче, трябва да си го набавите отделно. 

Доста удобно, ако сте като мен например, когато тествам ново РС за канала, свързвам към него отделна клавиатура и мишка, които ми се подмятат на масата. Сега бих могъл с една периферия да ползвам и двата компютъра.

           

И накрая нека споделя нещо, което до момента умишлено пренебрегнах, а именно ползването на BenQ PD2700U като гейминг монитор. Както знаете, аз съм запален геймър, дори стриймвам в Twitch. В момента през лятото стриймвам малко по-рядко, но през есента и зимата сме много редовни. Макар да пренебрегнах гейминга при избора ми на този модел, за мен не е без значение как се представят игрите на него. Трябва да призная, че имах известни притеснения, преди да го взема. 

Мониторът е 60 херцов, както и досегашните ми, но има 5 милисекунди време за реакция на матрицата, което в света на гейминга минава за висока цифра. Ако играете професионално CS:GO, Valorant, Fortnite или някой друг състезателен шутър, то вероятно тази скорост би имала някакво значение. Аз обаче нямам такива интереси и за нормален гейминг останах всъщност очарован от качеството на този монитор.

 

 

 

 

 

Невероятните цветове, контраст и ъгли на виждане са си предимство както при работа, така и когато ползвате монитора за игри или гледане на филми. Не съм забелязал никакъв натрапчив моушън блър, който да ми направи впечатление, тъй че петте милисекунди изобщо не ме притесняват и по никакъв начин не накърняват моето гейминг изживяване, което всъщност сега с новия 27 инчов монитор е много по-добро. 

           

Друго притеснение ми беше по отношение на резолюцията. Доста отдавна бях тествал 4К монитори и впечатлението ми беше, че при игра или гледане на клипове на по-ниска резолюция - обикновено на FULL HD, нещата изглеждат ужасно, пикселите стават огромни и всичко изглежда мега зле. Това ме притесняваше, защото аз съм още едва в началото на пътят ми към 4К и с настоящата ми видеокарта GTX 1070 не мога да играя на игри на 4К. Тоест аз ще продължа да си цъкам игрите на FULL HD още едно известно време.

За щастие, притесненията ми и тук бързо се разсеяха. На FULL HD игри като Forza Horizon 4, която има прекрасна графика, изглежда също така невероятно на новия монитор, нищо че не е на 4К.

 

 

 

 

 

На Horizon Zero Dawn се забелязва лека мътност в графиката, ако много се вгледате, когато е на FULL HD в сравнение с 4К. Но като цяло, впечатленията са ми, че спокойно може да се играят игри и да се гледат клипове на FULL HD и те изглеждат страхотно на този 27 инчов дисплей. Така че аз лично изобщо не се притеснявам.


 

И така какви са ми изводите. След почти два месеца експлоатация на новия ми монитор BenQ PD 27 00 U, мога да кажа, че съм доволен от покупката си. Той и като размер и като качество на цветовете и на изображението е точно това, от което имах нужда за моята професионална работа като създател на съдържание.

 

 

 

 

Също така изпитвам голямо удоволствие да играя игри на този страхотен дисплей и освен ако не сте професионален играч на First Person шутъри, няма от какво да се притеснявате. 

Преди да се разделим бих искал да споделя с вас, че Ion Computers са официален партньор на BenQ, което означава, че ако си купите BenQ монитор от тях, в случай на изгорял пиксел могат да ви заменят монитора в рамките на 24 работни часа. При друг дефект получавате оборотен монитор, докато вашия се намира в оторизиран сервиз. 

           

Надявам се статията да е била интересна и полезна за вас. В следващата статия ще направя ревю на моята нова мишка - Logitech G502 Lightspeed! Така, че не пропускайте!