Go Pro Hero 9
Go Pro Hero 9

Go Pro Hero 9

Jun 21, 2021 Home , Андро влог

Здравейте хора,

днес ще разгледаме екшън камерата Go Pro Hero 9. Смятам да подходя малко по-различно към ревюто, няма да се спирам толкова на всичките технически детайли във връзка с тази камера, защото първо тя не е току що излязъл продукт и второ ще е доста по-забавно да споделя моя опит в използването ѝ, като човек, който редовно създава видеа и особено с акцент за ползването ѝ като влогърска камера. 

 

 

Имах възможността да ползвам Hero деветката за повече от месец и честно казано останах очарован от тази камера. Както ще видите по-нататък използвах я в много различни ситуации, но всичко по реда си. Първо нека кажем няколко думи за резолюцията. Максималната резолюция на камерата е 5К при 30 кадъра в секунда, но аз лично смятам за по-практично използването на 4К резолюция при 60 кадъра в секунда. Това ни дава възможност за добавяне на Slow Motion, което няма как да го направим ако снимаме само с 30 кадри в секунда. Говорейки си за Slow Motion камерата може да снима със 120 кадъра за секунда при 2,7К и с цели 240 кадри в секунда на резолюция FULL HD. Това би ви позволило на теория да снимате Super slow motion. 

 

 

 

Опита ми показа, че  ако снимате на по-ниски резолюции и особено на FULL HD с тази камера, качеството изглежда значително по-зле. Тъй че, в повечето случаи, аз се придържах към 4К с 60 или с 30 кадри в секунда в зависимост от това дали предвиждам да има Slow Motion или не. 


 

Отмятайки тези технически детайли на страна нека поговорим за особеностите на камерата, които ми направиха най-силно впечатление и които според мен я отличават най-много от традиционните камери. 


 

На първо място GoPro Hero 9 има феноменална стабилизация. Бях слушал много, че стабилизацията на 9-ката е невероятна, и че прави носенето на гимбъл излишно, но се уверих в това, чак когато имах шанса да я пробвам лично.

 

 

 

 

 

И това не е изненадващо, екстремните спортове са първопричината за появата на GoPro камерите изобщо и логично е стабилизацията да е нещото над което те се фокусират с всяко следващо поколение. И все пак, този напредък прави малката камера изключителнo полезна във всякакви други ситуации и е особено подходяща за влогване. 


 

Тук идва следващото малко подобрение в сравнение с по-старите версии на GoPro, което обаче прави огромна разлика. Мисля всъщност, че то се появи за първи път при предишния модел Hero 8. Възможността камерата директно да се закрепя за селфи стик или каквото и да е друго нещо чрез собствен маунт. Ето тези две крепежни пластинки, които могат да се издават и прибират.

 

 

 

 

 

В по-старите версии на GoPro, включително и моята собствена GoPro 3-ка, за да закрепите камерата дори без да ползвате кейсинга, трябваше пак да сложите някакъв крепежен кейсинг иначе нямаше никаква възможност за поставяне на статив или каквото и да е. Новият маунт, прави девятката несравнимо по-удобна и лесна за използване. 


 

Третото нещо, което превръща GoPro Hero 9 в перфектната влогинг камерa е фактът, че тя за първи път има преден дисплей, на който можете да виждате изображението си.

 

 

 

 

Освен за правене на слефита, този дисплей е перфектен за влогване, защото през цялото време може да следите, какво влиза в кадър.  Например ако имате друг човек с вас дали той се вижда хубаво или му режете половината лице и т.н. 


 

Четвъртото, но не по-малко важно нещо, което ме кара да смятам последния модел на Gopro за много добра влогърска камера е микрофоните. Те са два, единият се намира отгоре, другият в предната част на камерата. 

 

 

 

 

 

В случай, че решите да влогвате без селфи-стик, а държите камерата с ръка внимавайте да не я хванете така, че да запушите дупките на микрофона, защото това значително ще влоши аудиото ви. 

Традиционно обективът на всяко Gopro е доста широкоъгълен, което позволява първо лесно да вместите себе си и ако имате другарче с вас в кадър, но също така това ви позволява да сте близко до камерата и съответно до микрофоните, докато говорите. По този начин записвате чисто аудио.

 

 

Камерата може да прави и чудесни тайм лапсове, без много усилия, което също е полезно, ако искате да наситите вашите клипове с интересни и разнообразни кадри.

 

 

 

 

Всичко изредено до тук, заедно с компактния размер дават на Gopro Hero9 едно огромно предимство - изключителна леснота, простота и удобство при ползването на тази камера, особено когато сте на път, особено когато правите влогинг стил на съдържание или когато просто искате да хванете момента. Дори да сте като мен и да носите със себе си раница с професионално оборудване винаги ще намерите място за малкото Gopro, което може да го използвате за уникална гледна точка в някои от проектите си и няма да ви коства нищо да го вземете със себе си.

 

 

 

 

Нека сега се спрем на няколко по-интересни функции и особености камерата. В задната част имате сравнително голям тъчскрийн, чрез който може да управлявате всичките опции. Имате няколко различни профила на снимане, като може да ги редактирате и променяте параметрите им. Можете също да си създавате собствени профили с настройки и да ги кръщавате по различен начин.

 

 

 

 

 

Това е още едно нещо, което прави камерата супер удобна и проста за управление. При работа с нормална камера аз всеки път, когато се озова в различна обстановка трябва да променям една по една настройките. При Gopro-то просто мога да си създам няколко профила, които да избирам в зависимост от това, какво искам да снимам. 

Настройките иначе са доста. 

 

 

 

 

 

Практически имате всичко, което присъства и в една професионална камера, можете ръчно да настройвате шътърспийд, ниво на ISO, колко широкоъгълен да е обектива ви и т.н. Последното отговаря на различна степен на дигитален кроп, оптиката не променя действително фокусното си разстояние. Целият този набор от професионални настройки прави камерата доста гъвкава в различни ситуации.

 

Една заслужаваща внимание възможност на Gopro девятката е опцията за така наречения Horizon leveling. При нея на цената на малък кроп в кадъра получавате възможност хоризонта винаги да ви е равен независимо от накланянето на камерата. Ето в момента може да видите как въртя камерата на грубо казано около 45°, но картината както виждате си стои хоризонтално равна. 

 

 

 

 

 

Разбира се, ако твърде много я завъртя - в момента е на 90° вече почва да си личи, но в повечето от случаите вие не бихте я наклонили чак толкова много. Тъй че в редица ситуации това е една много полезна функция, още едно нещо позволяващо ви да правите по-качествени кадри по-лесно. 

 

Можете да снимате даже и в така наречения Flat profile - плосък цветови профил, вместо в стандартния Gopro цветови профил. Плоският профил се характеризира с по-нисък контраст на картината и по-малка наситеност на цветовете. Използва се, когато се предвижда заснетите кадри да минат през професионална цветова корекция. Плоският профил всъщност дава по-добри възможности да се постигне високо качество на изображението в пост продукцията. 

 

Ако обаче се стремите да извадите възможно най-добре изглеждащи кадри направо от камерата и не обичате да се занимавате много с цветови корекции, то стандартният Gopro цветови профил ще ви свърши идеална работа.


 

За перфекционистите и свърх амбициозните видеографи, камерата предлага и снимане с висок битрейт от 100Mbps за максимално качество. Това обаче създава файлове с още по-огромен размер, тъй че аз лично намерих за по-практично използването на стнандартния битрейт.

 

 

 

 

 

Освен че ще трябва да се подготвите с големи като обем SD карти и хард дискове за съхраняване на файловете, също трябва да разполагате и с по-мощен компютър за видео-монтаж!

 

Традиционно слаба страна на Gopro камерите е издръжливостта на батерията. Компактният размер на камерата означава и малка батерия и за това тя пада относително бързо.

 

 

 

Докато правих снимките си в парка с колелото през цялото време следях батерията, чиито проценти видимо спадаха след всяко снимане и накрая едвам ми стигна да заснема всичките планирани неща.

 

 

 

 

 

Определено препоръчвам, ако имате сериозни амбиции да снимате с такава камера да си подготвите поне няколко батерийки, за да може да ги сменяте. 

Зареждането става иначе посредством нормален USB tipe C кабел. 

 

 

 

 

Компактният размер на камерата означава и по-малък сензор, на който трябва да се сметстят всичките тези 23.6 мегапиксела. Това се отразява най-вече на снимането при ниска осветеност и по-високо ISO. Тогава се появява значително повече шум. Въпреки всичко обаче тук останах приятно изненадан. За този месец и половина, в който ползвах камерата имах шанса да заснема редица огнени шоута и резултатът беше повече от удовлетворителен. Да на места шума се забелязва, но имайки предвид условията, камерата всъщност се справи много добре.

 

 

 

 

 

За първи път също така имах възможността така лесно да поставя камерата фронтално на сцената, без да пречи на публиката, поради изключително компактните и ненатрапчиви размери. Снимайки на 60 кадъра в секунда при 4К получих тези невероятни кадри, особено в моментите с повече огън и искри, които дори мога да ги сложа на забавен каданс за по-силен ефект. 


 

И преди да приключим заслужава си да се спомене, че както всяко Gopro от петицата насам, така и това е водоустойчиво. В нашия случай до 10 метра под вода без необходимостта от допълнителен кейс. 

 

 

 

Ами хора, надявам се, че тази статия е била интересна и полезна за вас. Следете и за напред блога на Йон Компютърс, ако искате да сте в течение с новостите в областта на хадруера и потребителската електроника.