Ревю и тест на видео картата AMD Radeon RX470 в изпълнение на Gigabyte
Ревю и тест на видео картата AMD Radeon RX470 в изпълнение на Gigabyte

Ревю и тест на видео картата AMD Radeon RX470 в изпълнение на Gigabyte

Oct 20, 2016 Home , Хардуер

        Автор: AndroVlog   

           Новите видеокарти на AMD с чипове по 14нм технология представляват голям интерес за геймърите, поради ниската си цена и добрите резултати. Вече направихме тест на бюджетната карта Radeon RX460, която за своята скромна цена от около 300лв. дава едно много добро изпълнение по време на игрите. Ред е на малко по-сериозната RX470. Със своята цена от 500лв. тя стои много стабилно в средния ценови клас, конкурирайки малко по-скъпите алтернативи на Nvidia.

            Малко за техническите данни на картата. Видео процесорът работи на тактова честота от 1250mhz. Паметта е 4GB DDR5 с шина от 256bit.

            В настоящият тест използвахме като платформа същият хардуер, на който проведохме и тестът на 3GB версия на GTX1060, а именно процесор Core i5 6400, и 16 GB оперативна памет. Това ще ни даде възможност да направим много добро сравнение между двете.

            Игрите, както и миналия път бяха League of Legends, CS:GO, Overwatch, Call of Duty: Black Ops 3 и Rise of the Tomb Raider. Всички игри с изключение на последната бяха сложени на максималните възможни настройки при резолюция 1920x1080.

            При League of Legends очаквано се получиха много високи резултати, като fps-a достигна 220-230. Използвахме и програмата GPU Temp, за да отичтаме температурата на картата по врме на игра. През краткият тест на играта LoL, RX470 разви температури от порядъка на 60°С.

League of Legends (LoL)

            Тестът на CS:GO даде почти идентични резултати. Там се получиха по-големи отклонения, като в зависимост от ситуацията FPS-ът варираше между 180 и 250. В повечето случай се държеше около 230-240. Температурата по време на сесията с тази игра се държеше на нива от 65-70°С.

Counter-Strike: Global Offensive (CS:GO)

            Първата сериозна игра, която тествахме беше Overwatch. При наличието на подходящ хардуер, нейната графика наистина има с какво да блесне. При абсолютно максимални настройки успяхме да достигнем нива на 80-90 понякога и над 100 FPS, което за динамична, състезателна игра като тази, е много важно. Същевременно можехме да се наслаждаваме в пълна степен на красотата на графиката. Температурата, която картата поддържаше по време на играта стоеше стабилно на 80°С.

Overwatch

            Нещата не бяха много по-различни и при COD: Black Ops III, една много изискваща откъм харудер игра. FPS-ът обаче се държеше стабилно на 110-115, като понякога падаше и под 100. Това е резултат, който е с 10-20 fps по-висок отколкото три гигабайтовата версия на GTX 1060. Температурата достигната по време на играта беше 85°С, което говори за максималното натоварване на картата при Black Ops III.

Call of Duty: Black Ops 3

            Накрая нашият най-натоварващ тест, играта Rise of the Tomb Raider. Това е и единствената игра, която не можахме да подкараме на абсолютно максимални настройки. Всъщност единственото, което не беше на МАХ се оказа настройката за anti aliasing. Оставихме я на SMAA, а не на SMAAx2 или максималното SMAAx4. Всички останали настройки бяха на максимум при резолюция 1920x1080. При тези близки до максимума настройки играта поддържаше 30-35 fps, като в редки моменти падаше и под 30. Rise of the Tomb Raider си остава една игра с високи системни изисквания, ако искате да я играете на максимум, като при RX 470 аз лично бих намалил настройките още малко, за да се получи по- гладка игра. Учудващо обаче температурите тук бяха по-ниски и варираха в широк диапазон, като пиковете бяха на 75°С, но имаше и спадове до 50°С.

 

В заключение RX 470 е един много добър вариант за хората търсещи видеокарта в диапазона около 500лв. С нея ще можете да подкарате всички съвременни игри на максимални или близки до максималните настройки при резолюция FULL HD.