Тествам видео картата на AMD - Radeon RX 6700 XT
Здравейте, хора,
днес ще си поговорим видео картата Radeon RX 6700XT, която специално за днешния тест комбинирах с чисто ново РС, включващо процесорът Ryzen 7 5800X - истински процесорен звяр и две по осем гигабайта DDR4 RAM работещи на 3200MHz.
На 18-ти март тази година AMD пуснаха в обръщение тяхната най-нова карта среден клас от 6000-та серия карти на компанията. И действително ако 6900XT, 6800XT и 6800 оформят високия клас, то 6700 дава началото на средния клас.
Със своята официална цена от 479$, тя се поставя точно помежду Nvidia RTX 3070 пусната първоначално за 499$ и RTX 3060Ti, чиято официална премиерна цена беше 399$. Тук разбира се коментираме официалните премиерни цени, а не пазарните в момента, които са много по-високи поради световния недостиг на GPU-та.
Това, което имам в ръцете си е референтата карта на АМД. Т.е. това е официална карта направена от самите АМД, а не от някои от популярните производители.
Характеризира се със скъпа изработка на охладителя и чувство към детайла, като цяло тези референти карти винаги поне за мен са изглеждали по-красиво от това, което нормално сме свикнали да виждаме.
Но стига прехласване по външния вид, знам, че всички ние обичаме хардуер, но нека все пак видим някои от ключовите характеристики на тази карта преди да преминем към тестовете.
Това е 12 GDDR6 гигабайтова карта на AMD, която също като RTX 3060 има 192 битова шина, за разлика от по-скъпата Radeon RX 6800 която е със 256 битова шина и 16 GB памет. Картата има 40 от така наречените Ray акселератори, които са нещо като AMD еквивалента на RTX ядрата на Nvidia, предназначени за рендърване на Ray tracing изображенията.
Точно така 6000-та серия на АMD e първото поколение карти на компанията с хардуерна поддръжка на Real Time Ray Tracing технология. За разлика от Nvidia обаче, картите все още не поддържат DLSS, както ще видим при теста на Cyberpunk 2077. Всички карти от новата 6000-на серия на Radeon са направени по 7 нанометровата RDNA архитектура.
Самата карта RX 6700XT е насочена към 2К гейминга и също Full HD гейминг на максимални настройки. Такива са и тестовете, които направих. Нека видим как се представи нашето РС.
Освен картата смятам да обърна малко внимание и на процесора, който използваме Ryzen 7 5800X, тъй като той е един процесор, който до сега не бях тествал.
Притежава осем физически ядра и шестнадесет треда и е създаден по 7 нанометровата Zen 3 архитектура.
В тази връзка започвам днешните тестове със Cinebench R20. Тук нашият процесор даде много убедителни резултати от 5895 точки на Multi-core и 620 точки на Single-core представяне.
Със сигурност този страхотен процесор ще бъде достатъчно добър, за да можем да тестваме новата видеокарта без да се притесняваме, дали тя може да представи пълния си потенциал.
Първата игра, която ще ползвам за днешния тест е Cyberpunk 2077, която освен красива графика и голям отворен свят, също така има някои от най-новите екстри, като Ray Tracing, които можем да тестваме. Бях изключително заинтригуван как картата ще се представи на Ultra настройки при резолюция Full HD и Ray tracing включен на максимум. Тъй като сме с AMD карта нямаме варианта да включим DLSS. Първото поколение карти на AMD с хардуерна поддръжка на Ray Tracing, обаче подобно на първото поколение на Nvidia миналата година, понася голям удар върху представянето, когато тази опция е включена. Виждаме на Ultra настройки, играта се движи с едва 25 средни кадри за секунда и то на резолюция FULL HD.
Така играта на практика не може да се играе.
В следващия ми тест използвах отново Ultra присет, обаче без Ray Tracing. Този път получихме резултатите, които очаквах за карта от среден клас - 74 средни кадри за секунда, 53 минимални и 101 максимални.
Накрая превключих резолюцията на 1440р отново с Ultra присет и без Ray Tracing и получих задоволителните 47 средни кадри за секунда при 40 минимални и 56 максимални.
Макар кадрите да са под 60, нека не оставате с погрешни впечатления, играта вървеше съвсем гладко при тези настройки. Ако искате да ви държи непременно над 60 кадъра при резолюция 1440р ще се наложи да понамалите някоя друга настройка, все пак аз играя на Ultra.
Нататък идва ред на Кака Лара Крофт и Shadow of the Tomb Raider. Тук отново имах няколко теста, защото играта поддържа Ray Tracing на сенките.
Първоначално пуснах бенчмаркът на най-висок присет при резолюция Full HD и без включен Ray Tracing. Получих доста добри резултати 155 средни кадри за секунда.
Веднага след това повторих теста, но този път с включен Ray Tracing на Ultra. Това намали средните кадри почти на половина 84. Дори така обаче 84 е повече от достатъчно, за да играете една игра като Shadow of the Tomb Raider.
Увеличих резолюцията на 1440р (известно още като 2К) и отново тествах на най-висок присет без Ray Tracing. Получих 110 средни кадри за секунда, което е доста добре имайки се предвид увеличението на резолюцията. При същите настройки, но с Ray Tracing получих 58 средни кадри за секунда. Технически под 60, но въпреки това бенчмаркът вървеше изключително гладко и нямам съмнение, че играта би вървяла добре и на тези настройки. Все пак обаче, честно е да се каже, че и тук както и при RTX 3060, която тествах миналия път, кадрите за секунда намаляват почти на половина при включване на Ray Tracing сенките, което поставя под въпрос до колко тази опция си заслужава.
В следващите игри, които ще тествам няма Ray Tracing следователно тук смятаме само класическото рендърване на графиката при резолюция FULL HD и 1440p.
Започвам с класиката CS:GO. При нея на максимални настройки и FULL HD получихме средни 617 кадъра за секунда.
Значи, тука вече ако продължават да ви убиват на CS, знаете, че не е от компютъра и от това, че ви върви с малко FPS - 617 средни кадъра за секунда.
При същите настройки, но резолюция 1440р получихме 426 средни кадъра за секунда, което макар и да е с около 200 по-малко, все пак е един астрономически резултат, дори при 2К.
Нека видим още едно популярно E-sport заглавие, при което високия FPS е от значение. Говоря разбира се за Fortnite. Там при FULL HD и всички настройки на Epic постигнахме 179 средни кадъра в секунда, 82 минимални и 324 максимални.
Не е зле наистина, при 144 херцов монитор бихме могли доста добре да се възползваме от този фреймрейт. Но нека видим какво се получи, когато увеличих резолюцията на 1440р запазвайки максималните настройки. Честно казано не загубихме много кадри. 153 средни, 79 минимални и 217 максимални е един резултат близък до този при FULL HD.
Значи за игране бързи Е-спорт заглавия на 2К монитор, тази карта се очертава като доста подходяща.
Продължаваме нататък с две заглавия, които са малко по-стари, но за сметка на това са все така тежки и представляват предизвикателство, дори за по-новия хардуер.
Тествам GTA V на максимални настройки без Anti-aliasing. Получиха се около 160-170 средни кадъра за секунда.
Интересното е, че при увеличаване на резолюцията на 1440р не се получи почти никаква разлика като този път резултатите клоняха по-скоро около 160.
Последната игра, която тествах беше Red Dead Redemption 2, също на RockStar Games. Тук на Full HD и при максимален присет получих 88 средни кадри за секунда при 36 минимални и 112 максимални.
Когато увеличих резолюцията на 1440р отново на максимален присет вече имахме 70 средни кадри за секунда при 33 минимални и 91 максимални, т.е. резултати, които макар и по-ниски от тези на Full HD са все пак доста близки.
И така хора, какъв е извода, който мога да направя за картата Radeon RX 6700XT. В традиционното рендърване на графиката, тя се справя, както може да се очаква за една карта от среден клас в началото на 2021г. Имаме отлично представяне на FULL HD при максимални графични настройки и подобно представяне на 1440р резолюция. Технологията на AMD за хардуерна поддръжка на Real Time Ray Tracing, обаче още не е достатъчно узряла според мен и на игри като Cyberpunk води до неоправдано голяма жертва в представянето.
Често пъти получавам въпроси, дали скоро ще видим бюджетни карти както от 3000 серията на Nvidia, така и от 6000 серията на AMD и отговорът ми е да, това е, което можем да очакваме да се случи. Нещата вървят по своя обичаен път, в края на миналата година бяха премиерите на картите от висок клас, в първото тримесечие на новата година видяхме премиерите на картите от среден клас на двете компании и предполагам в следващото тримесечие ще видим новите бюджетни карти, които са толкова популярни сред геймърите. Това, на което можем да се надяваме обаче е, до тогава да се реши проблема с наличностите и новите бюджетни карти, които предстои да се появят да бъдат наистина бюджетни и достъпни за геймърите.
А пък ако искате да сте сред първите, които научават за появата на нови видео карти или друг хардуер, не забравяйте да следите редовно блогът на Йон Компютърс.