Как да имаме домашно кино навсякъде с нас? Benq GS2
Как да имаме домашно кино навсякъде с нас? Benq GS2

Как да имаме домашно кино навсякъде с нас? Benq GS2

Mar 11, 2021 Home , Андро влог

Здравейте, хора,

в нашия блог неведнъж и два пъти сме си говори за проектори. Те могат да бъдат много малки, портативни проекторчета, които буквално можете да носите в джоба си. Обикновено такива устройства страдат от единствения недостатък, че не е са супер ярки в сравнение с по-големите. Или пък могат да бъдат пълноразмерни проектори, които имат силата да излъчват дори в светло помещение. Те обаче са големи, не много лесни за пренасяне и също винаги се налага да ги свържете към тока, за да работят и нямат собствена батерия. 

 

Днес ще ви представя един проектор, който се опитва да съчетае предимствата и на двата вида - BenQ GS2

 

 

 

 

 

BenQ GS2 откровено казано е проекторът, който най-много ми хареса от всичките, които съм разглеждал до този момент. Той е портативен, но не е чак толкова миниатюрен, колкото другите два модела, които бях разглеждал до сега. Това означава, че все пак има някои от предимствата на по-големите проектори. Същевременно има доста компактни размери и собствена батерия, така че може да се използва и в полеви условия. 

Нека видим какво идва в кутията:

 

 

 

 

Първата много приятна изненада е, че проекторчето идва в тази добре изглеждаща и стабилна чанта за транспортиране.  Отваряйки чантата откриваме вътре, компактният проектор, захранващ адаптер, дистанционно и три комплекта кабели за различни стандарти на контактите.

 

 

 

 

Чантата е много удобна, наподобява фото-чанта с дебели предпазващи стени и определено се вписва в пътешественическия дух на продукта. Проекторът има модерна закръглена форма, издържан е в приятен бежов цвят с матова повърхност и се води, че е издръжлив на намокряне. 

 

 

 

 

Това е различно от водоустойчив, защото в задната си част все пак има отвори за говорителите и решетка за охлаждането, през които спокойно може да нахлуе вода.

 

 

 

 

С цел устойчивост на вода и прах, изводите на проектора с скрити зад това малко капаче отстрани. Имаме HDMI, USB-tipe C, Display port,  класическо USB тип А и 3,5 милиметров извод за слушалки. 

 

 

 

 

Големият отвор е мястото, където включваме Wi-fi донгълът, ако искаме устройството ни да има функцията Wi-fi. Това сме го срещали и при други проектори на BenQ и все още ми е трудно да си го обясня, защо Wi-fi антената не е просто вградена? 

 

 

 

 

Захранващият адаптер се включва чрез магнитен конектор, което е много удобно и също предпазва от това да повлечете устройството със себе си ако се спънете в кабела.

 

 

 

 

Проекторът стои на поставка, която може да се накланя с петнадесет градуса. 

 

 

 

 

По-якото обаче е, че тя има стандартна резба за фотографски статив. Това вече е огромно удобство и ви дава безкрайни възможности за монтаж и употреба.

 

 

 

 

Преди да се впусна във всички малки детайли и особености на GS2 ще тестваме най-важното за всеки проектор - яркостта и качеството на изображението. 

 

 

 

 

 

Бидейки портативен, той неминуемо жертва част от мощността на лампата в сравнение с по-големите си събратя. Силата на светлината е 500 лумена, което е доста по-малко от 3500-те лумена на Benq TH585, но пък е доста повече от 200-те лумена на мобилния проектор Benq GV1, който също съм разглеждал преди време. 

Направих два теста, в стаята на тъмно и на светло. В първия случай изображението изглеждаше напълно удовлетворително и спокойно мога да си представя, че го ползвам както за гледане на филми, така и за презентации.

 

 

 

 

Имайте предвид, че стаята дори не беше напълно затъмнена, просто бях дръпнал завесите, така че стана по-скоро сумрачно, отколкото пълен мрак. След това тествах без завеси, на дневна светлина и макар, че изображението определено се виждаше ясно, все пак му липсваше достатъчно контраст.

 

 

 

 

 

Мога да си представя, че ползвам проектора в такива условия за презентация, защото всичките схеми и картинки или каквото там имам да показвам,  биха се виждали достатъчно ясно, но ако трябва да го ползвам за забавление, като гледане на филми например, със сигурност е по-добре да е на тъмно, за да можем да се насладим на истинското качество. Имайки предвид, че почти винаги има варианти помещението да се затъмни смятам, че това е един малък компромис в името на компактността и подвижността на проектора. 

Резолюцията на изображението е HD 720p. Да, щеше да е идеално, ако поддържаше FULL HD, но имайте предвид, че пикселите на прожекционния екран не се виждат по същия начин като на монитора, като цяло изображението е по-меко и пикселите се сливат един в друг, така че определено не съм усетил загуба в качеството. 

 

 

 

 

Светлинният източник не е класическа лампа, както при повечето големи проектори, а е LED светлина.

 

 

 

 

 

Тя е разчетена да работи в течение на цели 20 000 часа в нормален и 30 000 часа в “ЕКО” режим. За сравнение, класическата лампа на TH585 може да работи само 4000 часа в нормален и 10 000 часа в “ЕКО” режим.

 

Да разгледаме някои от “Умните” функции на GS2. Едно от най-впечатляващите неща е възможността за автофокус на изображението. 

 

 

 

 

Това е първото нещо, което се случва щом включите проектора, той сам си преценява разстоянието до стената и си фокусира. Ако го разместите по време на работа, винаги може да инициирате автофокуса чрез съответния бутон на дистанционното. Отгоре освен бутони за контрол, съвпадащи с тези на дистанционното, имате също сензор за светлина, който контролира яркостта на лампата, в зависимост от това колко светло е в помещението. 

 

 

 

 

Проекторът автоматично прави вертикална корекция в ъгъла на изображението, но може да направите такава корекция и с ръчни настройки. 

 

 

 

 

 

Имайте предвид, че коригирането е дигитално, а не чрез промяна в оптиката на уреда. 

GS2 е “Smart” проектор, което означава, че си има своя собствена андроид операционна система чрез приложението Aptoid TV имате възможности за инсталиране на редица приложения измежду, които са youtube, стрийминг услуги като Netflix и други. 

 

 

 

 

 

Тези приложения дават възможност на устройството да работи съвсем самостоятелно, като система за забавления без дори необходимостта от свързването му с лаптоп или компютър. 

Говорейки си за свързване, възможностите са безкрайно, много. Освен портовете, за които вече споменахме, можете да свържете устройството с Wi-fi и да каствате да речем клипове в youtube от телефона си. Можете да свържете телефона си чрез приложение за Android или IOS и по този начин да проектирате изцяло екрана си на стената. 

GS2 може да отваря самостоятелно файлове качени на външен носител, чрез USB порта. Вместо дистанционното може да използвате приложение на телефона си. 

 

 

 

 

 

Изобщо опциите ви са безкрайно много. 

Друга смарт функция на поектора е защитата на очи, която е особено полезна, ако наоколо има деца, които биха погледнали в обектива докато работи. На теория специален сензор би трябвало да разпознае очите и да изключи моментално светлината, ако някой погледне в него.

 

 

 

 

 

Аз бях достатъчно луд да тествам, това върху себе си и… както може да видите, проектора продължава да работи, докато се взирам в него. Не ви препоръчвам да го правите.

За да бъде истински портативен проектор, готов да ви следва не само в дома и офиса, но и когато отивате на излет, къмпинг, сред природата, GS2 има собствена батерия. Според описанието тя трябва да издържа 3 часа работа. 

 

 

Аз я тествах, като оставих устройството да работи започвайки с напълно заредена батерия. Тя издържа почти 4 часа, така че тук продукта надхвърли обещаното.

Също така проекторът може да се използва и като блутут колонка, което в някои ситуации може да се окаже доста удобно. Двата двуватови говорители имат относително добро за размерите си качество на звука.

 

 

 

 

 

Особено препоръчително е, ако ще ги ползвате да разположите проектора така, че да се намира пред вас, за да чувате по-добре. 3,5 милиметровия извод, а също и блутутът ви дават възможността да свържете всякакви други озвучителни системи и не е задължително да ползвате вградените говорители, ако например гледате филм. И последно за звука, проекторът има вентилационен отвор точно под говорителите и малко вентилаторче служещо за извеждане на топлия въздух. Охлаждането е изключително безшумно в сравнение с това на други проектори. Изобщо не се долавя и като цяло не пречи, дори да ползвате вградените говорители. 

Както казах в началото на ревюто, това е любимият ми проектор до момента. Истината е, че напълно мога да си представя, как бих му намерил приложение в много ситуации, понеже за мен лично притежава перфектната комбинация от мобилност и възможности без едното да е твърде много за сметка на другото.

 

 

 

 

Заедно с колегите ми от “Дивинитас” например, редовно ни се налага да ползваме проектор по време на обученията ни за въртене на пой. Тогава правим презентации и използваме един класически голям проектор.

 

 

 

 

Като цяло това е свързано с неудобства, защото всеки път трябва да се пренася проектора, който е тежък, налага се да се носи и лаптоп, всичко трябва да се инсталира, трябва да се постави на маса и т.н. докато цялото това нещо може лесно да бъде заместено от само тази чантичка и може би фотографски статив, ако не искаме да местим маси и други поставки.

 

 

 

 

Мога да си представя как бих занесъл този проектор на вилата си, където можем да използваме стената на къщата, за да си устроим кино на открито. Ако ходите на къмпинг, освен тази малка чантичка, ще трябва единствено да опънете един чаршаф за екран и отново може да гледате филми, дори без наличие на електричество, заради вградената батерия.

 

 

 

 

 

Тъй че да, доста съм доволен от продукта. Въпреки някои неизбежни компромиси във връзка с размера, той дава изключително широк спектър от възможности за употреба, изглежда добре и има дълъг живот на лампата. 

Ами хора това беше моето ревю на най-добрия проектор, който съм тествал до момента. Надявам се статията да ви е харесала и е била полезна за вас. Ако е така не забравяйте да следвате редовно блогът на Йон компютърс, за да получавате актуална информация за новостите в областта на технологиите.