Микрофони за 15, 28 и 80лв, кой си заслужава повече?
Здравейте, хора,
днес искам да поговорим малко повече за микрофоните, една тема, която засяга особено много тези от вас, които искат да се занимават със стрийминг или друг вид създаване на съдържание. Ако сте начинаещ стриймър или ютюбър и имате нужда от микрофон за войсовър, но не искате да строшите касичката и да се изръсите със стотици левове за професионална техника, може би някои от решенията, които ще разгледаме днес са за вас. Аз лично ползвам професионални микрофони, както за клиповете ми, така и за стриймът, който правя всяка седмица от понеделник до четвъртък от осем до дванадесет часа в моя канал в Twitch. Така че имам поглед над нещата и мога да ви посъветвам за разумно решение във връзка с микрофоните.
Тук имаме три микрофона, единият е на относително новата геймърска марка Xtrike Me, той струва само 15лв. Другият, който изглежда много подобен е на добре познатата геймърска марка Marvo. Това е Marvo Mic-01, идващ също на много ниската цена от 28лв. И накрая, най-респектиращо изглеждащия Mic-03 също на Marvo, който наподобява професионален студиен микрофон, обаче идва на относително ниската цена от 82лв.
Едно от най-хубавите неща при ревютата на микрофони е, че може да чуете записите, които ще направя и сами да си направите извода, кой ви харесва повече и кой си заслужава. Ако искате да чуете гласовия тест на микрофоните, съветвам ви да изгледате прилежащото видео към статията. А сега нека кажа впечатленията си от трите микрофона:
Започваме с най-евтиния XMC-01 на Xtrike ME. Той има доста компактен дизайн.
Микрофона стъпва на стабилна трапецовидна стойка и разполага с огъваща се глава, която обаче е дебела и здрава, така че лесно и стабилно да застава в зададената от вас позиция. Отдолу имаме анти-пързалящи се падчета, които не са от гума, а от някакъв друг вид материя, обаче се закрепя доста здраво за плота. Като цяло това е един микрофон, който доста стабилно се закрепя на масата и трудно може да бъде бутнат, което е добре, ако ще го използвате за гейминг.
Цветовата гама е в черно и червено, като имаме един единствен бутон за включване и изключване на микрофона. Това е полезно, ако ще се ползва при конференции или винаги, когато искате да може лесно да се мютнете.
Накрая това, което отличава XMC-01 от другите два микрофона, е че той идва с 3,5 милиметров жак, а не с USB. Кабелът е с дължина от метър и половина.
Какво е мнението ми за качеството на звука, след като изслушах първоначалните записи с него. Честно казано звучи малко глухо, сякаш високите тонове не са особено отчетливи, но иначе се чува относително чисто.
Нека не забравяме, че микрофончето струва само 15 лв. така че не можем да имаме кой знае какви претенции.
Следващият кандидат е MIC-01 на Marvo.
Като структура и цялостна идея той има много общи черти с разгледания вече XMC-01. И двата имат номерация 01, което ще рече, че са първи и вероятно най-евтините в продуктовата гама на всяка от двете марки.
Марвото, е малко по-скъпичък, идващ на цена от 28лв. Този микрофон има по-дълга, но за сметка на това по-тънка гъвкава глава.
Предимство е, че така може да стигне по-близо до вас докато говорите, но като цяло тънката стойка ми се струва малко по-нестабилна и по-трудно заставаща в необходимата позиция. И често казано естетически не ми харесва толкова, това разбира се е чисто лично мнение.
Поставката на микрофона идва с малко по-разчупен дизайн, макар че общата форма много наподобява тази на XMC-1.
Микрофонът се свързва с USB и това дава възможност да имаме и тази RGB LED подсветка, която се включва щом натиснем бутона за активиране на микрофона. И тук идва частта, която най-много ми харесва - бутончето е много по-удобно и по-добре изглеждащо в сравнение с това на по-евтиния микрофон.
Много по-лесно е да го натискаме така, когато искаме да говорим, например на конференция и също много по-лесно можем да се мютнем в сравнение с плъзгащия се бутон на XMC-1. Микрофонът свети щом се активира така винаги знаем дали е включен.
По въпроса за качеството на звука обаче… тук за съжаление на мен лично ми хареса дори по-малко от първия микрофон.
Смятам, че голяма част от ниските и средните тонове отсъстват и за това имаме този странен, почти като от радио-станция начин, по който гласът се чува.
И докато сме още на тема качество и двата микрофона, които до момента тествах, нямат никакъв поп-филтър. Това обикновено е парче дунапрен, което се нахлузва на микрофона или диафрагма пред него, чиято цел е да спира по-силни притоци на въздух, когато говорите. Ето защо при произнасяне на буквата “П” например или всеки път, когато поради някаква причина издишате малко по-силно се чува едно характерно пръхтене, тъй като няма какво да спре въздуха и той директно се блъска в микрофона.
Време е да обърнем внимание на най-скъпия и може би най-обещаващ микрофон от трите - това е Marvo Mic-03.
Опаковката е доста по-голяма и вътре намираме напълно сглобен микрофона с всичките му части. Кабелът е със стандартната дължина от метър и половина и също завършва с USB. На външен вид той наподобява професионален студиен микрофон, но нека видим до колко качеството на звука действително си заслужава. И да, този път ще започна първо с качеството, то е това, което отличава Mic-03 от другите два. Честно казано бях приятно изненадан от това което чух, когато свалих първите пробни записи.
Звукът е много чист, богат и съвсем откровено, бих могъл да го ползвам както за стрийм така и за войс овър на клиповете ми. Другите два микрофона стават за конферентни разговори, хората ще ви чуват ясно, можете да ги ползвате за да играете и да се чувате със съотборниците си в дискорд, но честно казано не бих ги препоръчал за създаване на съдържание, стрийм, видеа, звукозапис и т.н.
За скромния бюджет от 80лв. Mic-03 на Marvo, ви позволява да започнете да се занимавате контент криейшън без продукцията ви да страда от очевидни недостатъци в озвучаването.
Нека продължим с разглеждане на неговите специфични особености. Първото, което прави впечатление е диафрагменият попфилтър.
Както вече обясних, той служи, за да предотвратява пръхтенето в микрофона. Отделно имаме втори попфилтър под формата на този дунапренов калъф, който се нахлузва отгоре.
Което като цяло значително ни защитава от нежелани артефакти в записа.
Следващото нещо, което ме впечатли е че Mic-03 на Marvo е снабден с шок-маунт. За тези от вас, които не знаят, професионалните студийни микрофони се поставят не директно на стойката, а лягат в нещо като кошница от еластични въженца. Целта е при вибрации причинени от ръцете ви по масата например, този шокмаунт да ги обира и те по-малко да се улавят от микрофона.
Същото нещо имаме и тук, корпуса се крепи на шокмаунт, съставен от ето тези гумени ластици, които играят същата роля.
Накрая, микрофона има собствена разпъваща се трикрака стойка, с която може да го поставите на бюрото.
Тя е стабилна, но още по-хубавото е, че може да се отвинти и освободената резба да се ползва, за да закрепите микрофона на стойки и подвижни ръце. Може да видите всъщност съм го закрепил на ръката, която нормално ползвам.
Това значително увеличава удобството при употреба на продукта и го прави едно много добро решение за геймъри контент-криейтъри, защото не ви пречи на масата, докато играете няма опасност да го бутнете и като цяло е много по-добре.
Ами хора това беше моето ревю и сравнение на три микрофона в различни ценови диапазони от 15, близо 30 и около 80лв.
За първите два мога да кажа, че са ок, понеже са много евтини и спокойно може да ги използвате за ежедневни нужди, като разговори и гейминг с приятели. Стане ли дума за създаване на съдържание обаче, като стрийминг или запис на войс-овър за клипове, мога да препоръчам единствено Mic-03 на Marvo, защото той има наистина добро качество и също така предоставя някои от функциите, които биха ви били наистина полезни.
Надявам се, че статията е била интересна и полезна за вас. Ако е така не забравяйте да следвате редовно блогът на Йон Компютърс, където ще публикуваме и други материали свързани с тест на микрофони и друга периферия.