Невероятно PC с Ryzen 9 5950X и RTX 3070/RX 6900XT
Невероятно PC с Ryzen 9 5950X и RTX 3070/RX 6900XT

Невероятно PC с Ryzen 9 5950X и RTX 3070/RX 6900XT

Dec 21, 2020 Home , Андро влог

Здравейте хора,

време е нивото на хардуерен ентусиазъм да се повиши, защото днес ще ви покажа, как сглобих едно много, много як геймърски компютър. Това няма да е типичният бюджетен билд или нещо, което гледаме да е на разумна цена, тук ще си имаме работа с компоненти от много висок клас. 

 

 

 

 

Днес ще сглобим РС, което първо ще бъде използвано, за да тестваме новия процесор на AMD - Ryzen 9 5950x. Това е върховият процесор от петата серия на Ryzen процесори и аз ще имам шанса да тествам невероятните му възможности.

 

 

 

 

 

С този процесор ще имам удоволствието да тествам две страхотни видео карти, едната е Nvidia RTX 3070, а другата е AMD Radeon RX 6900XT. Последната пък е върховия модел от излязлата до момента 6000-на серия на Radeon.

Ето как ще процедираме, в днешното видео ще ви покажа как сглобих тази невероятна конфигурация, а в следващите клипове ще ви покажа как тя се справи с игрите и бенчмарковете с двете видео карти. Нека да започнем.


 

Първо разопаковаме нашия невероятен процесор. Ryzen 9 5950X притежава цели шестнадесет физически ядра и 32 треда.

 

 

 

 

Работи на тактова честота от 3.4GHz, с максимална буустова честота достигаща до 4.9GHz на единично ядро. Всичко това се достига при TDP от 105W при фабрични настройки. 

 

 


 

За нашия процесор използвам дъно разбира се с X570 чипсет.

 

 

 

 

Дъното е на производителя Asrock и е от Phantom Gaming серията, а именно AsRock X570 Phantom Gaming 4S. Развинтвам винтовете държащи пластмасовите скоби служещи за монтиране на някои видове охлаждания. За днес,те няма да ни трябват.

 

 

 

 

Поставям процесора в сокета. 

 

 

 

 

 

 

Преди да се захвана с охлаждането, предпочитам да инсталирам оперативната памет. За постигане на оптимални резултати съм приготвил две плочки по 8GB на Kingston HyperX Fury работещи на цели 3600MHz - Kingston HyperX Fury 16GB(2x8GB) 3600MHz - HX436C17FB3K2/16.

 

 

 

 

Поставяме ги в A2 и В2 слотовете на дъното.

 

 

 

 

 

Винаги проверявайте в инструкциите на дъното, в кои слотове трябва да сложите рам-та, когато имате една или две плочки, а слотовете са повече на брой.

 

 

 

 

Охлаждането за днешния билд няма да бъде стандартното боксово, защото такова просто няма. Процесора Ryzen 9 5950X не се продава с охлаждане и със сигурност трябва да си предвидите бюджет за такова. Изборът за днес е Arctic Freezer 34 eSport DUO.

 

 

 

 

Доста стабилно въздушно охлаждане с голям радиатор и два 120 милиметрови вентилатори.

 

 

 

 

На оригиналната пластина на дъното завинтвам тези специални винтове с горна и долна резба, които са няколко размера и имат за целта да създадат необходимата дистанция от дъното съобразно модела процесор.

 

 

 

 

След това премахнах временно вентилаторите от радиатора, за да завинтя страничните скоби за закрепване. 

 

 

 

 

В нашия случай те ще са в тази конфигурация, но могат да се поставят различно в зависимост от типа процесор. Поставих термопаста върху процесора.

 

 

 

 

Започнах с монтажа на охлаждането, както виждате скобата идеално съвпада с резбите на винтовете.

 

 

 

 

Остава само да се завинтят тези прикрепящи гайки. Те могат да се завият на ръка, но все пак предпочитам да ги затегна и с отвертка.

 

 

 

 

Накрая връщам обратно вентилаторите, включвам общото им захранване в съответния пин и може да видите нашето охлаждане е идеално инсталирано и готово да отведе всяка топлина, която се произведе от супер мощния ни процесор.

 

 

 

 

 

 

Сега е момента да представя нашата кутия. Спрял съм се на един модел, който много ми харесва и го препоръчвам, защото едновременно осигурява много добра въздушна циркулация,  изглежда добре и идва на една много разумна цена. Ето за какво говоря това е кутия на производителя FSP, модел CMT211A.

 

 

 

 

 

Тя общо взето покрива всичките ми изисквания. Има три предни вентилатора и един заден. Предният панел е решетка позволяваща добър приток на въздух, отгоре има допълнителна решетка с магнитен филтър, ако искаме да монтираме още вентилатори. В предната част вентилаторите се осветени с Addressable  RGB LED лента за по-добра геймърска естетика. Кутията идва със собствен контролер, но може да се свърже и към дъното, ако искате. И накрая страничният капак е от закалено стъкло, което е още един бонус в актива на кутията. 

Поставям задната пластинка и след нея монтирам дъното без никакъв проблем. 

 

 

 

 

Свързвам кабелите на кутията към дъното. Нищо необичайно тук.

 

 

 

 

 

 

Захранването, което ще използвам за днешния билд е същото, което ползвах при предишната ми конфигурация с Ryzen 5 5600X. Това са 800W на RaidMax модел Vampire Power с бронзов сертификат. 

 

 

 

 

 

Захранването е модулно, като този път ще включа предварително всички необходими кабели.

 

Поставям захранването и се захващам с окабеляването.

 

 

 

 

Ред е да обърнем внимание на нашето 480 GB SSD на А-DATA и по-конкретно на неговия интересен монтаж. Мястото за монтаж е тази метална кутийка, която както може да видите е стабилно закрепена чрез четири винта. 

 

 

 

 

Отвинтваме винтовете на долната част от кутията и изваждаме металното контейнерче. Поставям SSD-то в него и го завинтвам с четири винтчета. 

 

 

 

 

Накрая връщам металната кутия и я закрепвам обратно с винтовете. 

 

 

 

 

Време е за малко свързване на кабели в задната част на кутията. Свързвам молексите за захранване на вентилаторите, сата захранващия кабел за контролера на RGB-то и още един за SSD-то. И накрая включвам и SATA информационния кабел. 

 

 

 

 

 

 

Остана ни единствено да монтираме видеокартата. Към момента на сглобяване на конфигурацията още нямах при мен новата RX 6900XT, така че инсталирах RTX 3070.

 

 

 

 

И двете карти са много нови и двете карти са много интересни, за да разберем как ще се представят, а нашия процесор Ryzen 9 5950X бидейки на върха на хранителната верига със сигурност ще осигури идеалните условия, за да може двете карти да покажат пълния си потенциал. Това ще го видим в предстоящите клипове. А сега нека довършим билда.


 

Премахвам пластинката чрез отвинтване на винтче и отваряне на тази малка скоба на гърба на кутията.

 

 

 

 

Поставям видео картата в слота, единственото, което ми направи лошо впечатление е разположението на буксите за захранването, които са в средата на видео картата. Това затруднява свързването на захранващите кабели.

 

 

 

 

 

 

 

Те едвам успяха да стигнат като дължина и стоят опънати през половината от ширината на дънната платка, което не изглежда много добре чисто естетически, а също така леко се допират до огромното ни охлаждане. 


Като изключим този дребен недостатък съм много доволен от видеокартата и представянето на цялата конфигурация. Официалните тестове още не са проведени и ще ги видите в следващото видео, но аз имах удоволствието да пробвам компютъра на най-новата хитова игра Cyberpunk 2077 на максимални настройки и с Ray Tracing. И не само това, за премиерният пет часов стрийм на тази игра в Twitch канала ми, използвах именно тази конфигурация и тя се справи зашеметяващо, нямаше никакво насичане, никакви загуби на кадри, а само отлично качество на стрийма при високи настройки. Наистина няма какво повече да се желае.

Ами хора, надявам се статията да е била забавна и полезна за Вас. Очаквайте в скоро време тестовете с картата RTX 3070 и Radeon RX 6900XT. Не забравяйте да следите редовно блогът на Йон Компютърс, където редовно публикуваме интересни материали свързани с хардуер и гейминг.