Как да сменим термопастата на компютъра си?
Как да сменим термопастата на компютъра си?

Как да сменим термопастата на компютъра си?

Oct 17, 2016 Home , Хардуер

Автор: AndroVlog

Доброто охлаждане е ключово за правилната работа на всяка електроника, а топлината е нейният най-голям враг. За да осигурим добро охлаждане на нашето РС можем да направим няколко неща. Редовното почистване от натрупан прах, особено в радиатора на процесора, е едно от тях. Ако предвиждате да си сглобите високо производителен геймърски компютър, добре е още от началото да предвидите хубава кутия с възможности за добра вентилация и да инсталирате вентилатори на всичките предвидени за тази цел места. В случай, че процесорите не се овърклокват, оригиналното охлаждане, с което идват е напълно достатъчно. Ако обаче възнамерявате да си купите отключен процесор и да го ползвате на тактова честота по-висока от фабричната, тогава е добре да помислите за водно охлаждане.

 

Не зависимо от избора на охладител, обаче има един задължителен елемент и това е термопастата. Тя се намира между двете контактни повърхности на процесора и на радиатора и от нея зависи доброто провеждане на топлината. След няколко години експлoатация е възможно да забележите, че машината Ви поддържа по-високи температури при все, че е почистена от прах и всички вентилатори си работят. Причината може да се крие в загуба на свойствата на термопастата. Понякога нещата може да са по-критични и да се стига до сериозно прегряване на компютъра дори при ниски натоварвания. Решението е много просто, налагасе да се подмени термопастата.

 

На пазара съществуват много варианти, като тук сме се спряли на този комплект от Coolermaster на напълно достъпната цена от седем лева.

Комплекта включва спринцовка със самата термопаста, специална мокра кърпичка за почистване на старата паста и шпатулка за нанасяне.

 

За целта на нашата демонстрация ще използваме този процесор Core i5 от поколението Haswell, който работи неуморно вече три годнини. На празен ход компютъра отчита между 37 и 40 градуса по целзий.

Налага се да демонтираме охлаждането започвайки с изключване от захранващият пин. След това крачетата се завъртат по посока на стрелката и по този начин се освобождават и охлаждането лесно може да бъде извадено.

 

Старата термопаста е залепнала по повърхностите на охладителя и на самия процесор и следва да бъде старателно почистена.

Мократа кърпичка в комплекта ни спестява усилието да търсим с какво да почистим старата термопаста.

След като двете повърхности са напълно почистени е време за нанасяне на новата термопаста.

 

Спринцовката съдържа повече от необходимото количество, така че внимавайте да не прекалите.

Термопастата се нанася като тънък слой с помощта на шпатулката, а излишъка от термопаста се отстранява.

 

Сега вече сме готови да поставим охлаждането, където му е мястото.

 

Връщаме крачетата в първоначалното им положение и ги натискаме, докато щракнат. Възможно е сега това да стане малко по-трудно отколкото при първоначалното монтиране на процесора. Не забравяйте и да включите пина със захранването на вентилатора и сме готови. След стартиране на компютъра установихме, че температурата, която поддържа на “празенход” е около 27-30 градуса,т.е.имаме спадане с приблизително 10 градуса.

 

Смяната на термопастата е прост и достъпен начин да поддържате компютъра си в добра форма, като не позволявате на излишните градуси да повлияват негативно на производителността и да съкращават живота на компонентите.