Бюджетно РС 2020 – AMD Edition
Здравейте, хора,
в две последователни статии ви показах как сглобих и как тествах моето предложение за бюджетно РС за 2020 година. То включваше процесора Intel Core i3 9100F и видеокартата Nvidia GTX 1650 Super. Днес съм решил, придържайки се горе-долу към същия бюджет да предложа алтернатива направена от компоненти на AMD.
В основата е процесорът Ryzen 5 1600 AF с новото Wraith Stealth охлаждане. Честно казано причината да не му обърна внимание първоначално беше, че всъщност от AMD по никакъв начин не анонсираха този процесор.
Според публикации в специализираните медии, които успях да открия, това е всъщност е леко даунклокната версия на Ryzen 5 2600, от второто 12 нано метрово Ryzen поколение. Казвам, това са публикациите, които успях да открия. В самия официален сайт на AMD не се открива подобно разграничаване на нов и стар процесор имаме си просто Ryzen 5 1600, със следните параметри, който е по 14 нм, архитектура.
За дъно използваме, една бюджетна дънна платка на MSI разбира се с чипсет B450, защото за много от вас е важно да има опции за ъпгрейт.
Развинтвам пласт масовите пластинки, защото няма да ни трябват.
Поставям процесора и затварям шината.
Време е да завинтя и боксовото Wraith Stealth охлаждане.
Следва поставяне на нашата оперативна памет - две по осем гигабайта DDR4 с тактова честота от 3000Mhz.
Отново, както и при предишното РС, в сайта на Йон Компютърс по подразбиране РС-то е с една плочка от 8ГБ и може да се добави втора. В следващото видео аз отново ще направя сравнителен тест в двата варианта, за да може сами да прецените до колко си заслужава да се слага допълнителна плочка рам.
За кутия, този път съм избрал един много евтин модел, това е AeroCool и струва само 60лв.
За тези пари получавате прозрачен капак от плексиглас и един 120мм вентилатор отзад.
Поставям задната пластинка, а след това без много усилия монтирам и дъното. Свързвам кабелчетата на кутията с дъното.
Сега е ред на нашето захранване. Този път съм се спрял на малко по-скъпото захранване Cooler Master Elite V3 600W, идващо на цена от 104лв.
Интересното, че тази кутия е с горно захранване, доста необичайно в днешно време. Монтирам захранването и свързвам кабела за дъното и за процесора.
Време е да монтирам и нашето 480GB SSD на ADATA. То се завинтва на определено за целта място директно върху ламарината на кутията.
Нямаме някакви специални отделения или чекмеджета. Свързвам го и него със захранване и със SATA кабел към дъното.
И накрая дойде реда на нашата видео карта.
По предложение на доста хора се спрях на RX 580 8GB. Това изобщо не е нова карта, с нея сме правили много конфигурации, тя има интересна история, защото когато се появи на пазара беше разгара на бизнеса с копаене на криптовалути. Тогава имаше астрономически цени и беше невъзможно да се вземе за геймърски компютър. Сега обаче тя вече е доста старичка, но явно има много големи наличности и е добра алтернатива на по-бюджетните карти от по-нови поколения както на Nvidia, така и на AMD.
Моделът, на който сме се спрели днес е на Asrock. Разполага с три дисплей порта, един HDMI порт и един DVI порт, нещо, което не сме свикнали да виждаме в последно време.
Картата е монтирана и свързвам към нея шест пиново захранване.
Готови сме за тестов буут. Всичко тръгва нормално, нямам търпение да тествам този хардуер и да видим колко добре ще се справи с игрите и бенчмарковете
Цената, на тази конфигурация в крайна сметка излезе малко по-висока от бюджетното РС, което ви показах преди няколко седмици. Цената му е близо 1200 и то само с една плочка RAM и е почти 1300 с две плочки рам.
Тъй че тази конфигурация граничи, като цена със средния клас, а и частите които са подбрани са от среден клас, макар и по-старички.
В следващата статия ще видите подробни тестове на тази машина и ще ги сравним с резултатите получени при другото бюджетно РС. Моите предвиждания са, че резултатите ще бъдат доста близки. Решаващо значение ще имат видео картите, а RX 580 и GTX 1650 Super имат горе-долу сходен пърформънс, така че не очаквам някакви драстични разлики. Но ще видим другата седмица, когато тествам РС-то.
Ами, това беше всичко от мен засега хора. Надявам се че тази статия е била полезна и интересна за Вас, ако искате да разберете колко добре се представя РС-то, а също и да сте в крак с новостите в областта на хардуера, не забравяйте да следите блогът на Йон Компютърс.