Обикновено представяйки даден билд започвам първо с процесора, като най-съществен компонент. В този случай обаче ще започна с избора на видеокарта, защото тя е фокусът на днешния материал. Съвсем на скоро АМD пуснаха своето ново поколение карти това е RX серията. Те са по новата за АМD 14 nm архитектура носеща името “Поларис”. Припомням, че предишната 28 nm архитектура на AMD датира от 2011г. Новите карти на AMD от RX сериата и по-конкретно RX 460 и RX 480 бързо се превърнаха в хит на пазара поради високата им производителност и ниска цена, която се явява силна конкуренция на съществуващите в момента карти на Nvidia.
За днешната конфигурация избрахме по-бюджетната картата Radeon RX 460 в изпълнениена Gigabyte. Тя е с 2GB DDR5, 128 битова шина и честота на процесора от 1212 Mhz.
Новата 14nm технология прави картата изключително икономична (в сравнение със старите модели на AMD, които бяха известни тъкмо с обратното), в следствие на което тя се свързва само към дъното и не ѝ е необходимо допълнително захранване.
За избор на процесор за нашата геймърска конфигурация избрахме интелския Core i5 6500. Този отличен четириядрен процесор с нормален клок от 3,2 GHz и максимален клок от 3,6Ghz е всичко, от което имате нужда за игри. Той ви дава една чудесна основа, над която можете да надграждате с избор на видеокарта. Интелските централни процесори също са с 14 nm архитектура Skylake, какватo AMD още не са въвели в техните CPU та.
За дъно се спраяхме на дънната платкана Gigabyte B150-HD3. Това не е най-евтината възможна дънна платка, идва на цена от около 178лв., но е подходяща за частите, които сме избрали и дава възможност и за инсталиране на две видеокарти, четири слота с RAM и т.н.
Оперативната ни памет е на Kingston 2x4 GB DDR4 HiperX Fury с тактова честота от 2133Mhz. Новото поколение DDR4 памети е съвместимо със Skylake процесорите на Intel.
За хард диск се спряхме на 1TB Seagate Barracuda с три години гаранция. Ако искаме да оптимизираме системата си още повече можем да добавим и SSD, но в конкретният билд не сме включили такова, залагайки единствено на традиционния хард диск.
Както споменах в началото нашата видеокарта е доста икономична, което води до избор на захранване 550W DeepCool Bronze DA550.Това захранване е среден клас, доста качествено и идва на цена от около 110лв. За конфигурация като тази не бих препоръчал избор на най-евтиния клас захранвания.
Накрая за кутия на нашата конфигурация избрахме невероятната Kendomen DR отново на DeepCool. Тя има изключително атрактивен външен вид издържана в черно и червено, а също и чудесна функционалност.Предоставя множество шасита за бързо и лесно монтиране на хард дискове и SSD, както и много добри възможности за кабел мениджмънт. Най-хубавото е, че кутията не просто има пет слота за 120 мм вентилатори, но и идва с инсталирани такива, които влизат в цената от 100лв. за кутията. Предните два са LED вентилатори светещи в червено, което допълнително спомага за поразяващата визия на компютъра. Кутията дори разполага с бутон за контрол на скоростта на вентилаторите и решетки, които лесно се премахват с цел почистване от прах.
Цената на цялостната конфигурация е 1319лв. (към датата на писане на статията). Това я превръща в едно доста добро предложение за геймъри с бюджет малко над 1000лв. Предстоини да тестваме машината с много реални игри и резултатите ще бъдат публикувани в отделна статия, така че очаквайте продължение.