Ревю на геймърски лаптоп Lenovo Legion Y530
Ревю на геймърски лаптоп Lenovo Legion Y530

Ревю на геймърски лаптоп Lenovo Legion Y530

Apr 12, 2019 Home , Андро влог

Здравейте, хора,

миналата седмица направих ревю на геймърския лаптоп Asus FX705GM от серията TUF Gaming и ви обещах, че тази седмица ще имаме ревю на още един геймърски лаптоп. Представям ви Lenovo Legion Y530.

 

 

 

 

Двете ревюта всъщност са свързани, защото разглежданите продукти са много подобни. И двата лаптопа имат един и същи процесор Intel Core i7 8750H и една и съща видео карта GTX 1060 6GB.


 

Lenovo Legion Y530 идва на цена от около 2600лв, с което е малко по-скъп от представения миналата седмица Asus. Какви са разликите обаче? Версията, която имам за тестване е с 16 GB DDR4 RAM, докато Asus-ът имаше инсталирани само осем. Обемът на хард дискът е цели два терабайта. Мониторът всъщност е по-малък 15,6 инча  в сравнение със 17,3 и като цяло Lenovo-то е по-компактен лаптоп, но дисплеят на този конкретен модел поддържа 144Hz, което както знаем е важно за геймърите, защото предава бързото движението на обектите много по-прецизно. Матрицата е IPS, което ви дава реалистично възпроизвеждане на цветовете. Резолюцията, както може да се очаква е FULL HD.

 

 

 

 

Корпусът на лаптопа е изцяло от пластмаса,  издържан в черно с бяла подсветка на клавишите и логото на Legion.

 

 

 

 

Цялостният дизайн е елегантен и делови, който не крещи, че е геймърски. И макар, че притежава всичко необходимо, за да го определим като такъв, Y530 ще се чувства също толкова на мястото си и в работна обстановка.

Към външният дизайн е интересно да се отбележи, че екрана може да се отвори на 180 градуса.

Имаме три USB порта, които са разположени по две от ляво и от дясно и едно в задната част, където се намират всички останали портове. 

 

 

И тук, както при Asus-а са ни спестили наличието на четец за карти, но поне имаме и едно USB Type C. И тук имаме вградена уеб-камера с резолюция 720р.

 

 

 

 

 Охлаждането е подобно на това при Asus-a, който разгледахме миналата седмица. Имаме два турбинни вентилатори, които засмукват въздух отдолу и изхвърлят топлия въздух през вентилационни отвори отзад и странично. 

 

 

Подсветката на клавишите има две степени на яркост.

 

 

 

 

Клавиатурата като цяло е удобна и приятна за натискане. Единствената ми критика е към бутона Shift. Виждате приложено е интересно решение да се разполови по такъв начин за да се направи място за този допълнителен клавиш.

 

 

 

 

 

 

 

 

Проблема е, че сме свикнали да натискаме Shift-a, който е по-широк клавиш  и се използва често в игрите. За това първоначално изпитвах затруднение, защото инцидентно натисках наклонената черта вместо Shift.

Теглото на Legion Y530 e 2,3 килограма, което го прави с около 400 грама по-лек от Asus-ът, който разгледах миналата седмица, но както вече казах Lenovo-то е по-малкият от двата лаптопа като размер. 

 

 

 

 

Озвучаването на лаптопа идва от говорители на Harman и като цяло смятам, че звукът е  с една идея по-плътен, но отново не може да очаквате чудеса от вградените говорители. 

 

 

 

 

 

И така време е за най-интересната част бенчмаркването и тестът с игри на нашия лаптоп. Ще показвам резултатите паралелно с лаптопа, който тествах миналата седмица и ще бъде интересно да се види дали ще има разлика между тях.


 

Започваме с бенчмарка за процесори  - Cinebench R15. Процесорите и на двата лаптопа са еднакви Core i7 8750H, но дали и резултатите ще са еднакви? Пуснах първо теста на Multi-core и получих резултат от 1187 точки, което е не малка разлика в сравнение 1046, които получихме миналата седмица.  При Single-core разликата пак не беше малка 175 точки за Lenovo-to срещу 168 за Asusu-a.

 

 

 

 

 

Аз лично отдавам тази разлика на факта, че версията на Asusu-a от миналата седмица дойде с една плочка от 8GB RAM, докато при Lenovo-то сме с 16, което вероятно означава две плочки и използване на дуъл ченъла.


 

Продължаваме нататък с бенчмарка Unigine Superposition, който вече ще натовари и видео картата GTX 1060 6GB. Получихме резултат от 2102 точки на Extreme и 5615 на High. Както може да видите, това отново е малко по-добър резултат. 

 

 

 

 

Правят впечатление и температурите, докато при Lelnovo те се държат на 70°C, то при Asus достигат до 76 в единия тест. 

 

 

 

 

Следва бенчмаркът на Shadow of the Tomb Raider. Тествах на High присет без Anti-Aliasing. Получи се резултат от средно 51 кадъра за секунда и 7831 рендърнъти кадъра. Имаме малака разлика в сравнение с лаптопа на Asus. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Подобно беше и положението при Far Cry V бенчмаркът. При настройки на Ultra имаме средни 55 кадъра за секунда при 39 минимални и 66 максимални. 

 

 

 

 

 

Определено, ако реша да играя тази игра ще намаля малко настройките - може би не на Ultra, за да получа стабилни 60 кадъра за секунда.


 

Време е за малко интензивни E-sport заглавия, започваме разбира се с CS:GO на максимални настройки. Тук 144 херцовия монитор наистина започва да блести, давайки ни много по-гладко и реалистично движение. Получихме резултати от 130 средни кадри за секунда при 85 минимални и 278 максимални. 

 

 

 

 

 

Тук виждате, че при средните кадри за секунда Lenovo-то, всъщност малко изостава.


 

Следва популярният батъл роял Fortnite. На Epic настройки получихме 96 средни кадъра за секунда 52 минимални и 127 максимални кадри за секунда. 

 

 

 

 

Тествах играта Battlefield V на Medium настройки и получих 62 средни кадри за секунда при 52 минимални и 81 максимални. Тук се наблюдава доста съществено предимство спрямо лаптопа, който тествах миналата седмица.

 

 

 

 

Не съвсем така стоят нещата при Apex Legends, където резултатите са доста по-близки и дори в средните кадри за секунда Asus FX705GM има преимущество, но пък при максималните Lenovo-то излиза с едни гърди напред. 

 

 

 

 

При играта Player Unknown’s Battlegrounds имаме доста категорично предимство на Y530, с цели двайсет средни кадри за секунда повече 64 срещу 44. Тестът беше проведен при резолюция FULL HD и настройки на Low.

 

 

 

 

 

 

Накрая остана нещо последно, да разберем колко държи батерията на лаптопа. Такъв тест проведох и миналия път, като играх в течение на час и четиридесет минути на Fortnite и CS:GO. Този път поне на теория батерията е по-малка - триклетъчна с капацитет  52,5 Wh, докато на Asus беше четириклетъчна с капацитет 64 Wh. Нека обаче не забравяме, че Lenovo-то е с по-малък екран.

            И така проведох теста, като по същия начин играх на батерия CS:GO и Fortnite. В крайна сметка батерията издържа час и двадесет и пет минути, очаквано по-малко отколкото четириклетъчната батерия на Asus.


 

            В заключение мога да кажа, че малко по-скъпия лаптоп на Lenovo, който в тази си версия е с 16, а не с 8GB RAM, се справи на повечето тестове по-добре. Като предимства мога да изтъкна още 144Hz-вия монитор, макар че от друга страна някои потребители може би биха предпочели този на Asus, който е малко по-голям 17,3 инча спрямо 15,6 при Lenovo.

            Три клетъчната батерия на Lenovo Legion Y530 има по-малък капацитет и в крайна сметка въпреки по-малкия дисплей издържа с около 10-15 минути по-малко от четири клетъчната батерия на Asus TUF GAMING FX705GM, който тествах миналата седмица.


            Нядявам се, че това ревю е било интересно и полезно за Вас. Ако искате да продължавате да сте в течение с новостите в хардуера, не забравяйте да следите редовно блогът на Йон Компютърс!