AMD вдига летвата при високопроизводителните изчислителни среди
Сан Франсиско, 6 ноември 2018 г. — AMD (NASDAQ: AMD) демонстрира своята тотална ангажираност с иновациите в информационните центрове по време на събитието Next Horizon event . Компанията представи подробности за своите изчислителни и графични продукти по 7nm технология. Тя сподели информация за новите характеристики на “Zen 2” архитектурата и за революционния x86 CPU дизайн базиран на свързването на няколко чипа. AMD обяви старта на 7nm AMD Radeon Instinct™ MI60 графичния ускорител и направи първа публична демонстрация на 7nm EPYC™ сървърен процесор с кодово име “Rome”. Amazon Web Services (AWS), компанията с най-пълна и широко-приета облачна платформа, се присъедини към AMD, за да обяви пазарната наличност на популярните сървърни решения на компанията за Amazon Elastic Compute Cloud (EC2) с новия AMD EPYC™ процесор.
Иновации в изчислителната архитектура на AMD
За първи път AMD даде подробности за високопроизводителните x86 “Zen 2” процесори, които са създадени по революционен модулен дизайн. В него се използва разширен вариант на системната връзка AMD Infinity Fabric за свързване на отделните парчета силиций (“чипчета”) в общ процесорен пакет. Многочиповият процесор е изработен по 7nm технологичен процес за “Zen 2” CPU ядрата и използва 14nm технология за входо-изходната част на чипа. Резултатът е много по-висока производителност – повече CPU ядра при запазване на същата консумация на енергия и по-ценово-ефективно производство от традиционния дизайн с монолитни чипове.
Съчетавайки новия дизайн с предимствата на 7nm технологичен процес на TSMC, “Zen 2” осигурява значителни подобрения в производителността, консумацията на енергия и изчислителната плътност, които могат да помогнат за намаляване на оперативните разходи въглеродния отпечатък и изискванията за охлаждане в информационните центрове. Сред останалите нововъведения може да се отбележат:
- Подобрен пайплайн за изпълнение на инструкциите;
- Подобрено предсказване на разклоненията, подобрено предварително извличане на инструкциите, оптимизиран кеш за инструкциите и по-голям оперативен кеш;
- Подобрения в изчисленията с плаваща запетая – удвоена ширина с при изчисленията с плаваща запетая на 256 бита и подобрена пропускателна способност при зареждане/съхранение на данните във всички режими;
- Разширени функции за защита.
В момента се разработват редица продукти на AMD базирани на 7nm процес - AMD EPYC CPU и AMD Radeon Instinct GPU, които бяха демонстрирани на събитието. Освен това, компанията сподели, че те ще бъдат последвани от 7nm+ базирани “Zen 3” и “Zen 4” x86 решения.
Нови сървърни решения с AMD EPYC
По време на събитието, към AMD се присъедини Мат Гарман, вицепрезидент изчислителни услуги в Amazon Web Services (AWS). Той обяви незабавната наличност на първите AMD EPYC базирани сървърни решения в Amazon Elastic Compute Cloud (EC2). Новите предложения предлагат водеща плътност на изчислителните ядра и висока пропускателна способност на обмен на данни с паметта. Резултатът е изключителна производителност за долар и балансирани изчислителни, мрежови и сторидж ресурси за корпоративни приложения и развойни среди, с безпроблемна миграция на съществуващите приложения.
AMD разкри подробности за следващото поколение EPYC процесори с кодово име “Rome”:
- Разширени процесорни мощности с до 64 “Zen 2” ядра, увеличен брой обработени инструкции на цикъл и водещи входоизходен капацитет и пропускателна способност;
- Подобрения в платформата, сред които първата поддръжка на PCIe 4.0 от x86 сървърен процесор с двойно по-висока пропускателна способност на канал за драматично усилване на производителността в информационните центрове.
- Удвоена изчислителна производителност на цокъл и четири пъти по-висока производителност при изчисления с плаваща запетая на цокъл в сравнение със съществуващите в момента AMD EPYC процесори.
- Съвместимост по цокъл с днешните AMD EPYC сървърни платформи.
AMD разкри производителността и предимствата на своя EPYC процесор от следващо поколение с две демонстрации по време на събитието:
- Пред-производствен AMD EPYC, надминаващ по производителност наличен в момента върхов двупроцесорен Intel Xeon сървър с бенчмарк “C-Ray”;
- Демонстрация на първата в света x86 PCIe 4.0 платформа с Radeon Instinct MI60 процесор за ускоряване на разпознаването на изображения.
Първи пробни образци на “Rome” в момента се изпращат към киентите на AMD.
Новини при графичните решения на AMD за информационни центрове
AMD пусна първите в света 7nm GPU и единствените в индустрията хардуерно-виртуализирани GPU – AMD Radeon Instinct MI60 и MI50 . Те се очаква да стигнат до клиентите на компанията още това тримесечие. Новите графични карти са базирани на високопроизводителната, гъвкава “Vega” архитектура и са специално проектирани за машинно самообучение и изкуствен интелект. По време на събитието беше направена демонстрация на живо с флагмана AMD Radeon Instinct MI60, включваща самообучение и класификация на изображения.
Освен хардуерните анонси, AMD обяви ROCm 2.0, нова версия на отворената софтуерна платформа за ускорени изчисления, която включва нови математически библиотеки, поддръжка на по-широка софтуерна рамка и оптимизирани операции за машинно самообучение. ROCm 2.0 е ъпстриймвана за Linux дистрибуции, което разширява достъпа до ROCm за милиони Linux разработчици и потребители. Проектирана за мащабни конфигурации, ROCm позволява на клиентите да изграждат високопроизводителни хетерогенни изчислителни системи в отворена среда.