Как се играе с бюджетен компютър с Athlon 200GE и GTX1050 3GB
Здравейте хора,
време е да разберем колко добре можем да играем с гейминг конфигурацията, включваща бюджетния процесор на AMD - Athlon 200GE с вградена Radeon Vega и видеокартата GTX 1050 3GB!
В миналата статия ви обещах, че освен конфигурацията с видеокартата ще тестваме и вграденото видео на процесора. То е Vega 3, тоест притежава 3 вега ядра. Това обаче ще се случи в отделна статия, а днес ще се съсредоточим в представянето на конфигурацията такава, каквато е с отделната видеокарта.
Започваме с традиционният тест на процесора с бенчмарка Cinebench. Първо пускаме мулти-кор пърформънс теста. Нашият процесор е двуядрен с четири логически ядра. Получихме резултат от 349 точки. След това тествах и сингъл-кор пърформънса и се показа резултат от 124 точки. Тъй като знам, че много от вас биха попитали, кой е по-добър Атлона или Пентиума, ще ви дам сравнение с теста на процесора Intel Pentium Gold G 5500, който направих преди време заедно с една друга бюджетна конфигурация.
Ето и сравнението:
Пентиума дава малко по-силни резултати: 409 точки за мултикор и 161 точки при сингъл кор теста. Тоест Пентиумът е по-силния от двата процесора, но за да сме справедливи, трябва да отбележим и разликата в цената, а тя не е малка. Атлонът струва само 120лв, докато Pentium Gold G 5500 към момента е 256лв.
Продължаваме нататък с тестът на Unigine Superposition, където за първи път ще имаме представа как се справя нашата видеокарта GTX 1050 3GB. Проведох теста първо на Medium настройки, където получих не лошия резултат от 4685 точки.
След това реших да опитам на High настройка и отново бенчмарка вървеше сравнително гладко и получихме 3295 точки.
Накрая реших да отида до край и да тествам на Extreme настройки, където вече бенчмаркът се движеше много насечено и с нисък FPS. Получих резултат от 1024 точки.
Максималната температура достигната от видео картата по време на тестовете беше 65°С.
Миналия тест бая хора опищяха коментарите, че не съм включил играта GTA V. Честно казано реших, че понеже включвам доста нови игри в тестовете, някои стари могат да отпаднат. Но явно също както с CS:GO, много хора настояват да се тества и на GTA V. И така ето резултатите. Пуснах бенчмаркът на Normal настройки при резолюция FULL HD. Получихме следните средни резултати на общо петте сцени:
Както виждате доста висок FPS при Normal настройки, което мисля, че е чудесно за конфигурация под 1000лв.
Следващата игра, която също има собствен бенчмарк е Far Cry V. Тя за разлика от GTA V е доста нова, излезе тази година и има много красива графика. При нея направих три последователни теста на Normal, High и Ultra присет, за да видя какви ще са резултатите. Първо на Normal получихме средно 42 FPS, при минимални 36 и максимални 49.
От особено значение тук са минималните, защото този резултат показва, че дори в най-лошите моменти кадрите в секунда не са падали под 30FPS, което се счита за минималното приемливо. Реших да кача настройкте на High, където получихме виждате 38 средни кадри за секунда, 34 минимални и 47 максимални.
Честно казано няма чак толкова значим спад в пърформънса в сравнение с по-ниската настройка и аз реших да пробвам какво ще стане ако сложа на Ultra.
Получихме средни кадри за секунда 34 FPS, 30 - минимални и 42 максимални. Все още се държим в границите на допустимото, макар че аз лично ако трябва да играя тази игра на конфигурацията по-скоро бих отишъл на High или Normal настройката.
Най-новата игра, която ще тестваме и която също има собствен бенчмарк е Shadow of The Tomb Raider. Поредната част от приключенията на кака Лара Крофт. Проведох два теста първият беше на средни настройки. Получихме резултат от средни 33 кадъра за секунда и общо 5107 рендърнъти кадъра.
Реших да тествам и на high присет, където получих средни 30 кадъра за секунда и по-малко рендърнъти кадри 4767.
Като цяло по-скоро бих играл играта, дори на още по-ниски настройки.
И сега е време да тестваме някои от любимите ни E-sport заглавия. Започваме с класиката CS:GO. Тъй като тук конфигурацията ни е бюджетна и мнозина биха се интересували как би вървяла играта на минимални настройки, направих два последователни теста. Може да видите резултатите при сравнение на минимални срещу максимални настройки при CS:GO.
Всъщност разликата не е чак толкова голяма. И в двата случая играта се движи много добре.
Пордължаваме с тестa, от който се интересуват може би най-голям брой хора - Fortnite. В този случай използвах автоматичните препоръчителни настройки, които бяха на High.
Получих средни резултати от 68 FPS, при минимални 31 и максимални 90. Доста гладко и добре се движеше играта.
При Overwatch използвах също High присетът. Имаме средни кадри за секунда от 90 при минимални 54 и максимални 120FPS.
Доста добре и за Overwatch, играта вървеше супер гладко, а графиката изглеждаше чудесно.
И накрая е време и за теста на Player Unknown’s Battlegrouns. Първоначално тествах на High настройки, но честно казано не ми хареса как се движеше играта. Усещаха се моментни насичания, както знаем PUBG е тежичка игра.
Средните кадри за секунда бяха 46, минималните само 5, това са тези насичания, за които говоря, а максималните достигнаха до 67.
Вторият ми опит беше при Medium настройки, където играта се движеше значително по-гладко с 54 средни кадри за секунда, спадания до 11 минимални и 73 максимални.
Отново не бих казал, че е перфектно, пак имаме големи спадове, но все пак значително по приемливо в сравнение с High настройките.
И така хора, това беше моят обстоен тест на геймърската нискобюджетна конфигурацията с процесор Athlon 200GE и видео картата GTX 1050 3GB. И двете не ги бяхме тествали до момента, тъй че резултатите са доста информативни.
Ако искате да продължите да бъдете информирани за най-новото в света на хардуера и компютърните игри, не забравяйте да следите блогът на Йон Компютърс!